Premijer Andrej Plenković najavio je kako će se mjere popustiti u dva segmenta - učenici od 5. do 8. razreda krenut će opet na nastavu, mjere će se ublažiti i za sportske aktivnosti koje se odvijaju vani
Plenković: Mjere se mijenjaju u dva segmenta, za škole i sport
Epidemiološka situacija je i dalje povoljna u odnosu na onu koja je bila prije nekoliko tjedana. Imamo sedam puta manje novozaraženih nego prije mjesec dana. Smrtnost također pada, što je dobro, premda ti brojevi kasne nekoliko tjedana. Sve ovo govori da moramo nastaviti s naporima i osobnom odgovornošću, poručio je premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade.
POGLEDAJTE VIDEO: Sjednica Vlade
Oprez je i dalje nužan, naglasio je, zbog novih sojeva virusa, o čemu se razgovaralo i na sjednici Europskog vijeća.
- Nakon rasprava jučer s Vladom i Stožerom mi smo u ovim okolnostima, gdje smo zahvaljujući odgovornosti građana i mjerama koje smo donijeli, u poziciji da pošaljemo određene poruke koje bi od 1. veljače značile popuštanje mjera, ali samo u dva segmenta. Jedan se odnosi na osnovnu školu, mogućnost da učenici od 5. do 8. razreda krenu u školu, a drugi se odnosi na dopuštanje većeg broja sportskih aktivnosti, osobito onih koje se događaju vani, na zraku, ali i nekih individualnih sportskih aktivnosti - rekao je naglasivši kako će mjere revidirati sredinom veljače ovisno o razvoju epidemiološke situacije.
- Cilj nam je prebroditi zimske mjesece sa što manje negativnih posljedica, a s obzirom na određene zastoje u distribuciji cjepiva. Mislim da je sada vrijeme za jedan signal optimizma, ali isto tako za vrlo, vrlo visoki stupanj opreza. Ovo ne znači da, ukoliko se situacija još konsolidira, nećemo svi zajedno biti u prilici promišljati o povratku na uobičajeni način života, ali za to nam je potreban veći stupanj sigurnosti - rekao je Plenković.
Popuštanje mjera
Potpredsjednik Vlade i načelnik Nacionalnog stožera, Davor Božinović, naglasio je kako Hrvatska u ovom trenutku, uz Estoniju, ima najblaži režim mjera.
- Unatoč tome, a temeljem pozitivnih trendova posljednjih tjedana, mi danas govorimo o popuštanjima, koja nisu velika, ali su za jedan dio populacije itekako značajna. U ovom trenutku smo se usmjerili najviše na djecu, koja podnose najveću žrtvu zbog načina života. Prije 10 dana su se u školu vratili učenici od 1. do 4. razreda osnovne škole i maturanti, a obzirom da od tad ne bilježimo rast zaraze, odlučili smo se da se i ostali vrate u osnovne škole - poručio je.
Naime, kako je ministar obrazovanja Radovan Fuchs prije sjednice Vlade istaknuo, na online nastavi iduća dva tjedna ostaju učenici prvih, drugih i trećih razreda srednjih škola.
Naglasio je Božinović kako je popuštanje mjera postupno i oprezno jer svako popuštanje nosi rizike za širenje virusa.
- Drugi važan aspekt ove odluke je proširenje mogućnosti bavljenjem sportom, što je važno za djecu, ali i za zdravlje građana. Otvorila se mogućnost za treninge i rekreaciju, ali za sad će to biti samo na otvorenom prostoru jer smatramo da još nije vrijeme za otvaranje dvorana za sport - rekao je dodavši kako se zabrana ne odnosi na bazene i korištenje balona za pojedinačne beskontaktne sportove.
- I to zbog specifičnosti tih prostora, u kojima se zbog klora u vodi i vlage u zraku ili veće prozračnosti u balonima, virus slabije širi. Popuštanje se ne odnosi na korištenje zajedničkih prostorija, poput svlačionica i tuševa - rekao je istaknuvši kako će pratiti situaciju s posebnim naglaskom na efekte popuštanja.
- I nadamo se da bi u slučaju nastavka pada brojeva bili u mogućnosti da od 15. veljače revidiramo mjere - naglasio je je Božinović.
Korona virus i cjepivo u Hrvatskoj
POGLEDAJTE VIDEO: 'Kako to da u BiH kafići rade, a imaju sve manje oboljelih?'
Pokretanje videa...
Državni tajnik Tomislav Dulibić izvijestio je javnost o pandemiji korona virusa obzirom da je ministar Vili Beroš u Saboru. 14-dnevna stopa incidencije na 100.000 stanovnika iznosi nam 199,5, istaknuo je, dodavši kako je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj malo veći od 3000. Naglasio je kako se posebno prati situacija u Sisačko-moslavačkoj županiji.
- Od 27. prosinca do 27. siječnja aplicirano je 76.129 doza cjepiva. Drugom dozom docijepljeno je 17.635 osoba. U zdravstvenom sustavu aplicirano je 36.305 doza cjepiva, u Domovima za starije 32.864, dok je na području Sisačko-moslavačke županije 6389 doza cjepiva - rekao je.
Zbog nepredviđene sporije dinamike isporuke Pfizera, sljedećih nekoliko tjedana će cijepljenje biti u manjem intenzitetu, naglasio je.
- Prijavljeno je do jučer 380 prijava nuspojava na Pfizerovo i 10 na Modernino cjepivo - rekao je.
I dalje bilježimo pad novih slučajeva na tjednoj razini, dodao je istaknuvši kako je broj otpuštenih pacijenata veći od zaprimljenih, no da je i dalje velik broj hospitaliziranih zbog teških kliničkih slika u odnosu na broj aktivnih.
- I zato je i dalje nužan oprez, samodisciplina i odgovornost prema vlastitom zdravlju - rekao je.
Aktivnosti nakon potresa
Govoreći o aktivnostima nakon razornog potresa, potpredsjednik Vlade i načelnik Stožera koji se bavi tom temom, Tomo Medved, istaknuo je kako su tijekom ovog tjedna postavili 278 smještajnih objekata.
- Do sad smo ukupno postavili 928 kontejnera i mobilnih kućica i u najvećoj mjeri smo riješili prioritetne zahtjeve za prioritetno zbrinjavanje kojih je bilo 880. U skladištu u Lekeniku su 112 kontejnera i 23 mobilne kućice koje su pripremljene za postavljanje u skladu s novim prioritetima. Najavljena je i isporuka još 451 kontejnera - rekao je.
939 smještajna objekta, dodao je, priključena su na električnu energiju. U državnim stanovima je privremeno smješteno 59 obitelji, odnosno 161 osoba, a u vojarni njih 117.
- Hrvatski centar za potresno inženjerstvo zaprimilo je 45.232 prijave šteta na objektima, a do sada ih je pregledano 26.505 objekata, od čega je 3109 dobilo crvenu oznaku - rekao je.
Premijer je istaknuo kako će sutra zastupnici u Saboru glasati o izmjeni Zakona o obnovi Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, koji se proširuje na Sisačko-moslavačku, Karlovačku i nanovo stradalu Zagrebačku županiju.
- Mislim da smo našli dobre okvire za kompromis, prihvatit ćemo i neke amandmane, koji će poboljšati tekst i riješiti neke nedoumice. Osobito smo jasni što se tiče Siska, koji je u višem stupnju indeksa razvijenosti u odnosu na ostatak Sisačko-moslavačke županije, i smatramo da je predloženo rješenje dobro i povoljno. Na taj način zaokružuje smisao i intenciju samog Zakona s obzirom na razmjere šteta - istaknuo je.
Podsjetio je kako su krenuli javni pozivi za dodjelu bespovratnih sredstava iz EU za obnovu javnih zgrada.
Ministar financija Zdravko Marić rekao je kako je do sada skupljeno u državnoj riznici više od 90 milijuna kuna za potporu Petrinji i okolnim mjestima pogođenima u potresu.
Uskoro više...