Volodja ovo nisam ja, ja nisam zaslužan za ovo, to je Putin naredio, rekao je Zelenski i dodao da ima svjedoke razgovora. Minsk priznaje da se razgovor dogodio, ali ne u tom tonu.
Zelenski iznenadio otkrićem: 'Lukašenko mi se ispričao par dana nakon početka invazije'
Ukrajinski predsjednik Zelenski kojem je istekao mandat, ali zbog izvanrednog stanja i dalje obnaša dužnost predsjednika, dao je
intervju poznatom podcasteru Lexu Fridmanu.
U razgovoru su se dotaknuli nezaobilaznog rata u Ukrajini. Zelenski je otkrio detalje kako je izgledalo jutro 24. veljače 2022.
- Djeca su mi spavala, ali ja nisam. Oko 4:00 ili 3:45, počeo je raketni udar - objasnio je Zelenski, a zatim otkrio informaciju
koja će uzburkati duhove u Moskvi.
- Nekoliko dana nakon početka invazije, razgovarao sam s Lukašenkom preko telefona. Ispričao se i rekao da nije on kriv. Projektili su lansirani s mog teritorija, ali Putin ih je lansirao - otkrio je Zelenski.
- Volodja ovo nisam ja, ja nisam zaslužan za ovo, to je Putin naredio - rekao je Zelenski i dodao da ima svjedoke razgovora.
- Rekao sam mu da je i on ratni zločinac i da je kriv za rat, ali Lukašenko se pravdao da se ne može boriti protiv Rusa - rekao je
Zelenski i otkrio da je Lukašenko ponudio nevjerojatan prijedlog.
- U redu, onda nam uzvratite. Gađajte naftnu rafineriju Mazir. Pitao sam ga kakvo granatiranje - rekao je Zelenski.
Razgovor između dva predsjednika se dogodio drugog ili trećeg dana rata.
Zelenski opisuje razgovor na 37:28:
Ubrzo je došla i reakcija Minska na navodni razgovor. Kako piše Business Insider, Lukašenkova glasnogovornica Natalia Eismont rekla je da se bjeloruski predsjednik nije nikada ispričao.
- Predsjednik Bjelorusije nije se ispričao Zelenskom jednostavno zato što se nema za što ispričati - rekla je Eismont za RBC News.
Eismont je potvrdila da se razgovor stvarno dogodio, ali da je tekao u skroz drugom smjeru.
- Predsjednik je opomenuo Zelenskog i rekao mu da je on kriv za invaziju - otkrila je Lukašenkova glasnogovornica.
Sastanak je dogovorio Lukašenkov najmlađi sin koji je spremio broj Zelenskog na svoj mobitel.
Bjelorusija, u kojoj je Lukašenko na vlasti od 1994., na početku invazije je primila 30.000 ruskih vojnika i veliku količinu opreme.
Neuspjeli ruski napad na Kijev i sjevernu bojišnicu je krenuo upravo iz ruske saveznice.
Bjelorusija, tranzitna zemlja za rusku energiju u europske zemlje, uvelike se oslanja na trgovinu s Moskvom, posebno nakon što su zapadne sankcije 2022. pogodile 70% izvoza Minska u EU, otkriva Buisness Insider.