Očito se za te novce nisu kupovale narodne nošnje nego nešto drugo. Ili su se ovi debljali i mršavjeli svake godine pa da su trebali nove. Ali to nije realno, kaže Pusić
'Zašto se godinama financiraju jedne te iste narodne nošnje?'
Predstavljajući Izvješće o provedbi službene razvojne pomoći RH inozemstvu u 2011. godini ministrica Vesna Pusić, dotakla se u Saboru i narodnih nošnji. Ustanovila je kako je najveći dio novca otišao u Bosnu i Hercegovinu te joj nisu jasni projekti koji se iz godine u godinu ponavljaju.
- Nevjerojatno je da se godinama financiraju jedne te iste stvari - famozne narodne nošnje, pa ograde, pa razno razne stvari, koje se rade, a za koje nemate povratnu informaciju, jesu li napravljeni? Zašto treba svake godine ispočetka jedan te isti projekt? - pita se ministrica.
Melita Mučlić (SDP) to je predbacila HDZ-ovcima.
- Upravo vaša Vlada je za sedam puta smanjila donaciju KB Mostar, a kontinuirano se ulagalo u narodne nošnje, zvonike i ostalo - zaključila je Mulić. U obranu narodnih nošnji stao je Boro Grubišić (HDSSB).
'Zašto tako podrugljivo o tome govoriti?'
- Ne treba tako podrugljivo govoriti o utrošenim novcima za narodne nošnje. Pa to je kultura Hrvata Bosne i Hercegovine. Zašto tako podrugljivo o tome govoriti? - zbunjen je bio Grubišić. Potom se Mulić odmah opravdala kako ona nije namjeravala podcijeniti niti narodne nošnje niti kulturu.
Opet se javila i ministrica Pusić.
- Bitno je povratno izvještavanje o tome kako se novac utrošio. Nije moguće da jedno te isto društvo pet godina za redom, svake godine ispočetka dobije novac za narodne nošnje. To očito znači da se za te novce nisu kupovale narodne nošnje nego nešto drugo. Ili su se ovi debljali i mršavjeli svake godine tako da su trebali nove narodne nošnje. Ali to nije realno - zaključila je Pusić.
Raspravi o nošnjama ni tu nije bio kraj. Ovaj put pobunio se Zoran Vinković (HDSSB).
'Jedna slavonska nošnja vam vrijedi gotovo do 3,5 tisuće eura'
- Društvo ne čini jedan momak ili djevojka, nego njih ima i stotinjak - rekao je Vinković te dodao da šokačka reklja ili bunđur dođe oko 3,5 tisuće kuna.
- Ne možete samo u njemu doći u Sabor, morate imati nešto i na sebi jer bi vas netko proglasio ludim. A ukupno jedna slavonska nošnja vam vrijedi gotovo do 3,5 tisuće eura. Ne sumnjam da toliko vrijedi i bosansko-hercegovačka.
Za razliku od HDSSB-ovaca, protiv razvojne pomoći u obliku narodnih nošnji je Igor Kolman (HNS).
- Meni se čini da nošnja ne spada u razvojnu pomoć niti jednu godinu, a sasvim sigurno ne spada u razvojnu pomoć pet godina za istu ekipu - zaključio je.