I dalje će prevoziti teške bolesnike - onkološke, one kojima treba dijaliza, ljude koji moraju na operaciju i slično, dok će oni s manjim problemima možda trebati pronaći vlastiti prijevoz, i tako dok im ne ispune zahtjeve
Traže jednake plaće: Vozači saniteta u štrajku u 8 županija
Oko 400 vozača saniteta, medicinske sestara i tehničari u sanitetskom prijevozu od ponedjeljaka su u štrajku koji će trajati do ispunjenja zahtjeva, odnosno do izjednačavanja plaća svim vozačima u sustavu
Štrajk će obuhvatiti osam županija i gradove u kojima je sanitet pod domovima zdravlja.
U sedam županija - Zadarskoj, Sisačko-moslavačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Virovitičko-podravskoj, Zagrebačkoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj sanitet je pod zavodima za hitnu medicinu. Oni ne mogu štrajkati, ali će raditi isključivo prema pravilniku o sanitetskom prijevozu.
Štrajk će trajati do ispunjenja zahtjeva, odnosno donošenja uredbe kojom bi se plaće vozača saniteta izjednačile na razini cijele države koje se danas razlikuju i po 1500 kuna, ovisno o županiji.
Organizator štrajka je Sindikat medicinske sestre/tehničari zajedno iz kojeg kažu da su i prije ponedjeljka bili vidljivi problemi na terenu zbog štrajka.
"Odgođeni su brojni prijevozi najavljeni za idući tjedan. Najviše problema bit će u manjim gradovima i sredinama gdje je pretežno starije stanovništvo koje ovisi o sanitetskom prijevozu, a koji će im od ponedjeljka biti uskraćen. Tako su, primjerice, ravnatelji pojedinih domova zdravlja liječnicima već uputili poziv da se 'snalaze kako znaju'", naveli su u sindikatu.
U sindikatu su podsjetili da pregovori s Ministarstvom zdravstva o koeficijentima vozača saniteta traju već 10 godina, a Ministarstvo im sada šalje dopis u kojem navodi kako nije njihov poslodavac.
Ministar zdravstva Vili Beroš u nedjelju je, uoči početka štrajka, poručio da podržava svaki prosvjed koji je u skladu sa zakonom, ali nema tolerancije za uskraćivanje zdravstvene skrbi.
Napomenuo je da se usuglašava rješenje sa svim dionicima koji odlučuju o plaćama vozača saniteta te podsjetio da su Vlada i ministarstvo prošle godine uspostavili dijalog sa sindikatima i pokazali volju za rješavanjem tog pitanja.
Stoga, kako je dodao, nema razloga za traženjem rješenja na ulici ili "preko leđa" pacijenata.
Istaknuo je i da od domova zdravlja i vozača saniteta očekuje nastavak pružanja kontinuirane zdravstvene zaštite.
Predhodno su iz sindikata najavili da će svi pacijenti koji su prioritetni, oni na dijalizi, onkološki i naručeni na operacije, biti prevoženi i za vrijeme štrajka, a prevozit će ih 30 posto vozača u domovima zdravlja koji će morati po zakonu raditi.
Organizator štrajka je Sindikat medicinske sestre/tehničari zajedno, a podršku im daje i Hrvatski sindikat hitne medicine i inicijativa 'Hitna uživo 194'.
Karlovački vozači sanitetskog prijevoza štrajk najavili za srijedu
Vozači karlovačkog sanitetskog prijevoza odlučili su da će se u srijedu priključiti kolegama u domovima zdravlja koji su jutros počeli sa štrajkom, jer se članstvo Sindikata medicinskih sestara/tehničara zajedno u Domu zdravlja Karlovac o sudjelovanju u štrajku dogovorilo tek kasno sinoć.
Sindikalni povjerenik u karlovačkom Domu zdravlja Tomislav Cerovac izjavio je Hini kako se sindikalno članstvo tek kasno sinoć dogovorilo da će se vozači saniteta i tehničari priključiti štrajku.
Najavio je da će iz sindikata tijekom dana o sudjelovanju u štrajku obavijestiti poslodavca, odnosno Dom zdravlja.
"Odlučeno je tako jer podržavamo potrebu da se izjednače prava u plaćama. Štrajkat ćemo do donošenja uredbe kojom bi se u državi izjednačile plaće vozača, odnosno dok nam se ne vrate oduzeta prava", rekao je Cerovac.
U Karlovačkom Domu zdravlja je 35 vozača, a njih 25 je sindikalno organizirano.
Ravnateljica Doma zdravlja Tatjana Šterk Tudić kazala je kako još nije dobila obavijest o namjeri pokretanja štrajka, istaknuvši da se sanitetski prijevoz odvija uobičajeno.
"Ako dođe do štrajka poduzet ćemo sve da pacijenti ne budu uskraćeni za uslugu sanitetskog prijevoza, problem ćemo rješavati od slučaja do slučaja. U pravilu nisu svi u štrajku, a postoji koordinacija sa Zavodom za hitnu medicinu, kao i mogućnost da uskoče vozači drugih domova zdravlja koji nisu u štrajku", navela je Šterk Tudić.