Liječnici su imali puno veće ovlasti pri organizaciji prisilne hospitalizacije. Prije par godina revidiran je zakon pod utjecajem boraca za ljudska prava. Osim tima liječnika ora biti uključen sud, socijalni radnici i skrbnik
Zašto napadač iz Prečkog nije hospitaliziran? 'Prije nekoliko godina revidirali su zakon...'
Nakon krvavog napada u OŠ-u Prečko u javnosti se propituje kako je moguće da napadač (19), koji se liječio na psihijatriji i imao pokušaj samoubojstva, nije bio hospitaliziran unatoč molbama obitelji. Profesorica Katarina Dodig Ćurković, dječja psihijatrica, objasnila je ograničenja s kojima se u sustavu susreću, ali i kako funkcionira proces prisilne hospitalizacije. Iako ne može komentirati sam slučaj jer nema detalje, ali načelno napominje,
- Mogu samo reći samo da nije ranija anamneza pokušaja samoubojstva uvijek indikacija za hospitalizaciju. Ipak se radi o punoljetnom mladiću, gdje vrlo često odluku o hospitalizaciji donosi on, a ne roditelji - objasnila je Dodig Ćurković za Novu TV.
Napomenula je kako je moguće da, ako osoba u tom razdoblju nije bila suicidalna, liječnik procijeni kako nema objektivnog razloga za da se primi na odjel.
- S druge strane vi ne možete znati što će se dogoditi, kada je osoba vani na ulici. Možete potencijalno sada imati 20, 30 drugih osoba za koje nikada ne bi rekli da će se nešto dogoditi, a nažalost može se dogoditi ovakva situacija. Nikada ne znate što može biti okidač - napominje..
Dodig Ćurković navodi kako se ne bi usudila krivca isključivo tražiti u sustavu psihijatrijske skrbi, kao što se to olako čini po društvenim mrežama. Objasnila je i kako funkcionira program prisilne hospitalizacije.
- Program prisilne hospitalizacije se revidirao prije par godina kada se mijenjao Zakon o zaštiti osoba s duševnim poremećajima. Nekada, kada sam krenula kao specijalizant, liječnici su imali puno veće ovlasti pri organizaciji prisilne hospitalizacije, čiji cilj je zaštititi pacijenta od njega samoga, ali i zaštititi okolinu u kojoj se on nalazi - navela je.
Napominje kako je prije par godina zakon revidiran pod utjecajem boraca za ljudska prava i određenih udruga.
- Danas je puno složenije donijeti odluku o prisilnoj hospitalizaciji, ne samo za odrasle nego i maloljetnike. Osim tima liječnika tu mora biti uključen sud, socijalni radnici te skrbnik. Procjena je malo složenija nego nekada - objasnila je.
I dok nažalost se lijepe etikete na sustav, Dodig Ćurković napominje da su liječnici ograničeni u odlukama.
- Često smo pod imperativom ljudskih prava ne samo što se tiče postupka prisilnog liječenja nego općenito pristupa u liječenju pacijenata. Budući da radim s djecom mogu reći da smo vrlo ograničeni i kod propisivanja lijekova - navela je dječja psihijatrica.
Učiteljica je imala 31 ubodnu ranu, još diše pomoću aparata. Troje djece u stabilnom stanju
Majka napadača za 24sata: U velikom smo šoku. Nije znao tu učiteljicu. Još ga nisam vidjela
Svi ozlijeđeni izvan su životne opasnosti. Roditelji večeras bili na kriznom sastanku u školi