Od početka radova na gradnji niskoenergetske kuće prošlo je više od 3 mjeseca. Vrijeme je za izradu stropa. Pročitajte za kakav su se strop odlučili Jelušići
U izgradnji niskoenergetske kuće došli smo do stropova
Za nosivu konstrukciju ravne krovne ploče niskoenergetske obiteljske kuće Jelušić , projektom je predviđen Ytong strop. To je polumontažni sitnorebrasti sustav (arm. bet. gredice i Ytong ispunski blokovi) za izradu međukatnih ili krovnih (ravnih i kosih) nosivih konstrukcija koji je sastavni dio Ytong sustava gradnje.
Ytong strop se naručuje u tvrtki Ytong kod projektanta konstrukcije Tomislava Gojkoviča. Dovoljno je poslati nacrt kao podlogu za izradu „plana polaganja“. Proizvodi se"na mjeru"za konkretan projekt, pa je zato na gradilištu puno manje otpadnog materijala, a u samoj proizvodnji rješavaju se svi zahtjevi projektanata i investitora. Kod Ytong stropa nije potrebno izvoditi tlačnu ploču (betoniraju se samo gredice), pa su zato puno kvalitetnije riješeni toplinski mostovi balkona, konzolnih napusta i sl.
Ytong strop je lagan i teži samo 150 kg/m2, što je više od dva puta manje od klasičnih konstrukcija. Dovoljno je čvrst da preuzme sva vertikalna ili horizontalna opterećenja. Uz pravilno izvedene detalje Ytong stropa, takva će konstrukcija, kao i cijela zgrada biti seizmički stabilnija i otpornija od klasičnih, težih konstrukcija. Dakle, mala težina Ytong stropa rezultira velikom protupotresnom otpornošću. Dubrava je svrstana u seizmički izuzetno aktivna područja, u kojima se očekuje najsnažniji potres od 8 do 9 stupnja MCS (tzv. Mercallijeve ljestvice), pa je protupotresnost bila važan čimbenik prilikom izbora tipa konstrukcije. Zbog Ytong stropnog bloka, koji se postavlja između betonskih gredica, konstrukcija posjeduje vrlo dobra protupožarna svojstva, a ujedno je i izvrsna termoizolacija što je posebno važno kod niskoenergetske gradnje.
Postavljanje stropa na kuću površine kao što je Jelušićeva, može se izvesti u svega dan-dva. Svi elementi na gradilište dolaze proizvedeni za konkretnu zgradu, a prema mjerama iz projekta. Nakon betoniranja gredica Ytong stropa, nastavak gradnje moguć je već nakon 24 sata (ako vremenske prilike to dopuštaju). Brzina i jednostavnost izvođenja, rezultiraju manjim brojem radnih dana izvođača na gradilištu, što investitoru znači – uštedu.
Zbog jednostavne gradnje kod koje ne trebamo zahtjevne oplate niti puno betoniranja, Ytong strop prikladan je i za ljude koji žele sami organizirati gradnju. Uz tehničke upute, Dean Doblanović, Ytong instruktor gradnje, demonstrirao je postavljanje Ytong stopa tj. krova, a njegove instrukcije i savjete moći ćete pogledati u skorašnjoj video reportaži. Sve dosadašnje video reportaže pogledajte u videogaleriji ovdje.