Obavijesti

News

Komentari 1

Vladimir Putin i Xi Jinping obećali prijateljstvo, ali bez napretka po pitanju Ukrajine

Vladimir Putin i Xi Jinping obećali prijateljstvo, ali bez napretka po pitanju Ukrajine

Kad je riječ o Ukrajini, Putin je pohvalio Xija za mirovni plan koji je predložio prošlog mjeseca i okrivio Kijev i Zapad za njegovo odbacivanje

Xi Jinping i Vladimir Putin završili su u utorak dvodnevne razgovore toplim riječima o prijateljstvu između Kine i Rusije i zajedničkim kritikama Zapada, ali bez znakova diplomatskog napretka oko Ukrajine.

Xijev posjet Moskvi - koji je Kremlj dugo hvalio kao iskaz potpore svog najmoćnijeg prijatelja - obilježila je demonstracija prijateljstva. Dvojica čelnika jedan su drugog nazivali dragim prijateljima, obećali su gospodarsku suradnju i opisali odnose svojih zemalja kao najbolje ikada.

Zajedničko priopćenje uključivalo je poznate optužbe protiv Zapada - da Washington potkopava globalnu stabilnost i da NATO upada u azijsko-pacifičku regiju.

Kad je riječ o Ukrajini, Putin je pohvalio Xija za mirovni plan koji je predložio prošlog mjeseca i okrivio Kijev i Zapad za njegovo odbacivanje.

Putin Xiju: Moskva želi da Kinezi zamijene zapadne tvrtke
Putin Xiju: Moskva želi da Kinezi zamijene zapadne tvrtke

"Vjerujemo da su mnoge odredbe mirovnog plana koje je iznijela Kina u skladu s ruskim pristupima i da se mogu uzeti kao osnova za mirno rješenje kada za to budu spremni na Zapadu i u Kijevu. Međutim, do sada nismo vidjeli takvu spremnost s njihove strane", rekao je Putin.

Xi jedva da je uopće spomenuo sukob, rekavši da Kina ima "nepristran stav" o tome.

Ovaj samit djelomično je zasjenio iznenadni posjet japanskog premijera Fumia Kishide Kijevu gdje se sastao s predsjednikom Volodimirom Zelenskijem.

Kijev njegov dolazak u zemlju u ratu smatra "povijesnim". Kishida je jedini čelnik neke države iz skupine G7 koji dosad nije bio u Kijevu.

Kishida je obišao Buču, gradić nedaleko od Kijeva koji je postao simbol zlodjela ruske okupacije.

"Svijet je bio zapanjen kada je prije godinu dana vidio ubijene nedužne civile u Buči. Zaista osjećam veliki bijes zbog zločina nakon što sam posjetio to mjesto", rekao je Kishida. "Japan će i dalje pomagati Ukrajini... da ponovno uspostavi mir."

Diplomatsko pokriće

Washington je osudio tajming Xijevog posjeta Moskvi, samo tri dana nakon što je Međunarodni kazneni sud u Haagu izdao nalog za Putinovo uhićenje na temelju optužbi za ratni zločin zbog nezakonite deportacije ukrajinske djece.

Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da posjet u takvom trenutku znači davanje Putinu "diplomatskog pokrića" za zločine. Moskva opovrgava nezakonitu deportaciju djece i tvrdi da je primila siročad kako bi ih zaštitila, te je pokrenula vlastiti kazneni postupak protiv tužitelja i sudaca ICC-a.

Putin i Xi potpisali su sporazum o partnerstvu "bez ograničenja" prošle godine samo nekoliko tjedana prije nego što je Rusija napala Ukrajinu. Peking otad odbija okriviti Moskvu za rat i kritizirao je Zapad zbog nametanja sankcija Rusiji, iako je Kina profitirala osiguravanjem velikog popusta za kupnju nafte i plina koje Rusija više ne može izvoziti u Europu.

Japanski premijer posjetio Buču: Ovo je znak solidarnosti i jake suradnje Ukrajine i Japana
Japanski premijer posjetio Buču: Ovo je znak solidarnosti i jake suradnje Ukrajine i Japana

Zapad je uglavnom odbacio Xijev mirovni plan za Ukrajinu kao u najboljem slučaju previše nejasan da bi napravio razliku, a u najgorem slučaju kao trik kojim se želi kupiti vrijeme za Putina da obnovi svoje snage i pojača kontrolu nad okupiranim teritorijem.

Ali Kijev, možda u nadi da će Kina ostati neutralna, oprezno je pozdravio plan kad ga je Kina predstavila prošlog mjeseca. Zelenskij je više puta pozvao Xija da razgovara s njim.

Ukrajinski dužnosnici dali su naznake da bi telefonski poziv mogao uskoro uslijediti. "Čekamo potvrdu", izjavila je zamjenica ukrajinskog premijera Irina Vereščuk za talijanske novine Corriere della Sera. "To bi bio važan potez. Imaju si što za reći."

Kijev odlučno kaže da ne može biti mirovnih pregovora s Rusijom ako ona ne povuče svoje snage. Moskva kaže da Kijev mora prihvatiti teritorijalnu "realnost", misleći pritom na svoju tvrdnju da je pripojila gotovo petinu Ukrajine.

Washington je tijekom prošlog mjeseca rekao da je zabrinut da bi Peking mogao naoružati Rusiju, što Kina niječe.

Putin optužuje Ukrajinu da ne želi kineski mirovni plan: 'Želimo to što je moguće prije'
Putin optužuje Ukrajinu da ne želi kineski mirovni plan: 'Želimo to što je moguće prije'

Eksplozija na Krimu

Što se tiče stanja na terenu, ukrajinsko ministarstvo obrane priopćilo je da su u eksploziji tijekom noći na utorak u gradu Džankoju na Krimu uništeni ruski projektili koji su prevoženi željeznicom. Projektili su bili namijenjeni ruskoj crnomorskoj floti, kaže Ukrajina, a operativni doseg im je više od 2500 kilometara na kopnu i 375 km na moru.

Ministarstvo nije preuzelo odgovornost za napad, a s ruske strane nije bilo potvrde da su projektili uništeni.

Ruski dužnosnici na Krimu, koji Moskva kontrolira od 2014., rekli su da su eksploziju izazvale bespilotne letjelice pune šrapnela i eksploziva, a da su ciljane civilne lokacije. Jedna osoba je ozlijeđena, rekli su.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Ruski lješnjak smrti: 'Putin želi obeshrabriti ukrajinsku vojsku'
RAT NA VRHUNCU

Ruski lješnjak smrti: 'Putin želi obeshrabriti ukrajinsku vojsku'

Moskva ispaljuje projektile na Ukrajinu koji mogu nositi i bojeve glave. Stručnjaci govore kako Putinu ne odgovara eskalacija sukoba
Ruski suludi plan: 'Podijelit ćemo Ukrajinu na tri djela'
OBJAVILI POSLIJERATNI PLAN

Ruski suludi plan: 'Podijelit ćemo Ukrajinu na tri djela'

Prvu zonu čine teritoriji koje je Rusija osvojila od 2014. godine i koje je anektirala u svoju državu. To su: Krim, Donjeck, Luhanska oblast, Zaporiška oblast i Hersonska oblast
Rusija je Sj. Koreji dala milijun barela nafte: 'Ovi njima vojsku i oružje, a oni njima naftu'
VELIKA RAZMJENA

Rusija je Sj. Koreji dala milijun barela nafte: 'Ovi njima vojsku i oružje, a oni njima naftu'

Prvi sjevernokorejski tankeri su stigli u luku Vostočni, 7. ožujka 2024. godine, sedam mjeseci nakon što se otkrilo da je Pjongjang  poslao Moskvi milijune municije