Temperature će i dalje biti u ekstremu, očekuje se da će se kretati između 33 i 38 °C, zbog čega se upozorava na zaštitu i oprez
Zbog 'paklenih' vrućina cijela je Hrvatska pod crvenim alarmom: Za vikend stiže velika promjena
Cijela Hrvatska je pod crvenim meteoalarmom zbog ekstremno visokih temperature, a toplinski val neće popuštati sve do nedjelje kada će stići nova promjena vremena uz kišu, grmljavinu i snažno nevrijeme. Kako prognozira Državni hidrometerološki zavod, u četvrtak nas očekuje pretežno sunčano i iznimno vruće vrijeme diljem zemlje.
POGLEDAJTE VIDEO: Toplinski val pogodio i životinje: Krava skoknula u bazen pa ju vatrogasci spašavali
Pokretanje videa...
Ipak, neće posvuda biti stabilno. Oblačnije će biti u unutrašnjosti, a na sjevernom Jadranu lokalno će se javiti pljuskovi s grmljavinom, a mogu biti i izraženiji. Vjetar će biti većinom slab, dok će na Jadranu puhati do umjeren jugozapadni vjetar. Temperature će i dalje biti u ekstremu, očekuje se da će se kretati između 33 i 38 °C, zbog čega se upozorava na zaštitu i oprez.
Nevrijeme je već u srijedu zahvatilo dio Hrvatske, a u Istri je padala tuča i puhao snažan vjetar. 'Pržit' ćemo se na visokim temperaturama sve do vikenda, kada nas očekuje nestabilnije vrijeme. U nedjelju će uz više oblaka znatno rasti vjerojatnost pljuskova i grmljavine, osobito na zapadu zemlje prema kraju dana. Meterolozi upozoravaju da postoji mogućnosti i za jače nevrijeme. Na kopnu će puhati većinom slab vjetar, od subote u zapadnim krajevima jugozapadni, a u nedjelju na istoku jugoistočni. Na Jadranu slab i umjeren sjeverozapadnjak i jugozapadnjak, a u nedjelju jugo.
POGLEDAJTE VIDEO: Stiže nam toplinski val: Ovih sedam savjeta pomoći će vam da se rashladite
Pokretanje videa...
Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH savjetuje vozače da izbjegavaju putovanja u najtoplijem dijelu dana i da na put ne kreću bez vode. Važno je konstantno unositi tekućinu, a ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi. Dehidracija predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje u danima kada su iznimno visoke temperature, a pojačano znojenje dovodi do gubitka vode koju je potrebno nadomjestiti, istaknuli su.
Građane savjetuje i da obuku prozračnu i svijetlu odjeću od prirodnih materijala i laganu obuću, da zaštite glavu od direktnog sunca te da djecu i životinje ne ostavljajte same na suncu i u vozilima, a rashladni uređaj namjeste na temperaturu sedam Celzijevih stupnjeva nižu od vanjske. Potrebno je pratiti savjete zdravstvenih ustanova za vrijeme trajanja velikih vrućina, a na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda pratiti upozorenja o toplinskim valovima i mogućim iznenadnim promjenama vremena. Hrvatski autoklub na svojim stranicama redovito ažurira stanje na cestama, a Ravnateljstvo civilne zaštite savjetuje da građani provjeravaju prije nego li krenu na put.
Visoke temperature mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti. Savjetuje se rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine, piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera.
Boravak na direktnom suncu treba izbjegavati u razdoblju od 10 do 17 sati, a naročito se to odnosi na djecu, trudnice, starije osobe, srčane bolesnike i bolesnike s kroničnim bolestima. Također, savjetuju izbjegavati naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima. Treba uzeti češće pauze za odmor, skloniti se u hlad, a tekućinu unositi svakih 30 minuta.
Potrebno je zaštititi i kožu zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja, a posebnu pažnju za zaštitu treba posvetiti novorođenčadi i maloj djeci.Prostor u kojem se boravi treba rashladiti noću kada temperature padnu, danju zatvoriti prozore i spustiti rolete, naročito one koje su okrenute prema suncu te isključiti što je više moguće električnih uređaja u domu.