U pitanju je postrojba od 20 vojnika koja neumorno boravi na rubovima ovog grada već posljednjih šest mjeseci. Dosad su ubili 524 Rusa
Zapovjednik elitnih snajperista 'Duhova Bahmuta': 'Do sada smo uspjeli ubiti čak 524 Rusa'
Ukrajinci ponovno pokušavaju zauzeti grad Bahmut koji se nalazi na istoku zemlje, a BBC je dobio pristup jedinici elitnih snajperista koji se zovu Duhovi Bahmuta te izvode noćne napade na tom području.
Zapovjednik snajperista kojeg nazivaju Duhom vodi reportere do njihove baze - mjesta koje zovu "rubom postojanja" koje se nalazi na periferiji grada. On inače predvodi i postrojbu od oko 20 vojnika koja se nalazi na rubovima grada posljednjih šest mjeseci, a kako navodi, dosad su ubili 524 Rusa, a sam njih 76. Postrojba inače elektronički bilježi svaki hitac kroz nišan svojih pušaka. Njihova baza je unutar dometa ruskog topništva.
- Topništvo uvijek zabrinjava ljude. Možeš se sakriti od artiljerije, ali ne i od snajperista - izjavio je zapovjednik. Naziv Duhovi Bahmuta dobili su kada su počeli unositi opasan teror u ovaj grad.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
'Mi ne ubijamo ljude, mi uništavamo neprijatelja'
Jedan od strijelaca Kuzma je prije rata radio u tvornici, nikada nije volio oružje, ali je osjetio potrebu uzeti ga u ruke kada se situacija sa Rusijom počela zakuhtavati.
- Nemamo razloga za ponos. Mi ne ubijamo ljude, mi uništavamo neprijatelja. Svaka misija je opasna, kad pogriješimo, neprijatelj nas može pogoditi. Naravno da se bojim, samo budala se ne boji - smatra.
U njegovoj misiji prati ga promatrač Taras, a Kuš je njihov vozač koji ih dovodi što bliže prvoj crti. Od tog odredišta dvojac mora hodati dva kilometra kako bi došao do cilja. Zapovjednik ostaje u bazi, zajedno s novakom koji je poznatiji kao Britanac - najmlađi član postrojbe koji je dobio ime nakon što je prošao obuku u Velikoj Britaniji. On tek čeka svoje prvo potvrđeno ubojstvo.
Duh je odabrao svakog člana postrojbe na temelju određenih karakteristika - humanosti i patriotizma, a ne vojnog iskustva i vještina. S dolaskom sumraka, ekipa se penje u blindirani Humvee. BBC-jev reporter Jonathan Beale te snimatelj Moose Campbell ih prate sve do mjesta iskrcaja.
Kada se motor upali, svi se prekriže, a Kuš u tom trenutku počinje puštati glazbu sa svog mobitela. Obožavaju rap jer im podiže raspoloženje te omogućava da barem malo odvoje od konstantnih granatiranja. U početku je teško čuti eksplozije zbog motora Humveeja kojeg Kuš vozi velikom brzinom. Pokazuje prema nebu te upozorava na dolazak - u blizini se u tom trenutku čuje zvuk eksplozija.
Pred njima se pojavljuje prizor nekoliko uništenih ukrajinskih oklopnih vozila. Kuš pokazuje na minska polja, a dvadeset minuta kasnije se zaustavljaju u blizini razrušene kuće. U tom trenutku snajperski dvojac otvara vrata te nestaje prema drvoredu.
'Jedan hitac, jedna meta, sretni smo što smo živi'
U trenutku povratka se čuje glasna eksplozija. Odjednom je vidljiv narančasti bljesak, a Humvee se počinje još više tresti. Kuš u tom trenutku otvara svoja vrata te počinje psovati. Nakon toga, slijedi ponovni povratak u bazu. Kada su se konačno vratili, Kuš pokazuje komad nazubljenih stakla koji je rastrgao gumu.
Polako se smračilo, zvuk granata se sve manje čuje, a ekipa unutar svoje baze zabrinutog pogleda sluša radio čekajući vijesti od snajperskog dvojca. Britanac i Kuš nervozno koračaju, a Duh telefonira sa svojom sedmogodišnjom kćeri. Čuje se zvuk govora djevojčice. Otac joj fali. To je jedan od rijetki prikaza normalnosti.
Nakon sedam sati je ponovno vrijeme za povratak snajperista. Mrak je, a Kup vozi po sjećanju - izbjegava paliti svjetla kako ne bi privukao pozornost. Uslijedilo je još jedno naglo zaustavljanje nakon kojeg su se vratili u Humvee, a olakšanje na njihovim licima je bilo osjetno. Kuzja pokazuje video s noćnog ciljnika. Tvrde da je to bio ruski mitraljezac koji je pucao na ukrajinske trupe.
- Jedan hitac, jedna meta. Sretan sam što sam se vratio i što su svi živi - rekao je.
Tijekom posljednjih šest mjeseci je ranjen zapovjednik i nekoliko članova postrojbe. Zapovjednik ekipe smatra da svako putovanje može biti posljednje, ali da je u pitanju plemenito djelovanje.
Jedan mali tim snajperista neće dobiti ovaj rat, pa čak ni vratiti Bahmut. Ali vjeruju da imaju utjecaja. Kuš kaže da to ima psihološki učinak na njihovog neprijatelja - love jednog po jednog ruskog vojnika s mjesta koje se ne može vidjeti i uz zvuk koji se ne može čuti.