Direktor splitskog Vodovoda i kanalizacije Tomislav Šuta izjavio je u srijedu da nedostatak oborina i sušno razdoblje ne ugrožavaju vodoopskrbu na području toga grada te da se neće uvoditi redukcija
'Vodoopskrba na splitskom području nije ugrožena zbog suše, neće biti redukcije vode'
"Nedostatak kišnih padalina ne ugrožava vodoopskrbu na širemu splitskom području niti turisti imaju bilo kakvih teškoća s vodoopskrbom", rekao je Šuta za Hinu.
Zbog nepovoljnih hidroloških okolnosti, u Istri je uvedena restrikcija vode prvog stupnja, to jest zabrana korištenja pitke vode za pranje vozila, ulica, trgova i javnih površina, za zalijevanje privatnih i javnih zelenih površina te za tuširanje na plažama i kupalištima.
Šuta je istaknuo da se to na splitskom području neće dogoditi.
"Nema potrebe uvoditi redukciju korištenja vode na splitskom području", rekao je.
Po Šutinim riječima, posljednjih nekoliko godina Hrvatske vode sagledavaju opcije i promišljaju o alternativnim dovodima vode. "Dok se ne izračuna iz kojeg smjera nam je dovod najbolji i količine optimalne, na raspolaganju Splitu stoje izvori Cetine i Rude", objasnio je.
Šuta smatra kako se određeni problemi u vodoopskrbnom sustavu iz Jadra mogu očekivati "jedino u rubnim i višim dijelovima sustava, gdje nagla urbanizacija i apartmanizacija nije pratila izgradnju infrastrukture".
"Takav primjer je područje Okruga na Čiovu, čiji stanovnici godinama imaju problem s vodoopskrbom u ljetnim mjesecima, no rekonstrukcijom dijela opreme u Crpnoj stanici Balan, kao i rekonstrukcijom mreže, zamjenom određenih dionica instalacijom cjevovoda većih profila, naročito zadnju godinu dana, ovo ljeto očekujemo kvalitetnije prilike i na tom dijelu sustava", rekao je Šuta.
U splitskome prigradskom naselju Žrnovnici stanovnici su nezadovoljni dotokom vode, koji, po njima, "zapinje i slab je pritisak". Šuta je istaknuo kako je tvrtka Vodovod i kanalizacija u dogovoru s Gradom sklopio ugovor o održavanju vodoopskrbnog sustava Žrnovnica - Donje Sitno.
"U posljednje četiri godine uloženo je oko dva milijuna kuna za rekonstrukciju vitalnih dijelova tog internog vodoopskrbnog sustava, no kako sustav nema ustrojenu naplatu vodne usluge, a time i kontrolu potrošnje, svi problemi manjka količina u višim zonama tog sustava javljaju se u stvari radi neracionalne potrošnje, prekomjernog zalijevanja, pranja okućnica", objasnio je Šuta.