Mišljenja Hrvata koji žive na granici sa Slovenijom oko ulaska Hrvatske u Schengen su podijeljena. Neki mu se vesele jer više neće morati čekati na granici sa Slovenijom, drugi su skeptični...
Život na granici: 'Mi kuhamo u Hrvatskoj, a jedemo u Deželi!
Ne vjerujem da će se nešto promijeniti. Mene jedino zanima hoće li se maknuti ove bodlje. Svi se raduju tom Schengenu, a nikome nisu ništa točno objasnili što će se promijeniti. Žica će nas i dalje dijeliti.
Ispričao nam je to Niko, jedan od stanovnika Bregane, koji već nekoliko desetljeća žive uz granicu sa Slovenijom. Hrvatska je nedavno dobila zeleno svjetlo Europske komisije za ulazak u Schengen.
Pogledajte video:
Pokretanje videa...
Zvonimir, kojeg smo zatekli uz granični prijelaz, kaže da će putnicima i dalje prodavati vrganje i voće bez obzira na to hoće li u budućnosti granice biti ili ne.
- Kupci nam većinom dolaze iz Slovenije, oni vole potrošiti više nego naši - kaže Zvonimir.
Dodaje da je najbolja prodaja kad su velike gužve na graničnom prijelazu koji svi zovu Mala Bregana.
- Uvijek dobro dođe osvježenje, pogotovo onima koji su satima u gužvi - govori nam Zvonimir.
Iako ne zna što će Schengen donijeti i kako će izgledati njegov radni dan kad se preko granice bude samo prolazilo bez stajanja, ne boji se za manju zaradu od prodaje. Dok slaže sanduke s mandarinama, govori kako mu svaki tjedan dolazi Slovenka na putu prema zubaru. Zube popravlja u Samoboru, a gljive kupuje kod Zvonimira.
'Schengen je odlična stvar i to će biti prednost. Ljudi se više neće živcirati zbog gužvi na granici sa Slovenijom.'
Tu im jeftinije i bolje naprave nego u Sloveniji, to im se baš isplati, kaže nam prodavač voća i gljiva.
Pet minuta vožnje dalje od prijelaza Mala Bregana prema Žumberku zaustavili smo se na obiteljskom imanju. Desna strana ceste prema Sloveniji ograđena je bodljikavom žicom. S ceste se vide konji i magarci, potok žubori, a nema više ni bodljikave žice. Na obiteljskom imanju dočekuju nas mama Ružica i kći Višnja.
- Životinje su nam na ispaši u Sloveniji, pečemo ih u Hrvatskoj, a poslužujemo u Sloveniji - objašnjavaju.
Potok koji dijeli dvije države prolazi kroz izletište na kojem su česti gosti i Slovenci iako moraju ići okolo i prijeći na graničnom prijelazu. Vlasnik izletišta Branko govori kako gužva na granici često zna iživcirati njihove goste prije nego što uopće stignu u restoran.
- Mislim da je Schengen odlična stvar i da će nam to biti velika prednost. To će nam više odgovarati - kaže Branko.
Najbolja pastrva
Žica nije prošla uz njegovo imanje, ali objašnjava nam da je sam napravio ogradu i most preko potoka koji izletište dijeli na hrvatski i slovenski dio. Dok se hvali kako se kod njih poslužuje najbolja pastrva u Hrvatskoj i Sloveniji, priznaje da priželjkuje Schengen, ali i da ćemo se još načekati.
- Ne trebamo se svađati. U rješavanju problema izbjeglica treba surađivati i pomoći im koliko se može pomoći - rekao je.
Na kraju ture uz hrvatsko-slovensku granicu srećemo tri gracije iz tri generacije - Dragicu, Šteficu i Andreu. Dragica je baka, Štefica je mama, a Andrea unuka. Baka Dragica tu živi već 87 godina, nikad nije mislila da će joj žica prolaziti dvorištem. To ne zaustavlja njezina mačka, koji redovito bježi u Sloveniju.
- Nema ga po tri dana pa se vrati. Micek nema osobnu iskaznicu, a ja je isto sigurno ne budem uzimala sa sobom kad ga odem tražiti - priča nam baka Dragica.
Malo veće probleme s graničnim prijelazom ima Štefica.
Veće gužve na granici
- Nedavno smo na praznik proveli sate i sate na granici, a kad sam pitala Slovence zašto toliko zadržavaju na prelasku, policajac mi je kroz smijeh rekao da samo radi svoj posao - žali se Štefica.
Kaže kako ih policija, misleći da se radi o izbjeglicama, zaustavlja dok beru kestene ili gljive.
- Pa ideš brati kestene, nećeš nosit osobnu iskaznicu sa sobom. Znali su za nama paliti rotirke i pretresti nas - rekla nam je Štefica.
S mužem ima vinograd u Sloveniji, a živi u Bregani. Prisjetila se i ‘90-ih godina, kad se stalno išlo u Sloveniju po kvalitetniju hranu ili odjeću.
- Danas Slovenci prelaze u Hrvatsku kako bi uštedjeli. Subotom znaju biti kolone na sajmištu u Samoboru, kupuju pečenje, garderobu i cvijeće - objašnjava Štefica.
Najmlađa, Andrea, uvjerena je da Schengen neće drastično promijeniti njihov život.
- I dalje se nećemo previše družiti sa Slovencima - rekla nam je Andrea dok smo odlazili.