Šef HZJZ-a danas poručuje kako je u jučerašnjem dokumentu krivo napisano da se dijete zbog bilo kakvog simptoma mora testirati. Na godinu dana se produžuje valjanost potvrde i u slučaju preboljenja
Nije obavezno testiranje djece na svaku pojavu simptoma kad se vraćaju u školu ili vrtić
Uzimajući u obzir da je od drugog tjedna školske godine zabilježen veći udio novozaraženih u dobi 10-19 godina od uobičajenog, svaki učenik koji je izostao iz škole zbog bolesti, pa i kada se primarno ne sumnja na COVID-19 (kod sumnje na običnu prehladu i običnu virozu, sumnje na alergiju, gastrointestinalne smetnje, upala uha ili bol u uhu, upala sinusa, bol u trbuhu, grlobolja, glavobolja, umor, pospanost, loše osjećanje, tek blago povišena tjelesna temperatura i sl.) treba se testirati te se može vratiti u školu nakon zaprimanja negativnog nalaza ili nakon preboljenja COVID-19 što je najranije 10 dana od početka bolesti, stajalo je u odluci HZJZ-a koju su u četvrtak navečer objavili, a koja je izazvala paniku među roditeljima.
Danas ipak druga priča - ništa od toga.
Nema obaveze testiranja
Šef HZJZ-a Krunoslav Capak na današnjoj je konferenciji Stožera pojasnio kako je to ipak krivo te da nema obaveze testiranja.
- Namjera donošenja takve odredbe u našim preporukama je bila da se spriječi dolazak u školu djece koja, recimo, dva dana imaju neke simptome koji bi eventualno mogli biti Covid, a znate da ima vrlo široke simptome, uključujući gastrointestinalne tegobe, da se bez testiranja i provjere vrate u školu. No, tekst koji je bio objavljen, moramo priznati, nije bio dovoljno jasan, preširoko je bio postavljen - istaknuo je Capak.
Samo se htjelo podsjetiti, dodao je, da neki simptomi ne moraju biti tipični za Covid, a mogu biti znak Covida.
- Htio bih naglasiti da to ne znači da je testiranje obavezno i da trebamo one kod kojih je sasvim jasno da se nije radilo o Covidu, ako mu je temperatura prestala nakon jednog dana ili ako je imalo neko blago curenje iz nosa koje je prošlo nakon 2-3 dana, kad je sasvim jasno da se ne radi o Covidu, slati na testiranje - rekao je.
Pojednostavljeno, sve ostaje kao do sada. Ukoliko se kod djeteta pojave jači simptomi koji traju nekoliko dana, onda ga se može poslati na testiranje. Dakle, nije obavezno, posebno za svaki slučaj i pojave najmanjih simptoma.
Valjanost Covid potvrda i za preboljele se produžuje na godinu dana
Podsjetimo, u toj najnovijoj odluci su skratili i trajanje samoizolacije s 14 na 10 dana i to se odnosi na sve one koji su već i sad u samoizolaciji. Iako im je bilo propisano 14, ne moraju biti toliko izolirani, nego 10 dana. Tako i školarci.
Jučer su produžili i trajanje Covid potvrde za cijepljene na godinu dana. Danas je Capak poručio kako se s dosadašnjih devet mjeseci na godinu dana produžuje i valjanost potvrde za preboljele, ali samo na razini Hrvatske. Ako putujete u zemlje EU, na europskoj razini ostaje 180 dana, odnosno šest mjeseci.
Kako su prije dva dana donijeli odluku o uvođenju Covid potvrda u zdravstvu i socijalnoj skrbi, u kojoj kao kriterij stoji preboljenje unutar devet mjeseci, Capak je pojasnio da će se to revidirati i u tim dokumentima.