U SDP-u nisu sretni s Mesićevim guranjem na izbornu listu, ali nemaju namjeru od toga raditi problem. Ponešto su skeptični koji će to sklop politčkih ideja zastupati Mesić...
Zreo za mirovinu, ali se ne da: Stipe Mesić se vratio u politiku
Kad je Stipe Mesić krenuo u profesionalnu politiku, sredinom 60-ih, Zemljani još nisu bili osvojili Mjesec. Proteklo je tek deset godina od prvog organiziranog cijepljenja protiv dječje paralize, što je bila neviđena senzacija. Ukratko, svijet je bio sasvim drukčiji. A sad se Mesić, u devetom desetljeću života, opet gura u visoku politiku na listi Hreljinih lijevih penzionera (HSU).
Vratimo se na prapočetak: maleno mjesto Orahovica u ravnoj Slavoniji. Tamo je Stipe, lokalni političar (već tad razigranih obrva koje su mu postale zaštitni znak), ugledni komunist i radni čovjek krenuo u bolju budućnost.
Kažu prašnjave kronike da se 1964. preselio u Zagreb s obitelji i onda neočekivano 1966., kao neovisan građanin, izabran u Općinsko vijeće Orahovice. Prošla je godina dana, ali Stipe ne miruje. Postaje gradonačelnik i član tadašnjeg Sabora socijalističke Lijepe Naše. Onda je, kažu, sam Tito nešto gunđao protiv Stipe jer je “uvodio kapitalizam” u slavonsku ravnicu.
To mu je bio kao neki uvod u zatvor (godina dana Stare Gradiške) zbog nacionalizma. Nakon robije sasvim se primirio, a opet je izronio 1990. na listi HDZ-a. Postao je prvo hrvatski premijer pa onda član predsjedništva SFRJ. Koju je uspješno upokojio. Vraća se u Zagreb i postaje šef Sabora. Ljubav s Tuđmanom traje do 1994. Razilaze se, a Mesić (s gotovo vršnjakom Manolićem) osniva novu stranku. Bez većih uspjeha. Konačno se 1997. skrasio kod Pusić u HNS-u. Tri godine kasnije doživljava ekstazu. Hrvati ga, nakon Tuđmana, biraju za predsjednika.
Unatoč protukandidatu Budiši, ili možda baš zato. Osam godina njegova mandata obilježeno je različitim dosezima: bio je odlučan u slamanju pobune generala HV-a, ali je bio sklon druženju s različitim sumnjivim tipovima. Otišao je s Pantovčaka s nezabilježeno visokim rejtingom, a naslijedio ga je također ljevičar (s puno manje supstancije) - Josipović. Država mu je nakon mandata dala vilu, vozača i tajnicu pa je putovao svijetom. HDZ sa satelitima i Most to su mu oduzeli, što ga posebno razbjesnilo.
Mesić 12. u prvoj izbornoj jedinici
U SDP-u nisu sretni s Mesićevim guranjem na izbornu listu, ali nemaju namjeru od toga raditi problem. Ponešto su skeptični koji će to sklop politčkih ideja zastupati Mesić. Neki drugi, pak, drže da će se bivši šef države (u ozbiljnim godinama) više baviti projektom povratka u oduzetu vilu u Grškovićevoj nego ozbiljnom politikom. No Mesić, ako bude na 12. mjestu u 1. izbornoj jedinici, uvijek može računati na dovoljan broj preferencijalnih glasova za ulazak u Sabor.