U Srbiji javnost strahuje od copycat efekta (kopiranja zločina), a zagrebački psihijatar Handl ističe da to nije slučaj u posljednje dvije tragedije
Zagrebački psihijatar o masakrima : 'U društvima nam općenito nedostaje empatije...'
U samo dva dana Srbiju su potresla dva krvoprolića. U srijedu je učenik Osnovne škole "Vladimir Ribnikar" u Beogradu ubio osmero svojih vršnjaka i zaštitara te ranio šestero učenika i profesoricu, a samo dan poslije u mjestu Mladenovac blizu srbijanskoga glavnoga grada mladić je u svom pohodu ubio osam ljudi i ranio njih 14. Srbija strahuje od copycat efekta, odnosno kaznenih djela učinjenih po uzoru ili inspiriranih prethodnim zločinom. Zagrebački psihijatar i psihoanalitičar Hrvoje Handl smatra kako to nije slučaj u posljednje dvije tragedije u Srbiji napominjući kako se copycat javlja kod vršnjaka. Psihijatar Handl nije želio komentirati navedene tragedije jer s njima nije upoznat u cijelosti, no složio se s kolegama koji su u javnim istupima upozorili na problem da nam u društvima općenito nedostaje empatije.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Ne trebamo se baviti dijagnozama. Kako bismo razumjeli sve skupa trebamo razmišljati o svojim osjećajima, što stoji iza naših agresija i kako se s njima nosimo. Poznato je da se mlađi, odnosno djeca teže nose s nekim teškim osjećajima - navodi Handl.
Pojasnio je i kako su sva društva koja naginju apsolutističkim zapravo crno-bijela, odnosno u njima prevladava stav "ili si s nama ili si protiv nas", sve je nazubljeno i nema sredine.
- Sva su ta društva ispunjena heteroagresijom i u njima se više susreće nasilje. Onda ne treba čuditi da se stvari rješavaju i oružjem. Onaj tko je agresivan, ako nema pištolj će udariti, a ako ga ima pucat će. Kod liberalnih društava više se možemo susresti s autoagresijom - napominje Handl.
Složio se sa psihologinjom Ellom Selak Bagarić koja je upozorila kako nam ove tragedije iz Srbije trebaju biti poticaj da se osvijestimo. Na odgovornima je, nastavlja, da osiguraju novac koji bi se uložio u više timova psihologa i psihijatra koji bi u školama s djecom radili na prevenciji po županijama.
POGLEDAJTE ŠTO KAŽE PSIHOLOG MILEVIĆ O UBOJSTVU:
- S djecom je nužno razgovarati o osjećajima, empatiji, agresiji, izdvojenosti, posebnosti... Tako ćemo imati puno zdravije društvo - zaključio je Handl.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u svom obraćanju naveo je kako je nakon beogradskog slučaja dječak iz Vojvodine zaprijetio da će učiniti isto. Dodao je kako se odmah reagiralo, zatvorilo školu i s dječakom počelo razgovarati.
Vučić tvrdi kako je to bila potpuno besmislena prijetnja, ali i poručio da se copycat mora spriječiti:
- Mi se moramo izboriti protiv tog psihološkog fenomena i ne dopustiti kopiranje monstruoznog zločina, kao što je bilo pokušaja da se napravi novi Breivik.