Računi za plin i struju u Njemačkoj prošli su mjesec dosegnuli rekordnu visinu, a skokovit rast cijena plina i nafte nakon ruske invazije na Ukrajinu gurnuo je u ožujku njemačku godišnju inflaciju na 40-godišnji maksimum
Zbog rasta cijena energenata u Njemačkoj tvrtke manje ulažu
Oko 40 posto njemačkih tvrtki već osjeća negativan utjecaj rasta cijena energije, a gotovo polovica ih zbog toga planira smanjiti ulaganja, pokazalo je istraživanje instituta Ifo.
Računi za plin i struju u Njemačkoj prošli su mjesec dosegnuli rekordnu visinu, a skokovit rast cijena plina i nafte nakon ruske invazije na Ukrajinu gurnuo je u ožujku njemačku godišnju inflaciju na 40-godišnji maksimum.
Oko 46 posto tvrtki izjavilo je da planira smanjiti ulaganja zbog rasta cijena energije, a četvrtina ih očekuje intenzivni cjenovni šok u drugoj polovici godine, pokazalo je istraživanje Instituta Ifo koje je objavio list Augsburger Allgemeine.
Istraživanje u kojem je ispitano 1100 tvrtki, većinom obiteljskih, pokazalo je da svaka deseta razmišlja o potpunom odustajanju od energetski intenzivnih poslova, dok 14 posto razmišlja o otpuštanju radnika zbog rastućih troškova energije.
Gotovo 90 posto tvrtki smatra da će vjerojatno morati povisiti cijene kako bi se suprotstavile rastućim troškovima, dok tri četvrtine planira proširiti ulaganja u energetsku učinkovitost.
- Trebamo politiku koja ispravlja narušavanje tržišnog natjecanja i zaustavlja rast cijena energije - rekao je član uprave Zaklade za obiteljska poduzeća Rainer Kirchdoerfer, koja je naručila istraživanje.
Njemačka vladajuća koalicija predstavila je prošlog mjeseca mjere pomoći vrijedne otprilike 16 milijardi eura kako bi pomogla potrošačima da se nose s rastućim troškovima energije i kako bi se smanjila ovisnost o ruskom plinu nakon invazije na Ukrajinu.
>>Stanje u Ukrajini iz minute u minutu pratite ovdje<<