Prvi dan dolaska zdravstvenih radnika na posao s COVID potvrdama i testiranja za one koji potvrdu nemaju rezultirao je s nekoliko prosvjeda pred bolnicama i otkrivenih 20 zaraženih djelatnika
'Zdravstveni djelatnici moraju biti uzor. Prosvjed je sramotan i neće donijeti ništa dobro'
U oko 60 zdravstvenih ustanova testirano je 6236 djelatnika, izvijestilo je poslijepodne Ministarstvo zdravstva, uz napomenu kako je kod dvadeset njih nalaz testa bio pozitivan. To znači da bi, da nisu bili testirani, zaraženi ušli na posao, moguće i među pacijente. Kratka informacija iz ministarstva ne precizira koje poslove obavlja tih dvadeset zaraženih. U Zagrebu, Splitu i Osijeku je zbog uvođenja potvrda i testiranja prosvjedovalo oko 150 ljudi.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Pokretanje videa...
Stotinjak ih je prosvjedovalo pred KBC-om Split, pedesetak ispred Rebra u Zagrebu, a još petnaestak ispred KBC-a Osijek. Ministarstvo zasad ne otkriva koliko je još djelatnika u zdravstvu odbilo testiranje, no pojedinačno se doznaje da je, primjerice, sedmero takvih bilo u Vinogradskoj, četiri na Rebru, u šibenskoj bolnici je testiranje odbilo četvero djelatnika pa su, kako nalažu smjernice HZJZ-a, udaljeni s posla i neće biti plaćeni. U čitavom KBC-u Zagreb, u kojem radi više od šest tisuća ljudi, na testiranju je “palo” samo dvoje djelatnika zbog pozitivnog testa.
Prosvjed protiv uvođenja COVID potvrda ispred bolnice na Firulama prerastao je u verbalni napad na ravnatelja dr. Julija Meštrovića i dr. Jugoslava Bagatina, predsjednika upravnog vijeća KBC-a Split. Kako neslužbeno doznajemo u bolnici u Splitu, najveći postotak necijepljenih čine nezdravstveni djelatnici.
Ispred KBC-a Rebro je prosvjed, popraćen verbalnim napadom na ministra Vilija Beroša i ravnatelja KBC-a Antu Ćorušića, rezultirao i upadom dijela prosvjednika u zgradu uprave bolnice te dolaskom policije. Berošu i Ćorušiću nisu dopustili niti da daju izjavu za medije ispred zgrade već su im uzvikivali: “Izdaja! Vješala! Izdajice hrvatskog naroda.” Policija zbog toga istražuje i tko je organizator prosvjeda jer su oni zabranjeni u krugu bolnice.
Otkazi kao krajnja opcija
Kako smo i ranije pisali, ministarstvo nije sklono opciji otkaza onima koji nemaju COVID potvrdu, ali se odbijaju i testirati za dolazak na posao. Ravnatelji bolnica nam, upitani koje su opcije spremili za one koji se uporno ne budu željeli ni testirati, neslužbeno odgovaraju kako će oni u tom slučaju osobno s njima razgovarati i pokušati ih urazumiti. Bilo je, kažu, i gorih situacija od ove.
Testiranje je odbilo i desetak djelatnika socijalne skrbi u Splitu te nekoliko njih u Ozlju. Ministar rada Josip Aladrović poručio je kako ne mora biti teške penalizacije, no “treba odvojiti odgovorne od onih koji ne pokazuju ni minimum odgovornosti”.
- Ako netko nema okolnosti da se može pojaviti na radnome mjestu, poslodavac ima sve zakonske podloge za provedbu. Djelatnik se mora udaljiti s radnoga mjesta, sati ne mogu biti plaćeni. Slijedi pisana opomena i ostali elementi vezani za Zakon o radu. U prvom trenutku poslodavac ne može dati otkaz, ali ako se ponašanje ponavlja, i redoviti otkaz ugovora o radu je opcija - rekao je Aladrović. I Vili Beroš je poručio kako poslodavci imaju određene alate.
Otkazi u ovom trenutku nisu opcija, dodao je, ali će niz faktora, poput epidemiološke situacije, odlučivati kako će ravnatelji postupiti. Što se pacijenata tiče, objasnio je Beroš za 24sata, COVID potvrdu ili neki drugi dokaz o preboljenju, cijepljenju, odnosno testiranju ne moraju imati svi pacijenti, nego samo oni koji dolaze na hospitalizaciju i na dijagnostičko-terapijske postupke koji “proizvode” aerosol, primjerice bronhoskopiju. U hospitalizaciju ne ulaze dnevne bolnice, osim ako je riječ o postupku koji generira aerosol. Potvrda ne treba ni onima koji završe na hitnoj pomoći, kao ni u primarnoj zdravstvenoj zaštiti - kod opće prakse, zubara, ginekologa. No potvrdu je ipak dobro imati kod sebe jer se na ulasku u ustanovu može procijeniti da smo bili u rizičnom kontaktu.
Prosvjed moguć i sutra
Glavna medicinska sestra KBC-a Zagreb, Ana Ljubas, prosvjednicima je poručila da su bukom uznemirili pacijente. Za 24sata napominje kako među pacijentima ima doista teško bolesnih i umirućih ljudi, koje to može jako uznemiriti. Prosvjed se najavljuje i za sutra, a kako neslužbeno doznajemo, dočekati bi ga mogla interventna policija.
- Kolege pozivam na razum i smirenost. Ovdje skrbimo za bolesne ljude i na njih moramo biti potpuno usmjereni- poručuje sestra Ljubas.
Predsjednica povjerenstva za javnozdravstvenu djelatnost pri Hrvatskoj liječničkoj komori, dr. Vesna Štefančić Martić, također poručuje kako je cijepljenje oduvijek bilo i bit će učinkovita metoda u sprečavanju širenja zaraznih bolesti.
- Liječnici su većinom cijepljeni, a pribrojimo li im i one koji su COVID preboljeli, postotak zaštićenih među njima doseže i 95 posto. Stoga smo uvjereni da će i drugi zdravstveni radnici prepoznati cijepljenje kao rješenje za ovu pandemiju - poručuje liječnica. S njom se slaže i pulmolog dr. Saša Srića, apelirajući na manjinu među kolegama koji još nisu cijepljeni da to učine.
- Prvo radi sebe, jer COVID može teško ugroziti i mlade, a onda radi drugih, jer ne smijemo dozvoliti da virus ulazi u sustav zdravstva. Zdravstveni djelatnici moraju biti uzor svima drugima, alternative nema. Prosvjed nikome neće donijeti ništa dobro, sramotan je i nedopustiv - poručuje dr. Srića. Zaključuje kako ne shvaća koji su razlozi da se netko ne želi ni testirati ako već nije cijepljen ili COVID nije prebolio. To je, dodaje, izvan svake pameti i ne vodi nikamo. Korist cjepiva je nemjerljivo veća od nuspojava.