'Privatizirali' Jadran: Oko 25 milijuna dolara zaradit će tvrtka Spectrum diljem svijeta na prodaji 2D seizmičkih snimaka jadranskog podmorja naftnim kompanijama
Velika naftna prevara: Kako će norveška firma zaraditi milijune
Snimke hrvatskog podmorja nitko drugi osim Spectruma neće smjeti prodavati sljedećih 25 godina, niti će smjeti snimati u hrvatskom Jadranu. A najtragičnije je to što je Jadran bilo sasvim nepotrebno još jednom snimati, tvrde geolozi, jer ga je detaljno istražio INA Naftaplin još tijekom prošlih desetljeća.
ORaH-ova saborska zastupnica Mirela Holy i Hrvatski liberal Branko Vukšić nedavno su, neovisno jedno o drugome, izjavili da sumnjaju da je tim ugovorom Vlada pogodovala Spectrumu kao privatnoj tvrtki.
Priča s tvrtkom Spectrum Geo Limited počinje 24. svibnja 2013. kada je ministarstvo vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva poslalo zahtjev hrvatskom Ministarstvu obrazovanja da Spectrumu odobri snimanje iz posebno opremljenog broda koji tzv. zračnim topovima puca prema morskom dnu, kako bi mjerio odjek i tako određivao strukturu tla ispod morske površine. A ako se znaju strukture, onda se može pretpostaviti gdje bi mogle biti naslage nafte i plina.
Iz javno dostupnog odgovora Vlade Mireli Holy može se vidjeti da štošta iz prepiske hrvatskih ministarstava sa Spectrumom i britanskim veleposlanstvom nije bilo po protokolu. Ministarstvu obrazovanja isprva nije bila jasna konačna svrha istraživanja koje se nazivalo "znanstvenim", a na kraju je ugovor potpisan bez natječaja. Izravna pogodba u tako ozbiljnoj stvari nipošto nije način koji bi se očekivao od države poput Hrvatske.
INA je, na primjer, prošli mjesec raspisala natječaj za 3D seizmička snimanja čak i za tako male poslove kao što su lokacije Legrad, Peteranec, Đelekovec, Veliki Otok, Kozarice, Lipovljani i Jamarice. A i za posao koji je dobio Spectrum bili su zainteresirani još neke velike svjetske tvrtke; PGS, ION, CGG, Schlumberger. I to bez ekskluzivnog prava na snimanje u budućnosti. Usto, ministar Vrdoljak je prekršio i europsku Direktivu 94 prema kojoj je natječaja moralo biti.
INA Naftaplin desetljećima je istraživao Jadran
Navodno je Europskoj komisiji već upućen prigovor.
- Ovo što je napravljeno sa Spectrumom karakteristično je za države koje nemaju ni novca, ali ni struke - kaže za Express akademik Mirko Zelić, predsjednik Znanstvenog vijeća za naftu i plin HAZU-a te Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa.
- Postoje stručnjaci koji su s takvim poslovima živjeli i ovdje i u inozemstvu. Odgovornima u ministarstvima koji su radili sa Spectrumom zamjeramo to što nisu kontaktirali stručnjake koji to znaju - ogorčen je Zelić.
>>> Više pročitajte u Expressu