Obavijesti

News

Komentari 3

Novi cilj: Globalno zatopljenje smanjiti na manje od 2 stupnja

Novi cilj: Globalno zatopljenje smanjiti na manje od 2 stupnja
1

Vrlo smo blizu cilju i vrijeme je da završimo - izjavio je Laurent Fabius, francuski šef diplomacije te upozorio da su "zadnji metri maratona često i najsloženiji

Predstavnici 195 država okupljeni na konferenciji COP21 u Parizu razmatraju noću na petak nacrt globalnog sporazuma o klimi u koji je ubačen novi, ambiciozniji cilj, ograničenja globalnog zagrijavanja na manje od 2 stupnja Celzijeva.

"Vrlo smo blizu cilju i vrijeme je da završimo", izjavio je Laurent Fabius, francuski šef diplomacije te upozorio da su "zadnji metri maratona često i najsloženiji".

Sudionicima je predstavio nacrt sporazuma od 27 stranica kao novu osnovu za pregovore.

Tekst bi trebao biti prihvaćen na plenarnoj sjednici, a završetak konferencije predviđa se u 18 sati, no izostane li dogovor, 'igrat će se produžeci'. 

Izaslanici moraju pronaći rješenja za tri specifična "složena pitanja", priznao je Fabius i nabrojao diferencijaciju, financiranje i ambiciju sporazuma. 

Diferencijacija je raspodjela napora za smanjenje emisija stakleničkih plinova između razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, što je konstantan spor na svim pregovorima o klimi jer razvijene zemlje smatraju da danas svi moraju ulagati napore, dok zemlje u razvoju drže da su manje pridonijele onečišćenju u prošlosti. 

U nacrtu stoji da se maksimalno zagrijavavanje ograničava "na manje" od 2 stupnja Celzijeva u odnosu na predindustrijsko doba i da će vlade nastaviti ulagati napore da se to ograničenje poveća na 1,5 stupnjeva. 

Taj velik iskorak prije nekoliko mjeseci činio se nezamisliv, pa čak iako je taj cilj danas daleko, on je ambiciozniji nego što se očekivalo, piše agencija Reuters. 

Ograničenje od 1,5 stupnjeva zahtjev je više od stotinu zemalja, napose otočnih država kojima prijeti nestanak zbog porasta razine oceana. 

U pregovorima je teško pitanje i financiranje, zapravo novac što ga trebaju dobiti zemlje u razvoju da se mogu nositi s posljedicama globalnog zagrijavanja, a riječ je o 100 milijarda dolara godišnje za zemlje u razvoju od 2020.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 3
FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'
NA TERENU I VATROGASCI

FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'

U nesreći je, kako su nam potvrdili iz JVP Šibenik, sudjelovao jedan automobil. Za sada nema službenih informacija o ozlijeđenim ili stradalim osobama
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći