'DIVLJE ŽIVOTINJE': Obitelj Borić sa zagrebačkih Gračana živi u strahu jer ih već dva mjeseca posjećuju lisice. Trče ulicom, ulaze u dvorišta, uopće se ne boje ljudi
Žive u strahu: Lisice ulaze u dvorišta kuća, ne boje se ljudi
Gledao sam u srijedu navečer televiziju i odjednom se moj pas počeo čudno ponašati. Lajao je i trčao do vrata terase. Nisam ga pustio jer je u dvorištu bila lisica, kaže Tihomir Borić (59).
Obitelj Borić već dva mjeseca živi u strahu jer su se u njihovoj ulici u zagrebačkim Gračanima pojavile lisice. Prvi susret s lisicom Tihomir je imao kad su radnici kod njega kopali temelje za potporni zid u dvorištu.
- Kad su počeli kopati, naišli su na mrtvu lisicu. Tada su je pokupili s Veterinarskog fakulteta te su je testirali je li bila bijesna. No još nisam dobio odgovor - kaže Tihomir.
Sin Fran je prije nekoliko dana u četiri sata naišao na čopor lisica na tramvajskoj stanici.
- Pretrnuo je od straha. Iako je naša kuća udaljena minutu od tramvajske stanice, obišao je čopor od sedam lisica okolnim putem do doma - kaže Borić.
Inače, u blizini njihova doma nalaze se i škola te vrtić, gdje prolaze djeca, a lisice ponekad izlaze i danju. Tvrdi kako su lisice u ulicu stigle zimi jer su se tada zavukle u jednu straćaru blizu kuće. Smatra da su se ondje zadržale jer ih neki ljudi hrane pa su se navikle. Još nisu nikoga napale, no ipak su to divlje životinje i nije mu svejedno kad ih vidi. Ipak, najviše je ogorčen na institucije.
- Zvali smo policiju, koja nas je proslijedila na lovce, a oni ne smiju pucati u naseljenome mjestu. Iz skloništa Dumovec su rekli da oni zbog toga ne izlaze na teren. Zar moraju nekoga napasti da bi se nešto poduzelo? - ogorčen je Tihomir.
Dr. vet. med. Ingeborg Bata iz Centra za divlje životinje kaže da nije čudno što lisice dolaze. Riječ je o podsljemenskoj zoni u kojoj je Medvjednica, a tu je inače njihovo stanište.
- Nema mjesta panici jer moraju uloviti veliku količinu plijena, a ako je tamo puno miševa i štakora, vraćat će se bez obzira na to ostavlja li im netko hranu ili ne - kaže Bata.
Dodaje da su cijepljene pa je rizik od bjesnoće mali ili nikakav.
- Ne napadaju ljude. Samo ih se ne smije dirati ili ubijati u naseljenom području - rekla je Ingeborg Bata.