Studija, jedna od najvećih i najduljih po trajanju o učinkovitosti cjepiva kod Amerikanaca ustvrdila je da je zaštita od infekcije 88% u prvom mjesecu nakon cijepljenja cjepivom Pfizera, ali 5 mjeseci nakon njega tek 47%
Zaštita nakon cijepljenja Pfizerom pada s vremenom
Istraživanje provedeno u južnoj Kaliforniji potvrdilo je da zaštita od koronavirusa jako pada kada prođe nekoliko mjeseci od cijepljenja cjepivom Pfizer-BioNTecha, piše u utorak agencija dpa.
Međutim, iako je delta varijanta postala dominanta, učinkovitost cjepiva u sprečavanju hospitalizacije je šest mjeseci nakon cijepljenja i dalje gotovo 90 posto. To se odnosi na sve dobne skupine.
Studija koju je financirao Pfizer a objavljena je u ponedjeljak u časopisu Lancet, također daje snažne nove dokaze da bi do slabljenja efekta cjepiva došlo neovisno o delta varijanti.
Znanstvenici predvođeni epidemiologinjom Sarom Tartof s Kaiser Permanente Southern California došli su do zaključka da delta varijanta nije glavni razlog slabljenja efikasnosti cjepiva već je ključan protok vremena.
Tartof i kolege zaključili su, kao prvo, da odmah po cijepljenju Pfizer-BioNTechovo cjepivo štiti jednako dobro od infekcije delta varijantom kao i protiv drugih inačica koronavirusa.
Drugi zaključak jest da cjepivo drži ljude podalje od bolnica dulje vremena, bez obzira na delta varijantu.
Treće, infekcije su najčešće povezane s vremenom koje je prošlo od cijepljenja a ne s inačicama virusa.
Zaključujući da je protok vremena od cijepljenja a ne delta varijanta glavni razlog za ponovni porast infekcija, studija sugerira da možda neće biti potrebno reformulirati Pfizer-BioNTechov 'booster' kako bi on specifično ciljao deltu.
Zasad izgleda da bi treća doza identična prvima dvjema produžila otpornost na sve varijante.
Druga nedavna studija koju su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Emory i Stanforda zaključila je da šest mjeseci nakon cijepljenja comirnatyjem, kako se zove cjepivo Pfizer/BioNTecha, oko 56 posto odraslih mlađe i srednje dobi nema više neutralizirajućih antitijela na virus SARS-CoV-2 koja se mogu detektirati. Smanjena imunost pogotovo se odnosi na varijante koronavirusa, poput delte ili Bete.
Ta je studija postavljena prošli tjedan na BioRXiv, stranicu na kojoj znanstvenici dijele preliminarne radove koji još nisu prošli recenzije. Ali zaključci o "značajnom smanjenju antitijela" - kao i o padu imuniteta koji daju T stanice - sugerira da bi treća 'booster' doza mogla biti opravdana, pišu autori.
Studija objavljena u Lancetu obuhvatila je vrlo velik broj stanovnika Kalifornije koje se i dalje prati. Na taj način ta bi studija mogla dati vlastima uvid u to tko treba 'booster' i kada.
Tartof je kazala da njezin tim u suradnji s Pfizerom nastavlja analizirati podatke na tjednoj razini. Tim je spreman upozoriti dužnosnike javnozdravstvenog sustava ako hospitalizacije počnu rasti u bilo kojem dijelu populacije, dodala je.
Španjolska: dodatna doza cjepiva za sve starije od 70 godina
Španjolska je u utorak odlučila davati dodatnu dozu cjepiva protiv covida-19 svima starijima od 70 godina kako bi se povećala njihova zaštita, objavilo je ministarstvo zdravstva.
Nacionalno povjerenstvo za javno zdravstvo je odlučilo "od kraja listopada proširiti skupinu koja bi trebala primiti dodatnu dozu cjepiva protiv covida-19 na osobe starije od 70 godina, pod uvjetom da su drugu dozu dobile najmanje prije šest mjeseci", navelo je ministarstvo u priopćenju.
Do sada je Španjolska primjenjivala treću, dodatnu dozu, samo za korisnike domova umirovljenika i osobe oslabljenog imuniteta.
"Primjenjivat će se dodatna mRNA doza ... cilj je pojačati zaštitu najugroženijih", objasnilo je ministarstvo.
Europski regulator odobrio je u ponedjeljak primjenu treće doze cjepiva Pfizer/BioNTech za starije od 18 godina, strahujući da bi moglo doći do pada zaštite od covida-19 pada nakon prve i druge doze.
Dodatne doze cjepiva Moderne i Pfizera osobama jako oslabljenog imuniteta odobrila je i Europska agencija za lijekove (EMA).
Najmanje petnaest zemalja u svijetu je u očekivanju zimskog naleta epidemije počelo primjenjivati treću dozu za najugroženije. Neke zemlje EU-a, poput Francuske, Italije i Njemačke, nisu čekale zeleno svjetlo europskih vlasti.