Nove količine električne energije guramo u stari sustav, koji se ne obnavlja, kaže Štern
'Za struju se oslanjamo na infrastrukturu bivše Jugoslavije, a još je jedan veliki problem'
Gotovo cijela Dalmacija na nekoliko je sati ostala bez struje, s Crnom Gorom, BiH i Albanijom, a kako je za 24sata izjavio energetski stručnjak Davor Štern, problem je što se oslanjamo na cijelu infrastrukturu bivše Jugoslavije, koja je imala jedinstveni elektroenergetski sustav.
- I sad na tu istu zastarjelu infrastrukturu imamo neprestana priključivanja novih proizvođača, kao što su solari, vjetroelektrane... Sad svako malo ljudi stavljaju solarne panele na kuće i zgrade, tako da stalno imamo nove proizvođače, koji niču kao gljive poslije kiše. Dakle, imamo situaciju u kojoj se guraju nove količine električne energije u stari sustav. Ne možete u postojeću infrastrukturu gurati nove proizvođače a da se sustav ne obnavlja. To je kao da današnji automobilski promet gurate na stare ceste - rekao je za 24sata Davor Štern, stručnjak za energetiku.
Dodaje kako Hrvatska i dalje koristi linije transmisije koji su napravljeni prije 30 i više godina.
'U sustav trebaju ulagati i oni koji zarađuju na proizvodnji'
Hrvatska, ističe Štern, mora kompletno obnoviti elektroenergetski sustav.
- Pri tome ne mislim da sve treba financirati država nego i oni koji zarađuju novac na proizvodnji struje. Oni također trebaju ulagati u transmisijske pravce ili plaćati višu cijenu koja bi sadržavala elemente za obnovu električnog sustava - kazao je Štern.
Uz to što, kaže, imamo pojačanu proizvodnju električne energije, ujedno je povećana potrošnja, tako da sve to čini neujednačen sustav koji nije pratio porast proizvodnje električne energije kao i transmisije energije.
- Mi, energetski stručnjaci, upozoravali smo da bi moglo doći do ovakvog međunarodnog poremećaja. Neki dan smo razgovarali o tome na akademiji nauka o energetici. Problem je što se zelena tranzicija kod nas, ali i u ostatku svijeta, događa stihijski. Nitko ne razmišlja o posljedicama. Godinama se već stvara nered u sustavu. Bez pametnih mreža koje će točno izračunavati potrebnu snagu linija transmisije bit će kaos - upozorava Štern.
Naglašava kako moramo sustavno rješavati probleme na području energetike.
- Ne smijemo podlijegati pritiscima raznih zelenih aktivista, poput Grete Thunberg, koji ne znaju osnove na kojima počivaju sustavi. Donose se ishitrene i nedovoljno promišljene odluke poput one da od 2035. godine u EU više nećete moći kupiti nove automobile na benzin i dizel. To će, naravno, utjecati na ekstremnu potrošnju struje. Stihijski se i prenaglo krenulo u zelenu tranziciju - zaključuje.