Savezna država Rakhine, ranije poznata kao Arakan, bilo je mjesto brutalne vojne protupobunjeničke operacije 2017. godine, koja je natjerala oko 740.000 pripadnika muslimanske manjine Rohindža da potraže sigurnost preko granice u Bangladešu
Više od 500 kuća spaljeno u napadu vojske. 40 civila mrtvo
Zračni napad mjanmarske vojske na selo pod kontrolom manjinske etničke skupine usmrtio je oko 40 ljudi i ozlijedio najmanje 20, priopćili su u četvrtak dužnosnici skupine Arakan i lokalne humanitarne organizacije. Arakan je dobro obučeno i dobro naoružano vojno krilo pokreta etničke manjine Rakhine, koja godinama traži autonomiju od središnje vlasti Mjanmara, države znane i kao Burma. Arakan je također i članica saveza oružanih etničkih skupina koje su nedavno osvojile strateški važan teritorij na sjeveroistoku zemlje uz granicu s Kinom. Khaing Thukha, glasnogovornik vojske Arakan, izjavio je za Associated Press da je borbeni zrakoplov bombardirao selo u srijedu poslijepodne, usmrtivši 40 civila i ozlijedivši više od 20 ljudi.
"Svi poginuli su civili. Među mrtvima i ranjenima su žene i djeca", rekao je Khaing Thukha.
Požar izazvan zračnim napadom proširio se selom i uništio više od 500 kuća, dodao je. Napad se dogodio u srijedu u selu Kyauk Ni Maw na otoku Ramree, području pod kontrolom vojske Arakan u saveznoj državi Rakhine koja graniči s Bangladešom.
Stotine kuća izgorjelo je u požaru izazvanom bombardiranjem, navode isti izvori. Vojska Mjanmara nije objavila nikakve informacije o napadu u tom području, a situacija u selu nije mogla biti neovisno potvrđena jer je pristup internetu i mobilnim telefonskim uslugama u tom području uglavnom onemogućen.
Vona hunta na vlasti
Neredi u Mjanmaru traju otkako je vojska svrgnula izabranu vladu Aung San Suu Kyi u veljači 2021. nakon čega je upotrijebila smrtonosnu silu za suzbijanje mirnih prosvjeda. Mnogi protivnici vojne vlasti posegnuli su za oružjem, a veliki dijelovi zemlje sada su u sukobu. U posljednje tri godine vojna vlada pojačava zračne napade na oružane prodemokratske skupine, zajednički poznate kao Narodna obrambena snaga, i na oružane etničke manjinske skupine koje se desetljećima bore za veću autonomiju. Te skupine ponekad izvode zajedničke operacije protiv vojske.
Grupa Arakan je svoju ofenzivu u Rakhineu započela u studenom 2023. i sada ima kontrolu nad strateški važnim regionalnim vojnim stožerom i 14 od 17 općina u Rakhineu, ostavljajući samo glavni grad države, Sittwe, i dvije važne općine blizu Ramreea pod kontrolom vojne vlade. Vođa humanitarne organizacije, koja pomaže stanovnicima sela, izjavio je u četvrtak za AP da je u zračnom napadu, koji je ciljao tržnicu sela, poginula najmanje 41 osoba, a 50 drugih je ozlijeđeno. Nije bilo jasno zašto je selo bilo meta.
Savezna država Rakhine, ranije poznata kao Arakan, bilo je mjesto brutalne vojne protupobunjeničke operacije 2017. godine, koja je natjerala oko 740.000 pripadnika muslimanske manjine Rohindža da potraže sigurnost preko granice u Bangladešu.