Aleksandar Vučić treba dvotrećinsku koaliciju da može mijenjati Ustav kako bi udovoljio Europu zbog Kosova. Rusija stoji iza Dačića jer žele zaštiti svoje poslove
Vukšić u Srbiji: Dačiću prijeti sudbina Sanadera ako izgubi
Laburist Branko Vukšić, koji je ujedno i voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, provodi treći dan u Srbiji promatrajući kako teku parlamentarni izbori. Upravo danas Srbija bira novu vlast na prijevremenim izborima, a oni koji pobjede vladat će do 2018.
Pokretanje videa...
Bitka se vodi između Srpske napredne stranke na čelu s Aleksandrom Vučićem koji je do sada obnašao dužnost potpredsjednika vlade i socijalista Ivice Dačića , srpskog premijera.
- Sve analize ukazuju da bi Vučić mogao dobiti izbore i to s 45 posto glasova što znači da bi samostalno mogli formirati vlast. Kampanja je bila nikada kraća i nikada dosadnija. Stjecao se dojam da se radi o predsjedničkim, a ne parlamentarnim izborima. Tek pred kraj se zakuhalo i počelo se igrati prljavo - priča nam Vukšić o atmosferi u Srbiji.
'Desanaderizacija Srbije', Dačić je Sanader
- Političari bruje o tome da bi Srbija nakon izbora provela "desanaderizaciju" po uzoru na Hrvatsku. Naime, mnogi upiru prstom u Dačića i njegove kolege govoreći da su se okoristili zahvaljujući političkim funkcijama na štetu srpskog proračuna. Spremaju se, kažu, velika hapšenja. S druge strane Dačića podržava Rusija koja radi veliki pritisak jer im je u interesu da Dačić postane ministar energetike . Imaju već dogovorene poslove s dosadašnjim premijerom. Teško je prognozirati što će se odigrati jer je Vučić beskompromisan. Sve se može očekivati - pojašnjava Vukšić. Dodao je kako će Vučić i ako dobije dovoljno glasova da samostalno složi vladu ili će ići u širu koaliciju.
- Trebat će dvije trećine ruku u Skupštini kako bi mogao nesmetano mijenjati Ustav, a to će biti nužno zbog usklađivanja s EU. Borisa Tadića najvjerojatnije čeka mjesto ministra vanjskih poslova, no svi ga kritiziraju da je prelijen da bi obnašao tu funkciju. Bit će zanimljiva i bitka za Beograd - dodaje Vukšić. Srpski mediji zadnjih dana puni su priča o Haškoj tužbi za genocid.
- Ne prođe ni jedan dan da medijski ne nasrću na Hrvatsku. Pišu kako su Hrvati njihove pobili i da je Hrvatska napravila genocid i slično . No političari ni jednom riječju ne spominju Kosovo ni Haške tužbe . Nisu se prepustili niskim političkim strastima koje im plasiraju mediji - kaže Vukšić.
Karamarko: Hrvatska bi Srbiji trebala postaviti uvjete za ulazak u EU
Postavlja se i pitanje kakvi će odnosi biti između Srbije i Hrvatske nakon njihovih, ali i nakon naših parlamentarnih izbora koji tek slijede. Primjerice šef HDZ-a Karamarko rekao je da bi Hrvatska trebala Srbiji postavljati uvjete za ulazak u EU. Nešto poput odnosa kakav je Slovenija svojevremeno imala prema nama.
- Šeks je pak rekao drugo da to ne treba raditi. Ja se slažem da ne trebamo ništa mi uvjetovati. Mislim da bi i Karamarko promijenio ploču kada bi došao na vlast što se nadam da neće. Bio bi pragmatičan kao i Vučić - kaže Vukšić koji je kao promatrač do sada proputovao cijelu Aziju, a čekaju ga putovanja u Makedoniju, Mađarsku i Ukrajinu.
Na pitanje koliko se izbori u Aziji razlikuju od naših kaže: "Bolje su organizirani. Zapravo svi su bolje organizirani od Hrvatske. Mi smo jedinstveni u svijetu, a znate zašto? Zato što se samo kod nas dan danas koriste kartonske kutije za ubacivanje glasova i kartonske pregrade . To nisam nigdje vidio osim u Hrvatskoj. Drugi imaju prozirne kutije i osvijetljene kabine - zaključio je Vukšić.