Udruga za terapijsko jahanje primorana je prodati jednog od tri konja jer nemaju novca za daljnji rad. U međuvremenu, milijuni se troše na spomenike i limuzine
Za spomenik se bacaju milijuni, a udruga za terapijsko jahanje mora prodati konja da prežive
Spomenik domovini, kojeg je u četvrtak otvorio Milan Bandić, zajedno s klerikalnom i političkom svitom, košta 34,7 milijuna kuna. Imalo se para. Sljemenska žičara, oko koje je već počeo njuškati Uskok, košta 712 milijuna kuna, bez PDV-a. Imalo se para. Dva blindirana Mercedesa za političare koštala su 12 milijuna kuna. Imalo se para. Konj za terapijsko jahanje, kojeg u očaju rasprodaje udruga koja pomaže djeci s poteškoćama u razvoju, košta 12 tisuća kuna.
Usporedimo te cifre. Za novac utučen u Spomenik domovini, mogao se kupiti 2891 konj. Za novac utučen u žičaru, moglo se kupiti preko 59 tisuća konja. Za novac utučen u blindirane Mercedese, moglo se kupiti tisuću konja.
Ali Udruga Osmijeh ne raspolaže tim novcem i moraju prodati Dorinu, jednu od tri terapijska konja. Zašto? Da prežive.
![](https://img.24sata.hr/Wy1gpYS0wC8vpUda__CyM4SVIzg=/622x0/smart/media/images/2020-49/prodaje-se-ht-kobila-slika-141703633.jpg)
Na Njuškalu su objavili kako je prodaju jer su primorani smanjiti troškove hladnog pogona zbog financijske nesigurnosti. Žele da dođe u dobre ruke. Javili smo se Valentini Kavur iz udruge koja djeluje na području Peteranca, u Koprivničko-križevačkoj županiji i zamolili je da nam pojasni čime se bave i zašto prodaju dresiranu, zdravu i terapijsku kobilu.
- Udrugu smo osnovali još 2016. i od tada aktivno radimo pet dana u tjednu. Kolegica i ja, osim obveza u udruzi, imamo i svoja radna mjesta. U udruzi radimo uz minimalne naknade ili ih se često odričemo kako bi imale dovoljno novca za konje i njihove potrebe. Educirane smo voditeljice za terapijsko jahanje za osobe s invaliditetom. Radimo s 20 korisnika i to nam je maksimum koji možemo pružiti. Imamo tri konja, sva tri su u vlasništvu udruge i sva tri su uključena u program - priča Valentina.
Kako kaže, dobili su podršku lokalne zajednice, ali svi projekti koje financira ministarstvo ili EU su zaustavljeni zbog korone. Smanjena su im sredstva ili su dobili odbijenicu, kaže.
- U ovoj godini smo odbijeni na svim javnim natječajima za financiranje udruge i naših programa. Jedina smo specijalizirana udruga na ovom području koja se bavi terapijskim jahanjem - kaže Valentina i dodaje da ionako rade u skromnim uvjetima. Nemaju svoj prostor i rade na prostoru ergele Galop u Peterancu.
- Imamo brojne troškove kao što su veterinari, potkivači, knjigovodstvo, naknade djelatnicima iako smo najvećim dijelom volontirale. Srećom, dobili smo prostor na korištenje bez naknade - pojašnjava gospođa Kavur.
![](https://img.24sata.hr/6sfVSxDDtFg7xtP-rrtpEf_413Y=/622x0/smart/media/images/2020-49/prodaje-se-ht-kobila-slika-141703641.jpg)
![](https://img.24sata.hr/ac-nEM8bjJv4lcBV8njhGvMSBIM=/0x174:517x500/622x0/media/images/2020-49/prodaje-se-ht-kobila-slika-141703645.jpg)
Rade s djecom s mentalnim poteškoćama, s cerebralnom paralizom, mišićnom distrofijom, autizmom... I pokazuju rezultate.
- Imamo vanjske suradnike. Jedan je vanjski psiholog koji prati program, svake godine se radi evaluacija koja pokazuje koliko smo djelotvorni, kao i evaluacija od voditelja jahanja. Prosljeđujemo je korisnicima, a oni dalje liječnicima koji su oduševljeni pomakom u zdravstvenom stanju. Daju nam preporuke da se terapije nastave. Osim toga, u doba korone je jahanje za većinu korisnika ostala jedina terapija koja se može nastaviti jer smo na otvorenom prostoru i imamo dopuštenje za rad uz sve epidemiološke mjere - pojašnjava Valentina. Osvrnula se i na nisku cijenu prodaje konja.
- Minijaturna je cifra, o tome smo stalno razmišljali i dosad smo nekako uspijevali krpati kraj s krajem. Ipak, primorani smo prodati, a zima je najgore godišnje doba za prodaju. Cijena je takva kakva je. Možda se nađe neka dobra duša koja će je uzeti u najam na par mjeseci i da nam onda ostane tu. To bi nam bio prioritet. Ako ne, nadamo se da će u dobre ruke - priča Valentina. Tužna je i ljuta. Cijena mjesečne participacije za korisnike je između sto i dvjesto kuna, ovisi koliko puta mjesečno dolaze. Ostalo pokrivaju donacijama ili preko lokalne zajednice. Kako kaže, najviše ih podržavaju građani.
- Srce me boli kad vidim na što se sve troši. Ne mogu vjerovati da živimo u takvoj državi. Žao mi je djece i vidim koliko im znači. Kad vidim da se na takve stvari žmiri i nema se, a na druge strane se rasipa novac... - nije završila rečenicu Valentina Kavur iz udruge Osmijeh - udruge za terapijsko jahanje.
Pomoći im se može i na:
Osmijeh-udruga za terapijsko jahanje, Frana Galovića 140 Peteranec. HR6924840081107661701