Sukladno propisima RH, naglasio je, postoje elementi koji Nadzornom odboru omogućavaju da raskine ugovor s pojedinim članom Uprave, a da mu se pri tome ne priznaju prava iz ugovora, poručuje Branko Bačić
'NO Ine će sutra razriješiti Upravu bez otpremnine. Novi članovi dobili podršku partnera'
Članovi vladajuće koalicije dali su snažnu podršku Vladi u mjerama koje se provode, prije svega stabilizaciji cijena energenata u obuzdavanju inflacije, predsjednik Vlade je rezimirao svoj odlazak u New York na Skupštinu UN-a, izvijestio nas o bilateralnim sastancima, razgovarali smo o izvješću ministra graditeljstva o tijeku obnove, a predsjednik i ministar Filipović su istaknuli kako je francuski ministar energetike poslao Vijeću ministara energetike dopis da se na razini EU utvrdi cijena jednog megavata plina u iznosu od 60-70 eura, što je i na tragu našeg stava o jedinstvenoj cijeni plina na razini EU, to je otprilike tri puta niže od trenutne tržišne cijene, istaknuo je predsjednik Kluba HDZ-a Branko Bačić nakon sastanka vladajuće većine u Banskim dvorima.
Pretresli su, dodao je, događanja koja slijede, a to su sutrašnje aktualno prijepodne u Saboru, koje je bilo odgođeno jer je premijer Andrej Plenković imao koronu, ali i sjednice Nadzornog odbora INA-e, kojem Vlada predlaže na imenovanje tri nova člana Uprave. Vlada je danas predložila Marina Zovka kao trećeg člana hrvatskog dijela Uprave, a nakon što je iz osobnih razloga od kandidature odustao Emanuel Kovačić. Druga dva predložena člana su Miroslav Skalicki i Hrvoje Šimović. MOL je sa svoje strane predložio šefa Uprave Petera Rataticsa, a kao članove su predložili Krisztiana Pulaya i Berislava Gašu.
- Sutra će na sjednici NO-a biti razriješeni dosadašnji članovi Uprave i prema prijedlogu Vlade neće imati pravo na otpremnine. Predložena tri nova člana Uprave su dobila podršku vladajuće većine - rekao je Bačić.
Uprava je, naglasio je, odgovorna za poslovanje INA-e.
- Iako prema našim saznanjima pravosudni dio ne zahvaća vrh upravnog dijela INA-e, mi smo tražili njihovu ostavku. I jasno smo komunicirali da će se na razini Vlade, ministarstva i MOL-a trebati otvoriti rasprava o načinu upravljanja INA-om, što je pred nama, kako se ovakve stvari, ovakva djela, odnosno nedjela, ne bi događala - poručio je.
Sukladno propisima RH, naglasio je, postoje elementi koji Nadzornom odboru omogućavaju da raskine ugovor s pojedinim članom Uprave, a da mu se pri tome ne priznaju prava iz ugovora, odnosno pravo na otpremninu.
- Dakle, postoji mogućnost zakonom utvrđeno, a to da li to kasnije može biti predmet spora, to ja sada ne bih - rekao je.