Obavijesti

News

Komentari 115

Danska i Norveška ukidaju sve mjere: Nije ugroženo zdravstvo

Danska i Norveška ukidaju sve mjere: Nije ugroženo zdravstvo

Danska je prva zemlja u Europskoj uniji koja je ukinula sva ograničenja. Norveški premijer je istaknuo da porast zaraženih neće ugroziti zdravstvene usluge

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
22.22

Novi soj omikrona ne izaziva težu bolest: 'Izuzetno mali broj boosteriranih završi u bolnici'

Omikron ima ukupno četiri podvarijante, a ova koja se trenutačno širi malo je zaraznija od prethodne, koja se brzo proširila po cijelom svijetu, rekao je imunolog prof. dr. Zlatko Trobonjača i dodao kako ova nova podvarijanta ima određenu prednost u prijenosu, s obzirom na to da je zaraznija.

- Ono što je bitno, prema prvim izvješćima, je da ne izaziva težu bolest i čini se da preboljenje varijante omikron BA.1 štiti podosta protiv varijante BA.2, iako su zabilježeni neki slučajevi infekcije BA.2 nakon BA.1. Ipak, čini se da to neće biti učestalo - rekao je prof. dr. Trobonjača za HRT.

Nova podvarijanta, BA.2, jučer je službeno potvrđena i u Hrvatskoj, a u Danskoj je trenutačno dominantna. Upravo danski stručnjaci tvrde da je od prethodne verzije zaraznija 33 posto. Prema svemu sudeći, a što je spomenuo i prof. dr. Trobonjača, oni koji su preboljeli omikron u pravilu su otporni na podvarijantu BA.2. A štiti li nas cjepivo?

- Imunost je izuzetna u prvih nekoliko mjeseci nakon boosteriranja, iznosi možda i više od 60 posto, ali protekom vremena zaštita pada. Vidimo da se cijepljeni u većoj mjeri mogu inficirati omikronom nego što su se mogli deltom, cjepivo slabije štiti, ali i dalje daje dobru zaštitu protiv teških oblika bolesti i hospitalizacija. Izuzetno mali broj boosteriranih završi u bolnici i umre. Često je riječ o ljudima koji imaju kronične bolesti, njih cijepljenje ne može zaštititi u većoj mjeri - pojasnio je prof. dr. Trobonjača.

Istaknuo je i ono što je od prije poznato, da je Hrvatska najlošija među svim zemljama u svijetu prema stopi smrtnosti od Covida. Kao jedan od temeljnih razloga za tu poražavajuću statistiku imunolog Trobonjača vidi u izuzetno lošoj procijepljenosti.

Osobito zabrinjava loša procijepljenost u starijoj populaciji. Usporedbe radi, države poput Danske, Portugala ili Islanda imaju gotovo stopostotnu procijepljenost kod starijih, a Hrvatska, kad je riječ o građanima od 60 i više godina, ima postotak od 77 posto. To znači da gotovo svaki četvrti čovjek u toj dobi nije cijepljen.

Što se tiče aktualnih mjera i preporuka, HZJZ je objavio nove izmjene. Prema njima, karantena je skraćena na sedam dana svim bliskim kontaktima, a ne samo osobama koje su cijepljene i preboljele Covid-19. Iznimke od podvrgavanja karanteni ostaju jednake kao u prethodnoj verziji.

Više pročitajte OVDJE.

21.50

Danska i Norveška ukidaju mjere

Danska je ukinula sva ograničenja zbog covida unutar zemlje, a koronavirus se više ne smatra opasnim, javlja CNN.

To znači da nema više maski, covid propusnica te zakonske obveze samoizolacije ako je netko pozitivan.

- Nitko ne može znati što će se dogoditi i sljedećeg prosinca, ali obećali smo građanima Danske da ćemo imati ograničenja samo ako su zaista potrebna i da ćemo ih ukinuti čim budemo mogli - kazao je danski ministar zdravlja Magnus Heunicke.

Danska je prva zemlja u Europskoj uniji koja je ukinula sva ograničenja.

Na tragu Danske je i Norveška, oni će ukinuti većinu svojih preostalih mjera zbog korone, javlja The Guardian.

Norveški premijer je istaknuo da porast zaraženih neće ugroziti zdravstvene usluge.

Tako će restoranima ponovno biti dopušteno posluživanje alkohola nakon 11 sati navečer, rad od kuće više neće biti obavezan, a ograničenje od 10 posjetitelja u privatnim kućama više ne vrijedi. No, naglasili su kako to ne znači da ograničenja ne bi mogla biti ponovno uvedena.

20.55

Tabain: Omikron BA.2 brže se širi među necijepljenima, potvrđen šesti slučaj

U Hrvatskoj danas imamo gotovo dvije tisuće manje novozaraženih nego prošlog utorka. Malo više od dvije tisuće pacijenata na bolničkom je liječenju, od kojih 183 na respiratoru. Preminulo je 66 osoba.

Irena Tabain, voditeljica Odjela za izravnu virološku dijagnostiku HZJZ-a potvrdila je u Dnevniku HTV-a da je ovog tjedna potvrđen još jedan slučaj zaraze novom podvrstom omikrona. Što nam ona donosi?

- Da je u cirkulaciji novi podsoj omikrona imali smo indicije još prije dva tjedna. I to je taj prvi slučaj iz Zagreba. Prošli tjedan potvrđeno je pet slučajeva i ovaj tjedan svega jedan slučaj - kazala je Irena Tabain.

Na pitanje kako se varijanta BA.2 ponaša, kazala je kako istraživanja pokazuju da je više zarazan, a da je klinička slika slična slici kod zaraze BA.1 varijantom.

- Ono što je drugačije u odnosu na BA.1, prema podacima iz Danske gdje je BA.2 prisutan oko 70 posto – jest da se nova varijanta bolje širi među necijepljenom populacijom. Takva razlika kod prve varijante nije bila primijećena - ustvrdila je.

- “Teško je reći da smo pri kraju pandemije, ali treba se nadati. Činjenica je da kad se omikron pojavio – vrlo se brzo mijenjao. RNA virusi su skloni mutacijama. Postoji mogućnost da se javi potpuno nova varijanta, zato je važno da se pridržavamo mjera i sekvenciramo što veći broj uzoraka. Oni se trenutno šalju u Njemačku, ali se nadamo da ćemo uskoro i sami sekvencirati. Tjedno se sekvencira oko 2000 uzoraka, jedino tako možemo biti sigurni da ćemo uhvatiti novu varijantu ako se pojavi - zaključila je Tabain.

19.30

Prepoznaju li PCR i brzi antigenski testovi novu varijantu omikrona?

Epidemiologinja HZJZ-a Tatjana Nemeth Blažić za HRT govorila je o novim pravilima samoizolacije, testiranju i novoj podvrsti omirkona.

- Za sada se normalno provodi testiranje i nije se pokazalo da ometa prepoznavanje u dijagnostičke svrhe, normalno se ponašaju ovi testovi koji se koriste za detekciju COVID-a 19 - rekla je epidemiologinja HZJZ-a Tatjana Nemeth Blažić.

No, za neke brze antigenske testove nova podvarijanta još je nepoznata.

- Zavisi od kvalitete BAT-a, ali vrlo teško će. Moraju zaista biti iznimno kvalitetni testovi, nova generacija BAT-ova da bi prepoznali ovaj BA.2 - naglasio je Zvonimir Šostar, dr. med., NZJZ "Dr. Andrija Štampar".

BA.2 varijanta širi se još brže, ali klinička slika slična je onoj koju izaziva izvorni omikron.

- Ne izaziva težu bolest i čini se da preboljenje omikrona BA.1 varijante štiti podosta i protiv BA.2 varijante, iako su zabilježeni neki slučajevi infekcije s BA.1 nakon toga BA.2, ali čini se da to neće biti učestala slučajnost -poručio je imunolog Zlatko Trobonjača. 

Struka smatra i da bi postojeća cjepiva trebala imati jednaku učinkovitost na taj podsoj.

- S obzirom na to da nisu velike varijacije u odnosu na omikron vjerojatno će biti isto kao što je i sada da će izbjegavati zaštitu za nastanka infekcije, ali i dalje dobro štiti od teških oblika bolesti i potrebe za bolničkim liječenjem - kazala je epidemiologinja HZJZ-a Nemeth Blažić.

Iako se BA.2 još lakše prenosi, struka vjeruje da njezino širenje neće bitnije utjecati na razvoj ovog vala.

- Lakše prenosivija od primarne varijante omikrona, ali s obzirom na izbjegavanje imunološkog odgovora dosad se vidjelo da ona ne izbjegava znatnije imunološki odgovor od ove varijante znači u tom dijelu ne bi trebala mijenjati sam tijek petog vala epidemije, rekao je Aleksandar Stojanović, dr. med., spec. epidemiologije - ravnatelj NZJZ-a Istarske županije.

Vodi li zaraznija varijanta omikrona prema kraju pandemije?

- Imam osjećaj da će brzo širenje virusa dovesti do toga da će doći do kraja pandemije, ali s posljedicama i velikim brojem umrlih. To su sve nečiji očevi i majke. To nisu ljudi koji su trebali umrijeti da se na vrijeme cijepilo - poručio je Marko Rađa, dr. med., ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije.

Koronavirus u ovom valu posebno zahvaća djecu pa je u rad puštena POSTCOVID ambulanta riječkoga KBC-a.

- Mogu primjerice patiti od simptoma gastro sustava, učestali proljevi, povraćanje, abdominalni bolovi, intolerancija, prolongiranje respiratorne insuficijencije, različite neurološke tegobe - dodala je dr. sc. Iva Bilić Čače, dr. med., v.d. predstojnice Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka.

U riječkom KBC-u izliječeno je devetnaestero djece od multisistemskog upalnog sindroma, a to je u djece najteži oblik COVID-a.

19.17

'U Petrovoj bolnici od početka pandemije imali smo 11 Covid pozitivnih novorođenčadi'

Koronavirus pogođeni su i oni najmlađi, a PCR testovima u ovoj i prošloj godini otkriveno je 2392 pozitivnih beba, točnije djece stare do godinu dana.

O tome rađaju li se pozitivne rodilje djecu pozitivnu na COVID-19, koji su simptomi, ima li razloga za strah i paniku čemu su skloni mnogi roditelji, pitanja su na koja je u HRT-u odgovorila Mirta Starčević, pročelnica Zavoda za neonatologiju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb.

- U ovom trenutku nemamo nijedno COVID pozitivno dijete. Otkako pratimo porode COVID pozitivnih rodilja, unazad godinu i pol dana, sveukupno je rodilo 118 COVID pozitivnih žena u našoj Klinici. Od tih COVID pozitivnih majki, samo dvoje djece je u neposrednom testiranju nakon rođenja bilo pozitivno. Velika većina djece je prošla bez vertikalnog prijenosa infekcije. Imamo informacije da su neka od te djece dobila infekciju naknadno kod kuće u bliskom kontaktu s majkom, ali u kratkom boravku u bolnici 48 sati nakon poroda, infekcija je dokazana u samo dvoje novorođenčadi - govori Starčević.

- Jedno od njih je bilo prijevremeno rođeno dijete koje je poslije razvilo značajne komplikacije, jednu ozbiljnu infekciju koja je bila uzrokovana bakterijom, i to je dijete bilo potpuno asimptomatsko što se tiče COVID-19 infekcije i kod odlaska kući još uvijek je bilo pozitivno - dodaje.

Više pročitajte OVDJE.

Komentari 115