Ostavštinu inovatora koji je svojim izumima promijenio svijet, a na kraju prije točno 71. godine umro sam, možete proučiti u memorijalnom centru u Smiljanu
Nikola Tesla - krenite putevima čovjeka koji je osvijetlio svijet
Nikola Tesla je osoba za koju su svi čuli. Nikola Tesla je čovjek koji je osvijetlio svijet. Posjetili smo muzej Nikole Tesle u Beogradu i rodnu mu kuću u Lici pa ćemo reći koju o tim mjestima i podsjetiti se Tesline životne priče, jer on to definitivno zaslužuje.
Nikola Tesla rođen je u Smiljanu u noći s 9. na 10. srpnja 1856. godine, točno u ponoć. Ono što je zanimljivo u vezi njegovog rođenja je da je te noći bila strašna oluja i munje su sijevale Likom. Imao je tri sestre i jednog brata kažu da mu je brat bio puno pametniji od njega, ali je nažalost pao s konja u 12. godini života i umro. Tada se Nikolin život promijenio, a imao je samo pet godina. Počeo je imati strašne noćne more i bljeskove, kako je on to nazivao. Nije imao prijatelje jer je bio drugačiji, nije ga zanimala igra, zanimalo ga je kako nešto radi i kako bi to mogao poboljšati, istraživao je.
Školovao se prvo u Smiljanu, Gospiću i Rakovici nakon čega odlazi na studij u Graz. Nakon ukidanja stipendije krenuo je u kockarske vode zbog čega je i napustio studij. Zaposlio se u Mariboru pa se vratio u Gospić, a onda otišao u Budimpeštu gdje je sudjelovao u izgradnji prve telefonske centrale. Tada se zaposlio kod Edisona u Parizu, a nakon toga je otišao u New York i zbog nesporazuma s Edisonom, odnosno kako se nagađa zbog krađe Teslinih izuma, Tesla otvara svoju tvrtku. Nakon toga kreću usponi i padovi, puno ljudi mu se smijalo, nedostajalo mu je novca, izgorio mu je laboratorij, ali ipak je uspio objaviti nekoliko svojih patenata. Bio je vrijedan, radio je i istraživao cijeli svoj život.
Umro je 7. siječnja 1943. godine u New Yorku, sam, u hotelu "New Yorker" na 33. katu u apartmanu 3327 u 86. godini života.
Genijalnost Nikole Tesle i sam njegov život možete pročitati u njegovom autobiografskom djelu „Moji pronalasci“ ili posjetiti jedno od dva mjesta posvećena Tesli o kojima pričamo u nastavku.
Memorijalni centar "Nikola Tesla" u Smiljanu
Rodna kuća Nikole Tesle nalazi se u Hrvatskoj u mjestu Smiljan, nedaleko od Gospića, gdje se danas smjestio i memorijalni centar otvoren 2006. godine. Centar radi svaki dan osim ponedjeljka, a ulaznica je 50 kuna.
U centru se danas nalazi:
- Rodna kuća – u kući je prikazan Nikolin život kroz sliku i tekst, a odmah do kuće nalazi se crkvica gdje je radio njegov otac.
- Ispitna stanica – prototip ispitne stanice iz Colorado Springsa iz 1899. godine. Cilj stanice je pokazati Teslino proučavanje visokofrekventnih i visokonaponskih struja. Demonstracije se vrše od 10 sati pa svaka sljedeća dva sata.
- Multimedija – multimedijalni objekt gdje se nalazi prezentacijska dvorana, suvenirnica i dječje igralište. Nakon demonstracije u ispitnoj stanici u prezentacijskoj dvorani pušta se film o Teslinom životu – preporučujemo pogledati kako biste na trenutak shvatiti što mu se sve vrtjelo u glavi. Igralište je posebno, osmišljeno na Teslin način pa na nekim od igračaka djeca moraju i malo uključiti mozak kako bi se poigrala.
- Teslina turbina – postavljena u potok Vaganac
Muzej Nikole Tesle u Beogradu
Muzej Nikole Tesle u Beogradu nalazi se na adresi Krunska 51, osnovan još za vrijeme Jugoslavije 1952. godine. Muzej radi svaki dan osim ponedjeljka, a svaki puni sat možete se uključiti u vođenu turu na srpskom ili engleskom jeziku.
Sava Kosanović, Nikolin nećak naslijedio je svu njegovu ostavštinu koju je iz Amerike prenio u Beograd gdje se i danas čuva. U muzeju se nalazi više od:
- 160 000 originalnih dokumenata,
- 2000 knjiga i časopisa,
- 1200 povijesno-tehničkih eksponata,
- 1500 fotografija originalnih tehničkih predmeta, instrumenata i uređaja,
- 1000 planova i crteža.
S obzirom na ove brojke muzej je prilično malen, ali zato impresivan. Podijeljen je u 7 cjelina:
- Tesla, čovjek i stvaratelj - tu se nalaze potvrda o krštenju, putovnica i maturalna svjedodžba.
- Osobni predmeti, prepiska – neki od Teslinih osobnih predmeta kao npr: odijelo, šešir, rukavice, naočale… Tu se nalaze i sve njegove diplome, priznanja, fotografije kao i dokumenti od smrti i sahrani.
- Urna s posmrtnim pepelom – najzanimljiviji dio muzeja je definitivno pozlaćena urna u obliku sfere s Teslinim posmrtnim pepelom.
- Bajka o elektricitetu – u sljedećoj prostoriji pustit će vam film o elektricitetu.
- Polifazni sustav i njegova primjena.
- Teslin transformator i radioveze.
- Teledirigiranje.
Vječita rasprava o Teslinom porijeklu nije bitna, bio je velik, nesebičan čovjek koji je napravio jako puno za čovječanstvo, zato posjetite kuću u Smiljanu ili muzej u Beogradu i poklonite se ovom čovjeku.
Članak je preuzet s portala Putoholičari.com.