Alojzije Stepinac rodio se 18 godina nakon potresa u Zagrebu i požara u Mariji Bistrici 1880. Pokopan je u Zagrebačkoj katedrali, a proglašen blaženim u Mariji Bistrici. Koju je ove godine opet pogodio požar
Slučajnost? Zagreb je 1880. i 2020. pogodio potres, a Mariju Bistricu istih godina - požar!
Godina je 1880. Zagreb je 9. studenoga pogodio potres magnitude 6,3 Richtera, srušio svodove, zvonike i zdrobio oltare u Katedrali. A crkvu u Mariji Bistrici pogodio je požar koji ju je progutao gotovo cijelu.
Neoštećeni su ostali samo glavni oltar i čudotvorni kip Majke Božje Bistričke.
Godina je 2020. Zagreb je 22. ožujka pogodio potres magnitude 5,5 prema Richteru, odlomio vrh jednoga tornja i načeo drugi, naštetio i unutrašnjosti. A Nacionalno marijansko svetište u Mariji Bistrici pogodio je požar koji je progutao dio gospodarskih zgrada za pastoralne aktivnosti i smještaj mladih i tehniku.
Neoštećeni su ostali samo drveni križ i plastični kipić Majke Božje Bistričke.
Pogledajte video: Križ i plastični kip preživjeli vatru
Pokretanje videa...
Nevjerojatna je slučajnost Zagreba i Marije Bistrice u ovim dvama katastrofičnim godinama. I ovogodišnji je zagrebački potres oštetio današnju Baziliku Majke Božje Bistričke, ali sličnostima tu nije kraj.
Video: Potres je oštetio katedralu
Pokretanje videa...
Isti je arhitekt, Austrijanac Herman Bollé, sudjelovao u sanaciji i Zagrebačke katedrale i crkve u Mariji Bistrici te 1880.
I iako tada nije bio rođen, već je na svijet došao 18 godina kasnije, Alojzije Stepinac, bivši nadbiskup zagrebački, pokopan je upravo u Katedrali, a proglašen blaženim - u Mariji Bistrici.
- Čuo sam pucketanje i, kad sam ustao i pogledao kroz prozor, vidio sam da je požar, rekao je preč. mr. Domagoj Matošević, župnik i rektor Nacionalnoga marijanskog svetišta u Mariji Bistrici koji je svjedočio buktinji u utorak oko tri sata.
Vatrogasci iz cijelog Zagorja, njih 30-ak, spriječili su širenje buktinje na ostatak kompleksa, sačuvali oltar Stepinčeve crkve na otvorenom, ali i župni dvor i samu Baziliku Majke Božje Bistričke.
U župnom se dvoru, inače, nalazi i olimpijska medalja Blanke Vlašić iz Rija 2016. koju je poklonila svetištu. A u jednoj od prostorija, kraj potpuno uništenog i nagorenog razglasa, neoštećeni su ostali drveni križ i mali plastični kip Majke Božje Bistričke.
Originalni je kip, osim požara 1880., ranije preživio i dvostruku opsadu Turaka. Župljani su ga sakrili u zidu crkve kako im ga ne bi oduzeli i uništili. I danas zbog toga kipa i s molitvama Gospi u pitomo zagorsko mjesto dolaze stotine tisuća vjernika svake godine.
Vještaci tek trebaju utvrditi uzrok požara, a župnik ne dvoji: “ova kriza učinit će nas jačima, obnovit ćemo sve”.
- Ovo je dio našega ljudskog života. I potres je bio snažan, ali je odnio samo jednu ljudsku žrtvu. U nedjelju ujutro nisu se slavile mise s narodom. I ovaj je požar strahovit, velika je šteta, ali nitko nije stradao. To je kriza koja nas treba učiniti snažnijima, jačima. Obnovit ćemo ovo što je nastradalo, pokušat ćemo učiniti ljepšim, boljim, kvalitetnijim nego prije. Dakle, ne gledamo ono što je negativno, a tome nas uči i naša vjera. Da trebamo ići dalje i zahvaliti Gospodinu na darovima koje nam je dao i, uz pomoć naših talenata, dalje izgrađivati Crkvu. I materijalnu i duhovnu - istaknuo je bistrički župnik.
A čudotvorni Gospin kip bit će tu kao podsjetnik da je ovo hodočasničko mjesto doista posebno.
I Katedrala i Marija Bistrica opet će zasjati punim sjajem.