I dok su svečanost u Banjoj Luci ignorirali svi predstavnici diplomatskog zbora u BiH, izuzev ruskog i hrvatskog veleposlanika, na istom prijamu bio je i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović
Veleposlanik bio na četničkom derneku, a Plenki ništa ne zna
Hrvatskog veleposlanika u BiH Ivana Del Vechija pozvali su na konzultacije u Zagreb jer je na svoju ruku bio na svečanom obilježavanju neustavnog ‘Dana Republike Srpske’, na kojem su i odlikovali ratne zločince.
Iz Vlade i Ministarstva vanjskih poslova tvrde kako s njegovim odlaskom na sporni prijam nisu bili upoznati. - Detaljno će se ispitati kako je do toga došlo - priopćili su iz resornog ministarstva. Postupak hrvatskog veleposlanika osudili su i ministri obrane i branitelja.
- To je sramota. Nikad to ne bih učinio - rekao je ministar obrane Damir Krstičević. Za ministra Tomu Medveda riječ je o neprimjerenom postupku, posebno jer je tamo posthumno odlikovan Slavko Lisica, bivši časnik JNA, koji je u Hrvatskoj pravomoćno osuđen za ratni zločin jer je 1991. naredio topničke napade na Šibenik.
Lisica je bio zapovjednik oklopnih i topničkih postrojbi u sastavu Kninskoga korpusa pod zapovjedništvom ratnog zločinca Ratka Mladića. Nositelji priznanja koja se dodjeljuju u Republici Srpskoj su ranije spomenuti zločinac Mladić, ali i ostali bivši dužnosnici bosanskih Srba redom osuđeni za ratne zločine: Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik. Vlasti Republike Srpske obilježavanjem tzv. Dana Republike Srpske prkose Ustavnom sudu BiH, koji ga je 2015. proglasio neustavnim i diskriminirajućim za Hrvate i Bošnjake.
U Republici Srpskoj to je dan sjećanja na 1992., kad je samozvana “skupština srpskog naroda”, kojom su upravljali Radovan Karadžić i Momčilo Krajišnik, proglasila “republiku srpskog naroda u BiH”, a epilog je dobro poznat svima na ovim prostorima. Time je počelo protjerivanje i ubijanje više stotina nesrba iz Republike Srpske, tisuće ljudi zatvarane su i mučene u logorima. Krvavi pohodi vojske bosanskih Srba pokazali su svu svoju okrutnost zločinima nad Hrvatima, ali i genocidom nad Bošnjacima u Srebrenici.
I dok su svečanost u Banjoj Luci ignorirali svi predstavnici diplomatskog zbora u BiH, izuzev ruskog i hrvatskog veleposlanika, na istom prijamu bio je i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović te drugi istaknuti članovi te stranke. HDZ-ovi dužnosnici ni jednom riječju nisu osudili Čovićev postupak iako je on predsjednik sestrinske stranke u BiH. Ministar i politički tajnik HDZ-a Lovro Kuščević izjavio je da je “HDZ BiH autonoman u odlučivanju te da Vlada i HDZ ni na koji način utječu na njezinu politiku”. Navodi kako će Hrvati u BiH procijeniti je li taj Čovićev potez dobar ili ne.
Pejčinović Burić: Pogriješio je
Hrvatska nikada nije sudjelovala u obilježavanju 9. siječnja kao dana RS-a i tako je trebalo biti i ove godine, rekla je u četvrtak hrvatska šefica diplomacije Marija Pejčinović Burić, naglasivši da je hrvatski veleposlanik u BiH odlazeći u Banju Luku donio pogrešnu odluku i imao krivu procjenu.
Ona je istaknula kako Ministarstvo vanjskih i europskih poslova nije bilo upoznato s veleposlanikovom odlukom da nazoči proslavi neustavnog dana Republike Srpske, odbacivši špekulacije da je on imao "znak" iz Zagreba.
"On tamo tog dana nije trebao biti", naglasila je Pejčinović Burić, ističući da njegov odlazak na tu proslavu "predstavlja veliko iznenađenje", posebice stoga što joj tijekom svog mandata nikada nije nazočio.