Izmjenama zakona također se mirovinskim fondovima otvara mogućnost ulaganja u startupove, ali ne u pojedinačne, već u platforme i fondove, a Mirando Mrsić ga je upozorio da je to jedno od najrizičnijih ulaganja
'Zemlje koje su ukinule drugi stup sa zavisti gledaju na nas'
U drugom dijelu saborske rasprave o mirovinskoj reformi ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić uvjeravao je da se reformom uvodi bolje upravljanje i veća transparentnost sustava, veća kontrola rizika te jača drugi mirovinski stup, na što ga je Mirando Mrsić (Demokrati) pozvao da se ne kocka novcem građana.
- Pitanje ukidanja drugog stupa nije bilo ni u jednoj verziji. Zemlje koje su ukinule drugi stup danas gledaju sa zavisti na Hrvatsku. Poljska, Mađarska i Slovačka rade na ponovnom uvođenju obvezne mirovinske štednje jer su shvatile da nema alternative za takvu mirovinsku štednju - naglasio je Pavić u objedinjenoj raspravi o zakonima o obveznim mirovinskim fondovima, dobrovoljnim mirovinskim fondovima i mirovinskim osiguravajućim društvima.
Istaknuo da će izmjenom švicarske formule rate iz drugog stupa rasti za 7 do 9 posto, kao i da će smanjenjem naknada fondovima više ostati novca za umirovljenike.
Izmjenama zakona također se mirovinskim fondovima otvara mogućnost ulaganja u startupove, ali ne u pojedinačne, već u platforme i fondove, dodao je ministar.
Mirando Mrsić (Demokrati) pozvao ministra da se ne kocka novcima građana. "Ulaganje u start-upove je jedno od najrizičnijih ulaganja i sve države EU-a imaju ograničenja da mirovinski fondovi ne ulažu u startupove niti investicijske fondove rizičnog kapitala", kazao je Mrsić.
"Što imate protiv poduzetnika? Zašto ne bismo omogućili upravo našim startupovima da koriste te novce ", upitao ga je Pavić i naglasio da će se u suradnji s HANFA-om izraditi pravilnik i maksimalno smanjiti rizik.
Silvano Hrelja (Glas i HSU) predložio je da se umjesto u startupove omogući investiranje u municipalne obveznice kao sigurniju investiciju.
Rasprava o mirovinskoj reformi bila je prekinuta i stankama u kojima su se vladajući i oporba međusobno optuživali tko je odgovoran za stanje u Hrvatskoj.
Branko Bačić (HDZ) kazao je da je upravo SDP dok je bio na vlasti uveo produljenje radnog vijeka do 67 godina, da je 2014. urušio drugi mirovinski stup, kao i da je tada deficit proračuna bio preko 10 milijardi kuna, broj nezaposlenih premašivao 330 tisuća, a mirovine bile manje nego danas.
"Podaci koji su ostali nakon vas predstavljali su pustoš i u sustavu mirovinskog osiguranja i u državnom proračunu", kazao je Bačić SDP-ovcima dodavši da je s druge strane HDZ u protekle dvije godine povećao mirovine za preko 6,4 posto.
Peđa Grbin (SDP) odgovorio mu je da suprotno njegovim stavovima mirovinska društva koja posluju u drugom stupu još nisu propala, a Nikola Grmoja (Most) ustvrdio je da je upravo HDZ najodgovorniji za stanje u kojem se nalazi Hrvatska.
Zbog zlouporabe institucije povrede poslovnike i dobacivanja iz klupa nekolicina zastupnika zaradila je i opomene.