Vlada je odlučila objaviti popis onih poslodavaca koji nisu isplatili tri plaće zaredom. Linić je najavio i objavu onih koji su ostvarili imovinu bez prihoda i kako su kažnjeni
Linić: Objavit ćemo sve koji ne plaćaju porez pa i 'krupne ribe'
Vlada je izmijenila Zakon o porezu na dohodak. Nakon udara na ugostitelje i tržnice, ministar financija Slavko Linić najavio je kako će u narednim godinama najviše postupanja Porezne uprave biti po pitanju utvrđivanja usporedbe prihoda s imovinom građana.
- Svim građanima koji ne mogu opravdati svojim prihodima stečenu imovinu razrezat ćemo dodatne poreze - kazao je Linić. Najavio je i da će biti javno objavljen svatko tko je ostvario imovinu bez prihoda te način na koji je sankcioniran.
- Na ovaj način želi se vrlo jasno prokazati one koji nisu plaćali porez, a tu će biti i krupne ribe - kazao je. U budućnosti će se i javno objavljivati popis poduzetnika koji ne isplate tri plaće zaredom, najavio je ministar financija.
- Bilo je inicijativa da se objavljuju i nakon što ne isplate jednu plaću, ali ostavljamo to proceduri u Saboru - rekao je.
Linić je ustrajao na tome da poduzetnici koji si isplaćuju dividendu bez obzira koje su godine ostvarili dobit moraju platiti 12 posto poreza po isplati. Udruga poduzetnika je inače zbog toga podnijela ustavnu tužbu.
- U krizi, kada građani plaćaju povećani PDV, smatramo da svaka potrošnja, pa čak i oni koji ostvare dividendu po uloženim sredstvima, ako ona ide u potrošnju, treba biti oporezivana s 12 posto i da je bitan datum isplate - rekao je Linić.
Milanović o sindikatima
Premijer Zoran Milanović na početku sjednice Vlade osvrnuo se na komentare sindikata da Vlada socijalni dijalog vodi preko medija.
- Da, u pravu su. U jednom dijelu ga vodimo preko medija i znam da se ranije to radilo iza zavjese u tami sobe, u nekakvim specijalnim aranžmanima, ali tako sada neće biti - rekao je Milanović. Kazao je da će dijalog sa socijalnim partnerima voditi za stolom, kroz Gospodarsko socijalno vijeće i preko medija kako bi javnost znala o čemu se razgovara i kako raspolažu javnim novcem.
- Ako je to kritika, ja je prihvaćam i ponosan sam na nju. Neke stvari su se promijenile. Više nema premijera koji dolazi nakon što se pregovori neuspješno vuku mjesecima i tjednima i rješava stvar u pet minuta i te time ponižava svoje kolege i ministre Tako nećemo raditi. Neke stvari moramo prihvatiti. Imamo ono što imamo, dali bi i više od toga, ali nemamo pa idemo stvoriti - kazao je.
Smanjuje se broj zaposlenih u Ministarstvu obrane
Predstavljajući prijedlog strateškog pregleda obrane, resorni ministar Ante Kotromanović najavio je da će do 2017. godine iz Ministarstva broj zaposlenih smanjiti na 15.000 sa sadašnjih 18.000 i to prvenstveno iz upravne i zapovjedne strukture.
Ukinuli odluku o prijenosu dionica CO i JANAFA u umirovljenički fond
Vlada je ukinula odluku bivše Vlade o prijenosu dionica Croatia osiguranja i JANAFA u umirovljenički fond, do koje je došlo zbog nedostatka novca u 2011, koje su se trebale unovčiti i time isplatiti umirovljenike. Kako je odluka donesena suviše kasno privremeno se uzelo kredit i isplatilo umirovljenike, podsjetio je Linić. Vlada u novom sazivu 2012. preuzela je navedeni kredit u javni dug i novčano osigurala isplate svih obveza u 2011. godini. Kako je Vlada donijela odluku o prodaji Croatia osiguranja potrebno je ovu odluku staviti van snage da ne bi utjecala na redovni tijek privatizacije, kazao je. Potom je optužio bivšu Vladu da je netransparentno prodavala državnu imovinu.
- Sve to pokazuje kako se netransparentno htjelo privatizirati srebro i zlato, kako govore naši prethodnici. To su udjeli daleko iznad 25 posto, za razliku od danas kada Vlada stavlja sve u javni dug - kazao je Linić.
Premijer Milanović kratko je nadovezao:
- Nadam se da tonska kamera radi i da je ovo zabilježeno. To se mora znati - rekao je. Naime, na početku sjednice Vladi novinari u sobi nisu čuli što ministri i premijer govore, ali je problem brzo riješen.