Ukupno je zabilježeno 849 potresa, od čega 75 jačine 3 po Richteru, 11 iznad 4 i tri iznad magnitude 5. Naravno da to uznemiruje naše sugrađane, rekao je premijer na početku sjednice
'Povećali smo narudžbe cjepiva, do kraja travnja očekujemo da će se cijepiti ugrožena skupina'
Na dnevnom redu današnje sjednice Vlade su i izmjene Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, kako bi se proširio i na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju, koje je 29. prosinca pogodio razoran potres.
PRATITE UŽIVO: Sjednica Vlade
Na početku sjednice Vlade obratio se premijer Andrej Plenković.
- Ukupno je zabilježeno 849 potresa, od čega 75 jačine 3 po Richteru, 11 iznad 4 i tri iznad magnitude 5. Naravno da to uznemiruje naše sugrađane. Zahvaljujem svima koji pomažu - rekao je Plenković.
Zahvalio se i svima koji su donirali kućice, kamp kućice, kontejnere.
- U ime cijele Vlade se zahvaljujemo svima koji su dali svoj doprinos - rekao je.
Nakon potresa je, dodao je, prijavljeno 51.500 šteta, a do sad su statičari pregledali 18.370 zgrada i kuća.
Vlada je osigurala i jednokratnu pomoć za sve na potresom pogođenom području, 2500 za samce, a 3500 kuna za obitelji. Do sada je podneseno više od 14.0000 zahtjeva, a isplaćeno 10,5 milijuna kuna, a bit će za tu mjeru isplaćeno 50 milijuna kuna - rekao je premijer.
Vlada je i intenzivno radila na pripremi zakonskog okvira koji se tiče obnove, dodao je.
- Odlučili smo se na izmjene Zakona o obnovi, širimo polje primjene i na Sisačko-moslavačku, Karlovačku i druge dijelove Zagrebačke županije koji možda nisu prije bili oštećeni - rekao je.
- S ovim zakonom uređujemo privremeno stambeno zbrinjavanje, osiguravamo privremeni smještaj u neuseljene jedinice u državnom vlasništvu - rekao je i dodao da su u ovom potresu stradale obiteljske kuće i da se radi o ruralnom području, zakon će se prilagoditi posebnim okolnostima.
Naglasio je kako će se izmjene Zakona na dnevnom redu naći odmah u srijedu idući tjedan.
- Uz prijedlog Zakona, oformit ćemo i jednu radnu skupinu, koja će imati zadaću da napravi program društvene i demografske revitalizacije. Želimo da ona bude uključiva i da u njoj osim predstavnika svih resora budu i čelnici jedinca lokalnih jedinica, a očekujemo doprinosi i svih saborskih zastupnika iz 6. izborne jedinice te akademske zajednice, različitih udruga, komora, stručnjaka. Vlada će napraviti i programa mjera nastavno na donošenje Zakona, a to planiramo u roku 14 dana od donošenja Zakona - poručio je Plenković.
Podsjetio je kako je Ministarstvo obrazovanja ovih dana nabavilo 20 novih seizmografa i akcelerografa.
A poslao je i još jednu važnu poruku vezano za poslijeratnu obnovu.
- Postoji interes medija o projektantima i nadzoru različitih aspekata obnove u Sisačko-moslavačkoj županiji i ja sam jučer dao nalog državnom tajniku Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje da se taj popis sistematizira i učini dostupnim javnosti - poručio je.
O korona virusu: 'Imamo ohrabrujući trend'
Plenković se osvrnuo i na pandemiju korona virusa. Trend je ohrabrujuć, a Hrvatska ima veliki pad tjednog broja novozaraženih.
- Do sad je cijepljeno više od 38.000 ljudi. Povećali smo narudžbe cjepiva od Pfizera i Moderne, a krajem mjeseca se očekuje potvrda i novih cjepiva. Veliki broj doza očekuje se tijekom veljače i ožujka, pa se očekuje da će se većina populacije cijepiti do kraja travnja - istaknuo je.
Aktivnosti u Sisačko-moslavačkoj nakon potresa
Potpredsjednik Vlade i šef Stožera za saniranje posljedica od potresa, Tomo Medved, podsjetio je kako je državna tvrtka Pleter ovog ponedjeljka preuzela kuhanje u Banovini. Hrana se dijeli, dodao je, na četiri lokacije - u Sisku, Petrinji, Hrvatskoj Kostajnici i Kravarskom, a od danas i u Glini na lokaciji Banovac.
- Ravnateljstvo Civilne zaštite uspostavilo je operativni centar za koordinaciju, Hrvatska vatrogasna zajednica provela je 3545 intervencija, HGSS je odradio 692 zadaće, Crveni križ proveo je niz aktivnosti, isporučeno je 96.699 toplih obroka za stanovništvo i 13.254 za operativne snage na terenu, provedeno je 2196 psihosocijalne pomoći... Hrvatska vojska organizirala je izmještaj 122 štićenika Doma za starije u vojarnu u Petrinji, Topusko, Ogulin, Gospić, Karlovac, a u vojarni je i dalje smješteno 155 civila. Sanirali smo 11 kilometara prometnica i javnih površina, radili na sanaciji klizišta, radimo na izgradnji kontejnerskog naselja. Policija osigurava praćenje konvoja, a prosjek broja ophodnji je 64....- rekao je Medved.
Od ukupnog broja pregledanih objekata, istaknuo je, njih 2368 dobilo je crvenu naljepnicu, 3871 žutu, a 10.318 zelenu.
- Na potresom pogođenom području zaprimili smo 475 kontejnera ili kućica - dodao je ministar.
Za poduzetnike je osigurana potpora za očuvanje radnih mjesta, dodao je istaknuvši kako će mjeru koristiti oko 2500 poslodavaca za preko 20.000 radnika za što je predviđeno 165 milijuna kuna.
Na kraju se i Potpredsjednik Vlade Tomo Medved se osvrnuo na poslijeratnu obnovu Banovine.
- U Sisačko-moslavačkoj županiji ukupno je obnovljeno ili izgrađeno 25.000 objekata, od čega je 16.200 bilo prve tri kategorije oštećenja, a 8800 u kategorijama od četvrte do šeste kategorije. većina objekata građena je na postojećim temeljima i sukladno njihovim prvotnim gabaritima. Mali broj kuća građen je na drugim lokacijama. I sada nakon potresa, u okviru preliminarnih pregleda oštećenja, članovi udruženja za potresno inženjerstvo utvrdili su da je od 8800 izgrađenih kuća od četvrte do šeste kategorije oštećeno njih od jedan do tri posto - istaknuo je Medved dodavši kako nastavljaju s pregledima objekata zbog novih podrhtavanja i novih šteta na kućama.
Dovoz kontejnera i kućica naglasio je kao glavni prioritet.
- Za to smo ojačali timove u kampu Lekenik na način da dnevno možemo postaviti 50 kontejnera i kućica. Timove čine pripadnici vojske i šest gospodarskih subjekata - poručio je.
Država će u potpunosti financirati obnovu na potpomognutom području Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije
Vlada je usvojila izmjene Zakona o obnovi Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije i proširila ga na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju.
- Izmjenama se usklađuje zakonodavni okvir za obnovu zbog novonastalih okolnosti povezanih s potresima 28. i 29. prosinca, zemljopisno se proširuje važenje Zakona na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županije. Zakonom se obuhvaćaju i štete nastale 28. i 29. prosinca na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije - istaknuo je ministar graditeljstva Darko Horvat dodajući da se tako i Fondu za obnovu proširuje nadležnost i na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju.
- A Republika Hrvatska na potpomognutom području, u kojem je proglašena katastrofa, u cijelosti osigurava financiranje obnove one nekretnine u kojoj stanuje vlasnik ili njegovi srodnici. U provedbu obnove obiteljskih kuća na potpomognutom području pogođenom katastrofom uključuje se i Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje - rekao je.
Potresom pogođene kulturno-povijesne cjeline, dodao je, obnovit će se na temelju programa koji će izraditi Ministarstvo kulture u suradnji s lokalnim jedinicama.
- Pravila ovog Zakona primjenjivat će se i na sva područja koja bi kasnije bila pogođena potresom, a nisu izravno navedena u zakonske odredbe i sam naziv Zakona - naglasio je.
Kod financiranja obnove u Sisačko-moslavačkoj i Karlovačkoj županiji, istaknuo je Horvat, uzeta je obzir činjenica da se radi o ekonomski slabijim jedinicama, a koje su proglašene i potpomognutim područjem.
- Iz navedenog razloga su stanovnici navedenog područja izuzeti od financiranja obnove - naglasio je.
Vlada je uz to pokreće i postupak donošenja Programa društvene i gospodarske revitalizacije potpomognutih područja Sisačko-moslavačke županije koji su pogođeni potresom zbog čega je onemogućeno odvijanje svih životnih aktivnosti.
- Programom Vlade predviđen je ravnomjerni regionalni razvoj svih krajeva Hrvatske, a u njemu je posebno istaknuto i područje Banovine. Vodeći brigu o ovom području pogođenom potresu, Vlada pokreće izradu ovog programa, koji za cilj ima fizičku, gospodarsku, socijalnu i demografsku revitalizaciju - istaknula je ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Nataša Tramišak dodavši kako će se osnovati i radna skupina koja će raditi na Programu i mjerama.
Ravnateljstvo za robne zalihe može žurno nabavljati robu koja nedostaje nakon potresa
Usvojili su i odluku o nabavi i korištenju roba strateških robnih zaliha, kojom se odobrava Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, tj Ravnateljstvu za robne zalihe da izvršava žurne nabave roba koje nisu predviđene godišnjim programom strateških robnih zaliha za 2021. godinu, a nedostaju i potrebne su za provedbu mjera otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije.
- Kako se radi o stalnim izmjenama na terenu i situaciji katastrofe uzrokovane prirodnom nepogodom, stalno se ukazuje potreba za novom robom kojima državna tijela i organizacije Republike Hrvatske ne raspolažu ili ih nemaju u dovoljnoj količini pa je stoga potrebna žurna nabava istih.Postupak nabave izuzima se od primjene Zakona o javnoj nabavi. Osnovni teritorijalni razmještaj robe je tajan u dijelu u kojem je to nužno - istaknuo je ministar gospodarstva Tomislav Ćorić.
Obzirom da se nakon potresa javio i problem zbrinjavanja otpada u Sisačko-moslavačkoj županiji, Ministarstvo gospodarstva izradit će plan gospodarenja otpadom.
- Zadužuje se Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da temeljem ovoga Zaključka osigura sredstva procijenjene vrijednosti u iznosu od 50 milijuna kuna za područja pogođena potresom i na taj omogući neometanu likvidnost komunalnim društvima na području Siska, Gline i Petrinje - rekao je Ćorić.