"Dajem se, dajem i dajem, a nemam punjač". Glavna državna odvjetnica požalila se jučer pred novinarima da nema podršku cijele društvene zajednice, pretvarajući se da nije ovisna o podršci vladajuće stranke.
Nimalo iznenađujuće, šefica DORH-a optužuje javnost da joj ne daje podršku. Nipošto HDZ.
Zlata Hrvoj Šipek žali se da "nema punjač". Iako je zapravo zapela u kratkom spoju.
Glavna državna odvjetnica izjavila je jučer pred novinarima da nema podršku cijele društvene zajednice, pretvarajući se da nije ovisna o podršci vladajuće stranke.
Javnost je, naime, oduvijek davala podršku DORH-u, kao i Uskoku, u obračunu s korupcijom, ali HDZ je kao vladajuća i prilično korumpirana stranka bio njihov kontrolor, pa i kočničar. Što je ona jučer i sama priznala.
Prvo je rekla ovo: "Neki put se osobno osjećam, a i većina kolega, na način da se neprekidno dajete, dajete i dajete. Trošite energiju, ali nedostaje mi punjač. Za sve što se napravilo dobro ne dobijemo povratnu informaciju da je DORH je to dobro odradio, niti imamo u punoj mjeri podršku cijele društvene zajednice".
A zatim je dodala ovo: "Politička podrška može biti u materijalnom položaju i statusu, ali plaće pravosudnim dužnosnicima i službenicima nisu se mijenjale od 2009. godine, niti se odnos izvršne vlasti mijenjao u zadnjih dvadeset godina".
Novac je punjač
Drugim riječima, Vlada ne financira DORH i Uskok u dovoljnoj mjeri. Novac je ustvari trebao biti taj "punjač", a ne "podrška cijele društvene zajednice". Vlada drži DORH i Uskok doslovno na aparatima, osim što ih drži na daljinskom upravljaču, zbog čega se - između ostalog - nitko nije javio na natječaj za ravnatelja Uskoka, ljudi su demotivirani, mladi se ne prijavljuju na te poslove, a Hrvoje Šipek se "daje, daje i daje", a nema "punjača".
Što je s vremenom dovelo do toga da je glavna državna odvjetnica rezignirana, demotivirana, umorna, ispražnjena i spremna za penziju.
Međutim, ne zbog toga što je javnost ne podržava, već zato što je HDZ dovoljno ne (p)održava.
Javnost ohrabruje DORH
Javnost, a prvenstveno mediji i novinari, serviraju DORH-u predmete i materijale, ohrabruju DORH da se primi političke korupcije, javnost stoji iza istražitelja kad se treba uhvatiti u koštac s korumpiranim ili kriminalnim političarima, kao što ustaju u zaštitu DORH-a i Uskok-a kad god se nađu pod pritiskom predsjednika Vlade i HDZ-a, pa i predsjednika države.
Kritike idu samo kad DORH popušta pred političkim pritiscima ili kad trpa predmete u ladicu ili kad šefica DORH-a smjesti otkaz ravnateljici Uskoka.
Vlast, s druge strane, može najviše biti zadovoljna DORH-om i Uskokom kad se oni ne bore protiv njihove političke korupcije, kad ne hapse ministre, kad su pasivni i površni... Vlast je sretna kad su istražitelji i tužitelji slabo plaćeni, potkapacitirani, demotivirani.
Pa i kad je glavna državna odvjetnica šokantno nezainteresirana.
Krivi su krivci
Pa onda svaljuje krivnju na javnost koja ju ne podržava, na "cijelu društvenu zajednicu" koja joj ne daje potporu, na građane koji ju je hvale za njezin "dobro odrađeni posao".
Ali ne i na vladajuću garnituru koja ju imenuje, koja ju ne financira, koja joj upućuje telefonske pozive iz Banskih dvora, poziva na sastanke i obeshrabruje istražitelje da se bore protiv HDZ-ove korupcije.
Hrvoj Šipek traži "punjač", a zapravo je u kratkom spoju.