Obavijesti

News

Komentari 15

Slonjšak: Promjene u sustavu rade se stihijski i pod pritiskom

Slonjšak: Promjene u sustavu rade se stihijski i pod pritiskom
1

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom u Saboru je upitala donositelje odluka koliko uistinu računaju na osobe s invaliditetom. Navela je da je od 240.000 radno aktivnih na kraju 2018. zaposleno 10.836 ljudi.

Sabor je rad nastavio raspravom o izvješćima o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u 2018. U Hrvatskoj živi 505.725 ljudi s invaliditetom od kojih je 202.000 žena. U radno aktivnoj dobi ih je 240.000, a na kraju 2018. godine zaposleno 10.836 ljudi.

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak upozorila je u Saboru da su promjene u sustavu učinjene stihijski i pod različitim pritiscima i bez prave usmjerenosti na korisnike kako bi se sustavnim rješenjima uspostavio dugoročno održiv i pravedan sustav zaštite njihovih prava

- Pred nama je razdoblje u kojima očekujemo krucijalne promjene za osobe s invaliditetom te usklađivanje zakona koji će se donositi u 2019. godine s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. S obzirom na mjere koje nisu poduzete u 2018. kojima bi se otklonili nedostaci, na koje godinama upozoravamo, postavljam na pitanje koliko donositelji odluka uistinu računaju na osobe s invaliditetom - upitala je pravobraniteljica. 

Najviše naših sugrađana s invaliditetom požalilo se Uredu pravobraniteljice na područje socijalne skrbi, zapošljavanje i rada, mirovinskog  osiguranju, pristupačnosti i mobilnosti te odgoj i obrazovanje.

Slonjšak navodi da je najviše pritužbi stiglo s područja Grada Zagreba, Splitsko-dalmatinske i Osječko-baranjske županije, a najmanje iz Ličko-senjske i Virovitičko-podravske. U izvješću je vidljivo kako je najveći broj kršenja prava odnosi se na dugotrajnost postupka vještačenja bilo je u područjima socijalne zaštite i mirovinskog osiguranja. U području pristupačnosti najčešće su kršena prava zajamčena zakonom te diskriminaciju u pristupu dobrima, uslugama te zapošljavanju i radu.

- Nemogućnost da bez obzira koristili li pomagalo uđu u stambeni ili javni objekt, javni prijevoz, nemogućnost da koriste sanitarni čvor samo je dio problema s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno suočavaju. Nije ni započeta realizacija pojedinih aktivnosti u ovom području koje se trebale biti riješene 2017. - upozorila je pravobraniteljica.  

Oporbeni zastupnici upozoravaju da je iz izvješća vidljiva dramatična nejednakosti odnosno diskriminacija dijela naših građana. Politika, kažu, treba ići u postizanju građanske jednakosti, 

- To nije niti dobročinstvo, dobrotvorstvo ni milosrđe, to je pitanje mogućnosti funkcioniranja društva. Potrebno je osigurati da svi članovi tog društva mogu koliko toliko ravnopravno participirati u životu društva - poručila je Vesna Pusić (GLAS). 

Mirando Mrsić (Demokrati) smatra da je ovo izvješće pravobraniteljice dobra podloga da se nešto promijeni u društvu. 

- Osobe s invaliditetom trebaju postati punopravni članovi hrvatskog društva. Mali koraci su napravljeni, ali to očito nije dovoljno - poručio je. 

Marija Alfirev (SDP) iz mišljenja Vlade na ovo izvješće, uvidjela je da suštinska neslaganja ne ulijevaju baš optimizam da će preporuke o kojima je govorila pravobraniteljica biti i uvažene.

- Mora se vidjeti jasan napredak u ostvarenju, ispunjavanju svih onih odredbi koje smo zacrtali kroz prihvaćanje konvencija a pogotovo kad govorimo o ova tri ključna područja života, a to su obrazovanje, osposobljavanje, rad, zapošljavanje odnosno neovisno življenje - kazala je.

Podsjetila je da je SDP-a u proceduru uputio dopune Zakona o cestama, kojim žele ispraviti nepravdu prema osobama s invaliditetom odnosno kako bi bili oslobađani  plaćanja cestarine, jer trenutno su oslobođeni samo oni koji imaju automobil. - Išli smo s prijedlogom da se to pravo odnosi na samu osobu s invaliditetom a ne na vozilo - kazala je. 

Čudnoj joj je što vladajući ne podržavaju SDP-ove izmjene zakona koje se tiču pomorskog prijevoza. 

- On se tiče prijevoza djece s otoka na kopno, ono nije prihvaćeno od strane HDZ-a. Nadam se da će doći do nekih promjena, ne znam kakvih ali još jedanput upućujem taj apel, djeca na otocima često moraju odlaziti na kopno i nije u redu da su diskriminirana, da im je taj dio života otežan. Treba im olakšati upravo tako da se omogući besplatno putovanje trajektom a inače da se omogući u pomorskom prometu - poručila je Alfirev. 

Na dnevnom redu je i izvješće o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć, a zastupnici će raspraviti i dva oporbena zakonska prijedloga.Dopunama Zakona o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji Klub zastupnika Živog zida i SNAGA-e traži da se omogući javna dostupnost podataka o pravomoćno osuđenim počiniteljima kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, a dopunama Zakona o gradnji Most traži uvođenje obveze izdavanja građevinske dozvole za bazne stanice teleoperatera.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 15
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima