Ministar Malenica istaknuo je kako će se svima na potresom pogođenom području omogućiti i besplatna pravna pomoć. Svi ministri su izvijestili javnost o dosadašnjim i planiranim aktivnostima nakon potresa
Vlada: Obustavljaju se ovrhe onima koji žive na područjima koji su pogođeni potresom
Ljudske živote, nažalost, nemoguće je vratiti, ali i materijalna šteta je jako velika nakon potresa i ona se još uvijek procjenjuje. Na zadnje dvije sjednice Vlade mi smo reagirali i pokazali da Vlada financijski u okviru proračunskih sredstava stoji iza svojih sugrađana porušenih i pogođenih područja, poručio je ministar financija Zdravko Marić na sjednici Vlade dodavši kako je 120 milijuna raspoređenih Sisku, Glini i Petrinji prvenstveno namijenjeno za zaštitu objekata od daljnjih urušavanja uslijed novih potresa, nabavu građevinskog materijala...
Istaknuo je kako su putem otvorenog računa do sad prikupili 54 milijuna i 322.140 kuna donacija.
Pregled zgrada
Ministar graditeljstva Darko Horvat izvijestio je kako je do nedjelje do 21 sat zaprimljeno 13.686 prijava za pregled zgrada, od kojih je pregledano 4055.
- 1801 zgrada nije za uporabu od pregledanih 4055 zgrada i obiteljskih kuća. 800 njih neuporabljivo je trajno, 1001 privremeno - rekao je i dodao kako je danas na terenu 715 volontera stručnjaka, inženjera građevine i statičara.
- Vlada im je osigurala mogućnost isplate naknade za putne troškove i dnevnice i dala priliku Stožeru Civilne zaštite da na isti način intervenira - rekao je.
Nakon potresa u Zagrebu, podsjetio je, na Građevinskom fakultetu ustrojen je Hrvatski centar za protupotresno inženjerstvo, a osnovan je i tim inženjera geologa i geotehničara za terenske izvide klizišta i druge pojave.
- Obilazak se planira provesti na području od otprilike 250 kvadratnih kilometara na prostoru Siska, Petrinje, Gline i okolice, a preliminarne podatke očekujemo 6. siječnja. Analiza prikupljenih podataka će se staviti na raspolaganje Ministarstvu i drugim institucijama za aplikacije kojima ćemo tražiti sredstva iz EU - dodao je.
Nakon pregleda zgrada i preliminarne procjene štete, istaknuo je, cilj je posvetiti se trajnom rješavanju stambenog pitanja stanovništva koje se ne može vratiti u svoje domove.
- U tijeku su pripremne radnje za ugovaranje radova uklanjanja za objekte koji se moraju rušiti. Pokrenuli smo izradu informatičkog sustava za praćenje privremenog smještaja i potrebnih priključaka električne energije, pitke vode i odvodnje - rekao je.
Državne nekretnine, istaknuo je, trenutno raspolažu sa 132 nekretnine, 54 poslovna prostora i 78 stanova. Na području Grada Siska raspolažu s četiri useljiva stana i četiri koja će kroz nekoliko dana biti u funkciji.
- Imat ćemo 10-ak stambenih jedinica koje će se moći koristiti kao privremeni smještaj - rekao je.
Proširenje ovlasti Fonda za obnovu i na područje Sisačko-moslavačke županije
Priprema se žurno donošenje Uredbe u izmjenama Zakona o obnovi oštećenih zgrada na području Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, kojom se planira u jednom segmentu proširiti ovlast Fonda za obnovu i na područje Sisačko-moslavačke županije, dodao je Horvat.
- Razmišljamo da u predmetni Zakon ukomponirati i aktivnosti Središnjeg državnog ureda za stambeno zbrinjavanje - rekao je.
120 milijuna kuna koje je Vlada dodijelila Sisačko-moslavačkoj županiji, naglasio je, nisu sva sredstva pomoći već se radi o interventnoj pomoći. Podsjetio je kako smo od Europske komisije dobili 5,1 milijardi eura za obnovu Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, koja će se moći koristiti i prilikom obnove Sisačko-moslavačke županije.
Premijer Andrej Plenković naglasio je kako će nastojati da izmjene Zakona o obnovi donese Sabor.
Obustava ovrha na pogođenom području
Na području Sisačko-moslavačke županije je oko 11.000 blokiranih građana, a prema važećem Ovršnom zakonu proglašenjem katastrofe bit će izuzeti od plaćanja ovrhe. Donijet će se i preporuka kojom će se obustaviti donošenje rješenja o ovrsi strankama s prebivalištem ili boravištem na pogođenim područjima. Uz to, svim građanima kojima je u ovim teškim okolnostima potrebna pravna pomoć, omogućit će se besplatna pravna pomoć, rekao je ministar uprave i pravosuđa Ivan Malenica.
Besplatna cestarina za dostavu pomoći, pojačanje signala u pogođenim područjima
Ministar prometa, Oleg Butković, istaknuo je kako su, kako bi se maksimalno olakšao prolazak hitnih službi, prijevoza pomoći i zbrinjavanja pogođenog stanovništva, odmah pokrenute hitne mjere za osiguranje besplatnog prijevoza.
- U tom smislu su Hrvatske autoceste obustavile naplatu cestarine na dionici Zagreb-Sisak do 31. siječnja - rekao je dodavši kako je besplatna cestarina omogućena i na svim ostalim dionicama autocesta diljem Hrvatske za potrebe dostave i prijevoza humanitarne pomoći.
- Isto je učinio i HŽ putnički prijevoz, koji je osigurao besplatan prijevoz za stanovnike pogođene potresom, volontere CK-a, članove Stožera Civilne zaštite i HGSS-a te za predstavnike ostalih službi i ta je odluka na snazi do 31. siječnja. I Jadrolinija je osigurala besplatan prijevoz trajektima za prijevoz humanitarne pomoći - rekao je.
Hrvatske ceste su odmah nakon potresa izašle na teren i napravile detaljnu analizu svih državnih cesta i mostova u pogođene tri županije.
- Preliminarni podaci su da je ta šteta oko 80 milijuna kuna, samo na području Sisačko-moslavačke županije je negdje oko 37 milijuna kuna, a moguće je očekivati i više - rekao je Butković.
Naglasio je i kako su teleoperateri promptno reagirali i vrlo brzo vratili signal u pogođena područja.
- Tu moram istaknuti ulogu HT-a, koji je bo čitavo vrijeme na raspolaganju, i da su dodatno osigurali besplatne Wi-Fi točke na pojedinim mjestima u Petrinji, Sisku i Glini. Imali smo sastanak u Ministarstvu za pojačanje signala i u tom smislu postoje rješenja jer će se dodatnim mobilnim baznim stanicama, koje imaju teleoperatori na raspolaganju, riješiti i to pitanje - rekao je.
Devet neupotrebljivih obrazovanih objekata
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs naglasio je kako su aktivnosti Ministarstva usmjerene na dva ključna momenta - organiziranje nastave za učenike i studente te i prikupljanje podataka o onima koji su napustili svoja prebivališta kako bi se i za njih mogla organizirati nastava.
- U tom području imamo 58 obrazovanih institucija, a 5658 učenika. Do danas su pregledana 42 obrazovna objekta, od kojih je devet neupotrebljivo i morat će se najvjerojatnije graditi iznova, 11 koji su privremeno neupotrebljivi i 22 upotrebljiva objekta - rekao je Fuchs dodavši kako će Ministarstvo pokrenuti žurne aktivnosti kako bi se obnova mogla realizirati u što kraćem roku.
Ministarstvo je organiziralo i psihološku pomoć za djecu i roditelje, a hitno kreću i nabavku informatičke opreme koja je stradala u školama.
- Ministarstvo je preuzelo troškove plaćanja smještaja u studentskim i učeničkim domovima za sve one studente i učenike koji imaju prebivalište na potresom zahvaćenom području - istaknuo je dodavši kako Ministarstvo financira i nabavu 20 kompleta seizmografa i 20 kompleta akcelerografa s pripadajućim sustavima prikupljanja podataka za potrebe seizmološke službe.
- Iznos te opreme koja se sad interventno nabavlja je 4,5 milijuna kuna - dodao je.
Najgore stradala povijesna jezgra Petrinje
Ministrica kulture i medija, Nina Obuljen Koržinek, istaknula je kako su jako oštećene povijesne gradske jezgre Siska, Petrinje, Gline, Kostajnice, 50-ak sakralnih građevina, Katedrala u Sisku...
- Tu smo danas planirali evakuaciju, ali zaustavljena je dok se ne ukloni zvonik koji prijeti sigurnosti - rekla je.
U Petrinji je gradska jezgra, naglasila je, najgore stradala. Od 527 zgrada u jezgri, sve imaju oštećenje, a 30 ih je teško stradalo.
- Formirali smo tim koji će planirati obnovu, pogotovo povijesnog središta Petrinje - rekla je Ministrica.
Što se tiče Siska i Gline, dodala je, oštećeno je oko 800 zgrada i štete su, prema prvim procjenama, slične onima u Zagrebu.
Zbrinjavanje pacijenata po mjestu stanovanja
Ministar zdravstva, Vili Beroš, istaknuo je kako će se pacijenti iz Sisačko-moslavačke županije u narednom razdoblju zbrinjavati na sljedeći način - stanovnici istočnog dijela županije ići će u OB Nova Gradiška, Pakrac, Požega i Bjelovar, stanovnici zapadnog dijela u OB Karlovac, a oni iz središnjeg dijela, što uključuje Sisak i Petrinju, zbrinjavat će se u zagrebačkim i okolnim bolnicama.
HZZO će osigurati nesmetano pružanje zdravstvene zaštite bez participacije, što se odnosi i na lijekove, kao i upisivanje novih pacijenata koji privremeno borave i drugim županijama.