Zagrebački chef Ivica Štruml usporedio je ovaj način kuhanja hrane sa ležanjem u kadi 48 sati, na istoj temperaturi. Njemu je ipak najdraže pripremati hranu na klasičan način
Novi kulinarski trend: Kuhaju povrće i ribu u perilici za suđe
Priprema hrane u perilici posuđa postaje sve popularnija praksa diljem svijeta. Namirnice za određeno jelo se jednostavno stave u staklenku, plastičnu posudu ili vrećicu za kuhanje, dobro se zatvore i ubace u perilicu.
Neki koji ovako pripremaju hranu kažu da u isto vrijeme operu posuđe i skuhaju nešto fino. Deterdžent, tvrde, ne smeta jer su sve namirnice dobro zatvorene.
Postoje čak i kuharice sa receptima samo za takvu pripremu. Jedna od njih je i Cucinare in Lavastoviglie (Kuhanje u perilici) autorice Lise Casali iz Milana. Ova ekološka aktivistica obroke priprema na ovaj način već više od deset godina i zadovoljna je rezultatom. Iz njezine perilice izlaze čak i deserti.
Kaže da se radi o vrlo jednostavnom načinu pripreme kod kojeg se mirisi ne šire kućom kao kod klasičnog kuhanja ili pečenja.
Mnogi stručnjaci uspoređuju ovu metodu s francuskim načinom pripreme, tzv. sous vide, gdje se namirnice kuhaju u posebnom uređaju u vodi, u vrećici u kojoj nema zraka. Kuhanje je sporo i dugotrajno jer se hrana priprema na niskoj temperaturi.
Inače, metoda kuhanja u perilici posuđa pogodna je za namirnice kojima ne treba dugo da budu gotove i sigurne za jelo, a ne trebaju im niti jako visoke temperature. Naime, hrana se u perilici kuha na oko 60 do 70 stupnjeva °C. Trik je u tome da se hrana kuha polako okružena vrućom vodom i parom.
Stručnjaci savjetuju da se na ovaj način ne priprema meso poput junetine i svinjetine. Riba je idealnija, kao i povrće.
Pogledajte kako to izgleda u videu:
Mišljenje profesionalnog kuhara
Razgovarali smo o ovoj temi s jednim od vodećih hrvatskih kuhara - chefom Ivicom Štrumlom iz Zagreba, šefom kuhinje u Restoranu Virtus, koji je desetljećima usavršavao svoje kulinarske vještine. Između ostalog, bio je glavni chef u zagrebačkom hotelu Esplanade, a potom u hotelu Palace.
- Jedan moj kolega kuhar je u ovom trenutku prehlađen i leži kod kuće. Kako slučajno znam da posjeduje sous vide uređaj za sporo kuhanje na niskim temperaturama, predložio sam mu da napuni kadu toplom vodom i 48 sati ne izlazi iz 36,8 stupnjeva Celzijusovih. Otprilike takvo mišljenje sada imam i o pripremi hrane u perilicama posuđa - rekao nam je chef Štruml.
Kaže da, ukoliko netko baš nema izbora i mora kuhati u perilici posuđa, trebao bi paziti na sigurnost hrane, odnosno koje namirnice i kako priprema.
- Namirnica bi prije trebala biti dobro zaštićena od dodira vode i začinjena. Treba poznavati programe perilice, npr. koliko dugo traje određena temperatura vode, kolika je ta temperatura te je li dovoljna za termičku obradu. Novije perilice postižu temperature veće od 75 stupnjeva - pojasnio nam je.
- Valja imati na umu da se tako kuhaju manji komadi mesa, po mogućnosti filei, a ne mišići jer zahtijevaju i više od 20 sati pripreme na taj način. Riba bi trebala biti puno zahvalnija namirnica jer se kraće kuha. U tom slučaju uzeti filete ili odreske bez kosti - dodao je.
Iako, za njega je i dalje priprema hrane na klasičan način nezamjenjiva.
- U svakom slučaju treba se držati vatre i ako baš nemate bakreno posuđe, nabavite što kvalitetnije. Današnje pećnice za domaćinstva već imaju razrađene sisteme pečenja na kombinaciju vrućeg zraka i pare što bi svakome trebalo biti dovoljno - rekao je.
- Oni ambiciozniji neka investiraju u vakuum uređaj i sous vide, cijena mu je otprilike 1500 do 2000 kuna - i prave se važni da kuhaju jela po 48 i više sati - našalio se chef Štruml.