Vlada je odbila oporbene zahtjeve da se u krug osoba koje mogu udomljavati dodaju i formalni i neformalni životni partneri, što su oporbeni zastupnici ocijenili kao diskriminaciju građana
Zastupnici glasaju o paketu zakona reforme socijalne skrbi
Premijer Andrej Plenković zajedno je s ministrima ujutro došao u Sabor na sjednicu Kluba HDZ-a obzirom da je u podne glasanje. Nakon konzultacija sa svojim zastupnicima upisao se u knjigu žalosti povodom smrti Nedjeljka Mihanovića, bivšeg predsjednika Sabora te istaknutog povjesničara književnosti.
Oporba: 'Darko Horvat mora otići'
Prije glasanja će se okupiti i oporba, koja će u saborsku proceduru, na inicijativu predsjednice GLAS-a Anke Mrak Taritaš, uputiti zahtjev za opoziv ministra graditeljstva Darka Horvata.
Među zakonima koje će zastupnici danas izglasati je i paket od njih sedam koji čine okosnicu reforme socijalne skrbi. A koje su sve novine? Temeljnim, Zakonom o socijalnoj skrbi, želi se smanjiti rizik od siromaštva pa se povećava osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade s 800 na 1000 kuna u ovoj godini.
Zaposli li se korisnik ZMN-a u neprekidnom trajanju od najmanje šest mjeseci, pravo na naknadu mu ne prestaje, nego se ona u prvih tri mjeseca rada umanjuje za 50 posto iznosa. Vlasništvo osobnog vozila više neće biti zapreka za priznavanje prava na ZMN ako njegova vrijednost ne prelazi 20.000 kuna.
Nezadovoljna ponuđenim rješenjima u Zakonu oporba je na njega podnijela stotinjak amandmana, no vladajući su ih odbili. Vlada je prihvatila tek njih dva iz svojih redova - onaj HDZ-ove Ljubice Lukačić te HSU-ovog Silvana Hrelje.
Njima se produljuje mirovanje prava na osobnu invalidninu ili doplatak za pomoć i njegu s dva na šest mjeseci ako korisnik, primjerice, boravi u inozemstvu. Osobe s invaliditetom moći će same odabrati njegovatelja, a na osobe kojima je priznato pravo na osobnu invalidninu primjenjivat će se novi, povoljniji zakon, bez preispitivanja prava.
Vlada odbila SDP-ov prijedlog za povećanjem iznosa vaučera na 300 kuna
Zahvaljujući Hreljinom amandmanu povećana je novčana kazna za nezakonito pružanje usluga te nezakonito sklapanje ugovora, a smanjene novčane kazne za nepropisno vođenje evidencije i dokumentacije na najviše 30.000 kuna.
- Riječ je o socijalnom sustavu koji skrbi o 1,6 milijun ljudi koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, a država je tu zakazala i odbila redom sve amandmane oporbe - ustvrdila je SDP-ova potpredsjednica Sabora Sabina Glasovac nezadovoljna što je odbijeno, primjerice, i da se poveća osnovica za zajamčenu minimalnu naknadu za samce ili doplatak za pomoć i njegu osoba s invaliditetom.
Nije prošao ni zaključak Kluba SDP-a da se obveže Vladu na povećanje iznosa vaučera za ugroženog kupca energenata na maksimalno 300 kuna mjesečno.
'Ovim Zakonom zlostavljaču djece dozvoljavamo da bude udomitelj i to nam se čini poželjnim, a istospolnim zajednicama ne'
Vlada nije prihvatila oporbene zahtjeve da se u krug osoba koje mogu udomljavati dodaju i formalni i neformalni životni partneri, što je zastupnik Socijaldemokrata, Domagoj Hajduković, ocijenio kao diskriminaciju građana.
- Amandmani se ne prihvaćaju, članak čiju dopunu tražite nije predmet izmjena Zakona o udomiteljstvu - rekla je državna tajnica u Ministarstvu socijalne skrbi Marija Pletikosa obrazlažući zašto odbijaju amandmane klubova ZLB-a, Socijaldemokrata, ali i nezavisnog potpredsjednika Sabora Furija Radina koji je dio saborske većine, a koji je takav prijedlog iznio sa Hajdukovićem.
Hajduković je priznao da predmetni članak nije predmet zakonskih izmjena, ali i istaknuo da u njega treba intervenirati jer je "evidentna diskriminacija građana koji žele biti udomitelji, a koji su možda istog spola, životni partneri".
- Tim osobama indirektno govorimo "nemojte udomljavati" a domovi su nam puni djece, ovdje je na djelu diskriminacija dijela populacije, ali i djece koja će morati ostati u ustanovi - poručio je.
Isto smatra i zastupnica Zeleno-lijevog bloka Urša Raukar Gamulin.
- Znamo koliko djece čeka na udomljavanje, da nemamo dovoljno udomitelja, nema nijednog razloga da su nam neke ideološke zasade važnije od dobrobiti djece - naglasila je i upozorila da ovim zakonom zlostavljaču djece "dozvoljavamo da bude udomitelj i to nam se čini poželjnim", a istospolnim zajednicama ne.
- Zaista sramota - poručila je.
Vlada je odbila i prijedlog Kluba SDP-a da Sabor obveže Vladu da mu u roku 30 dana predloži izmjene Zakona sukladno odluci Ustavnog suda, na način da se istospolnim zajednicama, formalnim i neformalnim životnim partnerima, osigura ravnopravno sudjelovanje u svim aspektima društvenog života, pa i udomiteljstvu.
- Ustavni sud nije naredio izmjenu Zakona o udomiteljstvu, već je utvrdio da su nadležna tijela dužna tumačiti i primjenjivati njegove odredbe na način koji će svim osobama, pod jednakim uvjetima, omogućiti sudjelovanje u udomljavanju, neovisno živi li potencijalni udomitelj u životnom ili neformalnom životnom partnerstvu - rekla je Pletikosa pa je reagirala potpredsjednica Sabora, SDP-ova Sabina Glasovac.
- Lažete! Sud je samo rekao da bi u tom trenutku suspendiranje tri članka dovelo do pravne praznine koja bi negativno utjecala na korisnike - istaknula je.
HDZ-ov Zulim, koji nije progovorio ni riječ, odlazi iz Sabora
Zastupnici će glasati i o novom Zakonu o zaštiti prava potrošača te Zakonu o prijevozu u linijskom i obalnom pomorskom prometu kojim se precizira povlašteni i besplatni prijevoz otočnog stanovništva i tvrtki sa sjedištem na otoku, osigurava besplatni prijevoz vatrogascima i njihovim vozilima, neovisno radi li se o profesionalnim ili dobrovoljnim vatrogascima.
Vlada je, također, odbila sve oporbene amandmane na Zakon o zaštiti potrošača, kao i dva zaključka.
Jedan je zaključak Kluba zeleno-lijevog bloka da se potrošački dugovi ne mogu prenijeti, odnosno prodati trećoj strani bez pristanka dužnika, a drugi Kluba socijaldemokrata da se obveže Vlada da napravi analizu rasta cijena živežnih namirnica i energenta i iskoristi mehanizme za obuzdavanje rasta.
A potvrdit će i zamjenu u HDZ-ovim redovima, odnosno odlazak zastupnika Vinka Zulima, a dolazak Luke Brčića. Zulim je inače poznat što se nijednom nije javio za riječ u sabornici