Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da će, ako se u Mariupolju održi "apsurdno i odvratno suđenje" ukrajinskim vojnicima, to eliminirati mogućnost pregovora s Rusijom
Erdogan želi biti posrednik u pregovorima Putin-Zelenski
Ključni događaji:
- Cure razne teorije o ubojstvu kćeri 'Putinovog mozga': 'Ona nije bila meta, evo i tko je kriv'
- Otkrili kuda su se po Jadranu kretali ruski brodovi: 'Da su ušli u naše vode, bilo bi reakcije
- VIDEO Ruskinja snimila kako joj projektil preletio iznad glave: Vrijeme je da napustimo Krim!
- Šojgu: Tri puta smo ispalili hipersoničnu raketu Kinžal u Ukrajini. Bila je briljantna
- Tko je zloglasna Wagner grupa: Zašto je uništenje njihove baze velik uspjeh za Ukrajinu?
Erdogan želi posredovati u pregovorima Putin-Zelenski
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je u ponedjeljak kako smatra svojim ciljem da u bliskoj budućnosti organizira razgovore ruskog šefa države Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, javila je ruska agencija TASS, dok Kijev šalje poruke da Moskva pregovorima želi kupiti vrijeme.
"Naš cilj je da u bliskoj budućnosti organiziramo sastanak Putina i Zelenskija radi rješavanja krize (u Ukrajini)“, citira TASS današnju poruku Erdogana u Ankari.
U međuvremenu, Erdogan je sukob u Ukrajini nazvao „najvažnijom krizom na svijetu“, koja ima posljedice po Tursku i cijelo čovječanstvo.
"Turska je učinila sve moguće napore da spriječi ovaj rat, a zatim da ga mirno okonča. Zahvaljujući našim naporima bilo je moguće i stvaranje mehanizma za sprečavanje žitne krize", rekao je Erdogan.
Uzimajući u obzir da Rusija i Ukrajina čine više od trećine svjetske proizvodnje žitarica, Erdogan je rekao kako činjenica da je ukrajinsko žito počelo ponovno ići u svijet upravo preko Turske "sama po sebi najvažniji događaj za čovječanstvo“.
Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov je početkom kolovoza rekao da je sastanak predsednika Ruske Federacije i Ukrajine moguć tek nakon što delegacije pregovarača dviju država naprave sve svoje domaće zadaće, ali da nema preduvjeta za pregovore na najvišoj razini.
Turski predsjednik Erdogan, koji se početkom kolovoza sastao s Putinom, a u petak je prvi put u zadnjih šest mjeseci doputovao u posjet Ukrajini, već je više puta rekao da je spreman posredovati između Kijeva i Moskve.
Rusija želi stupiti s Ukrajinom u nove pregovore kako bi imala vremena obnovi svoje vojne snage i povede novu ofenzivu, rekao je u ponedjeljak za AFP savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak.
Kremlj već tjednima "želi uvjeriti Ukrajinu da pristupi pregovorima" kako bi "zamrznuo sukob i sačuvao status quo na okupiranom ukrajinskom području", naveo je Podoljak dok zemlja ulazi u šesti mjesec rata koji je povela Moskva.
Rusija "šalje svoje prijedloge preko raznih posrednika", dodao je, ne imenujući ih, dok u ovom trenutku Kijev i Rusija nemaju nikakav politički kontakt.
'Nafte će biti, ali će cijena biti paprena': Evo koja nas zemlja može spasiti od pravog kolapsa.
>>> Više pročitajte OVDJE...
Kijev: Rusija bi pregovarala s Ukrajinom samo kako bi se pripremila za novi napad
Rusija želi stupiti s Ukrajinom u nove pregovore kako bi imala vremena da obnovi svoje vojne snage i povede novu ofenzivu, rekao je u ponedjeljak za AFP savjetnik ukrajinskog predsjednika.
Kremlj već tjednima "želi uvjeriti Ukrajinu da pristupi pregovorima" kako bi "zamrznuo sukob i sačuvao status quo na okupiranom ukrajinskom području", rekao je Mihajlo Podoljak dok zemlja ulazi u šesti mjesec rata koji je povela Moskva.
Rusija "šalje svoje prijedloge preko raznih posrednika", dodao je ne imenujući ih, dok u ovom trenutku Kijev i Rusija nemaju nikakav politički kontakt.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan koji se početkom kolovoza sastao s ruskim kolegom Vladimirom Putinom, a u petak je prvi put u zadnjih šest mjeseci doputovao u posjet Ukrajini, već je više puta rekao da je spreman posredovati između Kijeva i Moskve.
Ukrajina misli da Moskva zapravo "ne želi dijalog" o miru, već želi dobiti "operativnu stanku za svoju vojsku" prije nego počne "novu ofenzivu" na svog susjeda, rekao je Podoljak.
Kijev pak ne želi pregovarati o svom teritoriju pod ruskom okupacijom i želi ga osloboditi, kao i teritorij pod kontrolom proruskih separatista na istoku i na Krimu koje je Rusija anektirala 2014.
"Svi drugi scenariji (...) su samo opasna operativna stanka prije novog kruga rata", rekao je Podoljak istaknuvši da će "Ukrajinci pružati otpor dok god bude trebalo".
"Ovo je rat za našu opstojnost i mi nemamo druge mogućnosti. Odustati od borbe značilo bi ne samo propast ukrajinske države, nego i svih njezinih civila", istaknuo je.
Prvi pregovori Kijeva i Moskve na početku rata nisu dali rezultata.
Njemačka i Kanada jačaju veze u energetskom sektoru
Ruska invazija na Ukrajinu zbližava Kanadu i Njemačku, pri čemu Kanada nastoji povećati izvoz energenata i sirovina u Njemačku dok se obje zemlje odvikavaju od fosilnih goriva, rekli su kanadski i njemački čelnik u ponedjeljak, piše Reuters.
Njemački kancelar Olaf Scholz sastao se u ponedjeljak ujutro s kanadskim premijerom Justinom Trudeauom tijekom trodnevnog posjeta Kanadi s izaslanstvom čelnika njemačkih kompanija.
Očekuje se da će u utorak biti objavljeni sporazumi o jačanju kanadskog izvoza vodika i kritičnih minerala Njemačkoj.
Njemačka se boji daljnjeg smanjenja opskrbe prirodnim plinom iz Rusije ove zime u znak odmazde za zapadne sankcije nakon invazije na Ukrajinu u veljači, rekao je u ponedjeljak ministar gospodarstva Robert Habeck njemačkoj televiziji ARD.
Kanadski je premijer kazao da je ruska invazija na Ukrajinu "ubrzala i produbila pristup koji gajimo jedni prema drugima".
Iako je Trudeau ostavio otvorena vrata za nove projekte izvoza ukapljenog zemnog plina (LNG) u Europu s kanadske atlantske obale, ukazao je na ekonomske poteškoće s tim porjektima i potrebu dekarbonizacije globalne opskrbe energentima.
Kanadske tvrtke istražuju "ima li smisla izvoziti LNG i postoji li poslovni razlog za izvoz LNG-a izravno u Europu", rekao je Trudeau.
Sholz je kazao da Njemačka, iako mora nabaviti plin drugdje kako ne bi bila ovisna o Rusiji, želi postići ugljičnu neutralnost do 2045.
Kanada to želi postići do 2050. Berlin se nada da će eliminirati potrebu za ruskim plinom do sredine 2024.
Kanada je bila peti najveći svjetski proizvođač prirodnog plina u 2020., prema Međunarodnoj agenciji za energiju, ali trenutačno nema postrojenja za LNG na istočnoj obali.
Trudeau je rekao da je njegova vlada voljna ublažiti "regulatorne prepreke" za sve nove LNG projekte, ako tvrtke odluče da postoji isplativ poslovni razlog za njihovu izgradnju.
Nemamo ni podmornicu: 'Ratna mornarica je u lošem stanju i ne mogu pružiti pravu zaštitu'
>>> Više pročitajte OVDJE...