Asanuma je bio lider japanske socijalističke partije, gorljivi zagovaratelj socijalizma u Japanu nakon Drugog svjetskog rata. Ubio ga je 1960. tinejdžer usred debate i to samurajskim mačem
Zaboravljeno ubojstvo: Mačem ubio japanskog političara, a sve prenosila nacionalna televizija
Shinzo Abe, najdugovječniji japanski premijer, umro je u bolnici nakon atentata. Upucao ga je 41-godišnji Tetsuya Yamagami, bivši pripadnik Japanskih obrambenih snaga, koji je policiji rekao da je bio nezadovoljan njime i da ga je zato htio ubiti.
Japan ne poznaje kulturu vatrenog oružja
Ubojstvo vatrenim oružjem šokiralo je Japance, koji nemaju kulturu oružja kao Amerika. Japan ima jednu od najnižih stopa kriminala povezanog s vatrenim oružjem zbog jako strogih zakona i kontrola i tamo su pištolji zabranjeni.
Može se nabaviti jedino sačmarica ili zračna puška, ali tek nakon rigoroznih provjera, testova koji traju po cijeli dan, pismenog ispita i uspjeha na streljani koji ne smije biti ispod 95%.
Uz sve to onaj koji želi oružje mora proći mentalni test pa test na drogu. Uz to provjeravaju i kažnjavanje, financijsko stanje i veze vaše obitelji. Tek nakon toga ide odobrenje za vatreno oružje.
Stravičan slučaj iz 1960. godine
Prije četiri godine bilo tek devet slučajeva ubojstva zbog vatrenog oružja, dok je u SAD-u te godine bilo čak 39 tisuća.
Nije ovo prvo ubojstvo političara u Japanu. Iccho Itoh bio je gradonačelnik Nagasakija od 1995. Ubio ga je pripadnik yakuza 2007. godine hicima iz pištolja. Japan je nakon toga postrožio zakone o oružju. Ali niti jedan slučaj ubojstva povezan s politikom nije šokirao Japance kao onaj iz 1960. godine, kad je tinejdžer samurajskim mačem ubio političara usred TV prijenosa.
Inenjiro Asanuma bio je lider japanske socijalističke partije, gorljivi zagovaratelj socijalizma u Japanu nakon Drugog svjetskog rata, a podržavao je kinesku komunističku partiju i žestoko je kritizirao japansko-američke odnose.
Ubojica imao 17 godina
U Tokiju ga je 1960. godine ubio nacionalist Otoya Yamaguchi i to usred političke debate koju je prenosila nacionalna televizija.
Japanci su u prijenosu uživo vidjeli kako mladić ulijeće na pozornicu s wakizashijem, tradicionalnim samurajskim mačem, i zabija ga u tijelo političara Asanume. Ubojica je imao tek 17.
Autor fotografije dobio Pulitzerovu nagradu
Wakizashi, kratki mač koji su koristili i samuraji, zabio je žrtvi u rebra i fatalno ga je ranio.
Ubio se u zatvoru
Fotografiju trenutka u kojem atentator s mačem trči prema Asanumi snimio je Yasushi Nagao za što je dobio Pulitzerovu nagradu.
Yamaguchija su uhvatili nakon atentata, a nekoliko tjedana kasnije ubio se u ćeliji.
Nakon smrti Inenjira Asanume, na čelo socijalističke stranke došao je Saburo Eda koji je stranku približio centru, daleko brže nego što su lijevo naklonjeni članovi stranke bili spremni prihvatiti.
To je dovelo do razdora unutar stranke i na koncu njezinog raspada 1996.