Zastupnici vjeruju u pobjedu Vatrenih protiv Japana te željno iščekuju utakmicu koja počinje u 16 sati. Sjednicu su završili nakon dva i pol sata pa će stići smjestiti se pred TV ekrane kako bi bodrili naše
Zastupnici krenuli s radom od ponedjeljka, a izmjene dva zakona "zgotovili" do podne
Obzirom da idu na ustavnu jednomjesečnu stanku od 15. prosinca, a do tada trebaju raspraviti još, između ostalog, i izmjene Zakona o radu, trgovini, odgoju i obrazovanju, ustavne izmjene, kao i odluku o obuci ukrajinskih vojnika, saborski zastupnici zasjedaju svih pet dana u tjednu. Vlada će u saborsku proceduru ovih dana uputiti i zakon o porezu na ekstraprofit zbog čega postoji mogućnost da će predsjednik Sabora sazvati i izvanrednu sjednicu nakon 15. prosinca, u tjednu prije Božića.
Radni dan gotov do podne
No, kako se danas Vatreni od 16 sati bore u osmini finala protiv Japana, sabornica je bila poluprazna, a oni koji su došli na posao dvije točke dnevnog reda su "zgotovili" do podne. A raspravljali su o konačnom prijedlogu Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma te o olakšavanju upotrebe financijskih i drugih informacija u svrhu sprječavanja, otkrivanja, istraživanja ili progona teških kaznenih djela.
Iako su izmjene Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma u javnu raspravu uputili prije izbijanja plinske afere u kojoj je INA oštećena za milijardu kuna, slanje u saborsku proceduru poklopilo se baš nakon toga.
- Izmjene se donose iz dva razloga - prvi je ispunjavanje mjera iz akcijskog plana za jačanje učinkovitosti hrvatskog sustava za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, a drugi je uvođenje eura kao službene valute - istaknuo je ranije na Vladi ministar financija Marko Primorac.
Izmjenama se, pojasnio je, propisuje smanjenje praga kada banke moraju obavijestiti Ured za sprječavanje pranja novca o gotovinskim transakcijama s 200.000 kuna na 10.000 eura, kao i za provođenje dubinske analize povremenih transakcija koje se ne obavljaju u okviru uspostavljenog poslovnog odnosa također na 10.000 eura.
Izmjene Zakona o sprječavanju pranja novca
Državni tajnik Ministarstva financija Zdravko Zrinušić je predstavljajući izmjene u Saboru naveo da je Ured za sprečavanja pranja novca od 2015. do 2021. izdao 389 naloga bankama za blokadu sumnjivih transakcija u iznosu 327,4 milijuna kuna.
- Unatoč većem broju obrada transakcija ne očekuju se problemi u Uredu jer se podaci obrađuju automatski informatičkim alatima - istaknuo je.
Zastupnici su izmjene i smanjenje praga pozdravili, no uz upozorenja. Na upit Suverenista Željka Sačića o novcu koji građani drže u čarapama Zrinušić je rekao da je prelazak na euro povijesna prilika da se on stavi u financijske tijekove.
- Zakon predviđa da se do 15.000 kuna, da tako kažem, ne maltretira ljude i takve novci prihvate, a nakon toga da se primjenjuju mjere previđene zakonom o sprečavanju pranja novca - rekao je.
SDP-ov Boris Lalovac osvrnuo se na tržište kriptovaluta, digitalnih valuta, tržište digitalne imovine i slično naglasivši da na razini Europske komisije nije donijeta objedinjena zakonska direktiva koja bi pratila to tržište.
- Ako stisnete na jednom mjestu, a stišće se sada što se tiče poslovanja gotovinom, prevaranti neće nastaviti tu nego će ići na druga mjesta, ići će na tržište digitalnih valuta, kriptovaluta - upozorio je i dodao kako se tu ne radi o pojedincima već o mreži ljudi koji se bave pranjem novca i to je teško kontrolirati pa i na razini EU.
I zastupnik Zeleno-lijevog bloka Bojan Glavašević upozorio je da su samo u ovoj godini naši građani na prevarama vezanim uz kriptovalute izgubili više od 3,5 milijuna kuna. I on smatra da problem prevara putem kriptovaluta nadilazi mogućnosti samo naše zemlje, stoga naglašava važnost educiranja građana o tržištu kriptovaluta.
Zastupnica Centra Dalija Orešković upozorava kako nitko nikada ne provjerava pranje novca putem trgovačkih društava koja su osnovana sa minimalnim temeljnim kapitalom, a otkupljuju potraživanja, preprodaju ih i tako zadužuju građane i pretvaraju ih u dužničko roblje. Uz to, upozorila je i na sustav pranja novca putem kupnje nekretnina gotovim novcem.
- To je sustav pranja novca kojeg država nema na svojim radarima - rekla je.
Socijaldemokrat Zvane Brumnić smatra da se Zakon bavi s tek oko jedan posto građana jer toliko ima onih "koji peru pare."