Planinar koji je ozlijeđen u padu kod Vaganskog vrha predan je u nedjelju oko 7.45 Hitnoj pomoći, kaže nam Josip Brozičević iz HGSS-ove stanice Gospić, dodajući da se unesrećeni sad nalazi u OB Gospić
'Ovo je bila najteža i najduža akcija. Pao je u jamu dublju od 150 metara. Ima teški prijelom'
Ovo je najteža intervencija HGSS-a na otvorenom prostoru u gorskom spašavanju i ujedno najduža, rekao nam je jutros Josip Brozičević iz HGSS-ove stanice Gospić, čiji su timovi uspješno predali unesrećenog planinara Hitnoj pomoći u nedjelju oko 7.45.
Dojavu o planinaru koji je pao u jamu kod Vaganskog vrha na Velebitu zaprimili su u subotu oko pola 7 navečer. Prvi tim do unesrećenog je stigao sinoć oko 23.30.
- Teški uvjeti, udaljenost ali i velika količina opreme koju su timovi morali nositi sa sobom čine ovu intervenciju ovako zahtjevnom. U kontaktu smo bili putem mobitela njegova dva prijatelja koji su odmah pozvali pomoć kad je unesrećeni upao u jamu dublju od 150 metara - dodaje Brozičević povodom najteže akcije koja je srećom završila dobro.
- Prvo je krenulo izvlačenje na sam vrh te zaleđene strmine, a onda je krenuo transport prema lokaciji Bunovac, otkud su spašavatelji iz Gospića i krenuli. Za vrijeme transporta njegovo opće stanje bilo je stabilno. Unesrećeni ima teži prijelom potkoljenice i skočnog zgloba, a sad se nalazi u Općoj bolnici Gospić - objašnjava Brozičević.
Podsjetimo, u subotu nešto prije ponoći prvi timovi došli su do planinara koji je bio na najvišem vrhu Velebita i teško se ozlijedio u padu niz padinu od 150 metara. Brozičević je tada naglasio kako snijeg i led otežavaju spašavanje, ali i dodao da su s ozlijeđenim planinarom u kontaktu preko mobitela njegova dva prijatelja.
U spašavanje planinara krenulo je tridesetak ljudi u tri ekipe HGSS-a, dvije s morske, a treća s ličke strane. Osim teške opreme i dugog puta, led te odroni stabla najviše su im priječili put do unesrećenog.