Međunarodni tim znanstvenika iz CERN-a zabilježio je česticu koja se kreće malo, ali brže od svjetlosti. Ovo bi otkriće moglo poljuljati temelje moderne fizike
Znanstvenici su u šoku: Otkrili su čestice brže od svjetlosti!
Istraživači u švicarskom CERN-u otkrili su subatomske čestice brže od svjetlosti. Otkriće ih je toliko zapanjilo da su rezultate poslali na nekoliko drugih laboratorija kako bi potvrdili rezultate.
- Pokušali smo pronaći sva moguća objašnjenja za ovo. Pokušali smo pronaći bilo kakvu grešku koja je mogla dovesti do krivih rezultata, no nismo pronašli ništa. Sada smo prisiljeni pozvati svjetsku znanstvenu zajednicu da to analizira- rekao je Antonio Ereditato iz CERN-a, prenosi BBC.
Ništa se ne bi smjelo kretati brže od svjetlosti, bar prema Einsteinovoj teoriji relativnosti. No, čestice neutrina su prošle "magičnu" barijeru od 299.792 kilometra u sekundi. Prema znanstvenicima iz CERN-a, zraka neutrina ispaljena iz akceleratora u Ženevi do laboratorija u Italiji udaljenog 732 kilometara doputovala je 60 nanosekundi brže od brzine svjetlosti.
- Vjerujemo našim rezultatima, ali trebamo potvrdu od ostalih kolega u području- rekao je Ereditato.
Znanstvenici su ispalili 15.000 zraka neutrina u protekle tri godine, a Ereditato je za Reuters rekao kako je ta razlika od 60 nanosekundi mala, ali nevjerojatno bitna.
Zbog ozbiljnosti situacije u kojoj ruše osnove moderne fizike, inzistiraju da sljedećih mjeseci ponovno provjere rezultate do kojih su došli. Također žele i da američki i japanski laboratoriji potvrde njihovo otkriće. Brzina svjetlosti je krajnje ograničenje brzine u svemiru i moderna fizika se temelji upravo na tome da brzinu svjetlosti ništa ne može nadmašiti.