Državni službenici prihvatili su smanjenje plaća za šest posto, no neće se dirati u božićnice i regres. Sindikati javnih službi to su odbili i najavljuju štrajk
Vlada razjedinila sindikate, javne službe najavile štrajk
Sindikati javnih službi koji zastupaju 180.000 liječnika, nastavnika i zaposlenih u socijalnoj službi odbili su potpisati sporazum o smanjenju plaća. U Vladi ne žele reći hoće li s njima jednostrano raskinuti ugovor, ali napominju da im je cilj na plaćama uštediti 1,4 milijarde kuna. Postoje dva scenarija, ukoliko se ne nastave pregovori. U prvom sindikati javnih službi će popustiti Vladi i potpisati sporazum o smanjenju plaća i zadržati božićnice i regres. U drugom država može jednostrano raskinuti kolektivni ugovor. Ostvari li se taj najcrnji scenarij javne službe su jedinstvene i najavljuju štrajk zaposlenika u bolnicama, školama i drugim javnim ustanovama. Taktikom 'zavadi pa vladaj', Vlada je postigla očit raskol raskol između sindikata.
- Vlada zna koga može slomiti. Koliko nas uvažavaju pokazuje nedjeljni sastanak državnih službi s Vladom. Bilo bi u najmanju ruku korektno da su pozvali i javne službe, a oni su nas odvojili - rekla je sindikalistica Spomenka Avberšek.
Prije nego su najavili štrajk, sindikalisti javnih službi bili su spremni 'podmetnuti leđa' u vrijeme recesije, ali su tražili da se odredi primjerena cijena rada koju će Vlada platiti kada država izađe iz krize. Državni službenici potpisali su sporazum o smanjenju plaća za šest posto. Država će tako na 55.000 ljudi - policajcima, carinicima i službenicima u ministarstvima uštedjeti oko 300 milijuna kuna. Prema sporazumu, zaposlenici u državnim službama dobit će božićnice, regres, darove za djecu. Dogovoreno je da neće biti otpuštanja, a garantira im se i da se njihova osnovica plaće do kraja godine neće dodatno smanjivati. Plaće će im se automatski povećati za 6 posto kad službena statistika ukaže na oporavak gospodarstva odnosno kad će gospodarstvo bilježiti rast od 2 i više posto.