![Žrtva župnika iz Sotina o isprici Hranića: Ne znači mi to, nisam osjetila nikakvo suosjećanje](https://img.24sata.hr/fxOExdVYVhlbZmKX40e_nBT8j4w=/414x267/smart/media/images/2023-13/pxl-230323-99010949-7ynx9vw.jpg)
Isprika koja je dana meni, osobno nije značila puno jer nisam osjetila nikakvo suosjećanje ili savjesno sagledavanje situacije, rekla je žrtva svećenika iz Sotina
News
Komentari 15Isprika koja je dana meni, osobno nije značila puno jer nisam osjetila nikakvo suosjećanje ili savjesno sagledavanje situacije, rekla je žrtva svećenika iz Sotina
Ana Grgić, jedna od žrtava svećenika Zlatka Rajčevca u Sotinu, komentirala je istup đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića, koji je ranije u subotu uputio ispriku svećenikovim žrtvama, a posebno onima koji su njegova zlostavljanja prijavili.
- Isprika koja je dana meni, osobno nije značila puno jer nisam osjetila nikakvo suosjećanje ili savjesno sagledavanje situacije - rekla je Grgić za Novu TV.
- Nisam u pitanju ja. Ja sam lik, lice i glas za one koji ga trenutno nemaju. Što se mene tiče, moja situacija je već završena, meni je u principu da pokažem i onima koji su to prošli, da mogu izaći iz toga - dodala je.
U Dnevniku Nove TV gostovao je i docent Anto Mikić s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, ugledni katolički intelektualac i nekadašnji dugogodišnji glavni urednik Hrvatskog katoličkog radija.
Komentirajući Hranićevu ispriku, rekao je da se ona može promatrati i u kontekstu pritisaka javnosti i apostolske nuncijature, ali da bismo u ovoj situaciji možda više koristi imali od promatranja tog slučaja kao presedana, odnosno promatranja njegovih mogućih učinaka, a koji bi, prema Mikiću, mogli biti itekako pozitivni.
- Teško mi je zamisliti da bi netko u Crkvi nakon ovakvog istupa jednog nadbiskupa u budućim slučajevima otkrivanja seksualnog zlostavljanja, osobito maloljetnika, mogao ići ispod ovih standarda. Prvo, maknuti svećenika koji je odgovoran, drugo, javnosti pružiti punu i potpunu istinu i treće, što je najvažnije, staviti interese i traume žrtve u središte pozornosti, a ne svećenike i vlastitu instituciju - rekao je Mikić.
- Crkva kao institucija ima refleks očuvanja vlastitoga ugleda i mislila je do unatrag nekoliko desetljeća da će skrivanjem ovakvih slučajeva činiti dobro sebi. No, barem 20 godina unatrag od strane Sv. Stolice i drugih crkava koje su pretrpjele zbog skrivanja kada su slučajevi izašli na svjetlo dana s vremenskim odmakom i napravili još veću štetu, Crkva je počela mijenjati svoj stav - rekao je Mikić.
Otkrio je i da je njegov najbolji prijatelj bio žrtva zlostavljanja.
- Meni je to bilo nevjerojatno. Dakle, prijatelj s kojim sam se tijekom srednje škole intenzivno družio, s kojim sam četiri godine čak zajedno živio u đačkome domu, mi to nikad nije spomenuo, a kasnije je o tome javno govorio - rekao je.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+