U ponedjeljak ističe rok za zahtjev samo onima koji nisu štediše niti nasljednici, već su štednju kupili, stekli je kroz ugovore o doživotnom uzdržavanju, ovrhom...
Važno: Kome točno od štediša Ljubljanske sutra istječe rok?
Štediše Ljubljanske banke, ali i njihovi nasljednici ne moraju u ponedjeljak podnositi nikakav zahtjev u podružnici te banke u Zagrebu da bi dobili svoju deviznu štednju. Iako su neki mediji prenijeli da je ponedjeljak zadnji rok, to nije točno.
U ponedjeljak ističe rok za zahtjev samo onima koji nisu štediše niti nasljednici.
Slovenija je zakonom omogućila da isplatu stare devizne štednje dobiju i oni koji nisu originalni štediše i nasljednici, ali su na temelju „valjanog pravnog posla“ stekli štednju.
Primjerice, to su oni koji su potpisali ugovor kojim su kupili deviznu štednju, stekli je kroz ugovore o doživotnom uzdržavanju, ovrhom, cesijom ili na bilo koji drugi način.
Ukratko, ponedjeljak je zadnji rok za one koji nisu bili štediše i nisu nasljednici, ali imaju knjižice i pravo na štednju zbog „pravnog posla“ s izvornim štedišom.
Moraju imati dokaz kako su stekli štednju
Samo oni, a to je manji broj od 130.000 štediša, moraju najkasnije u ponedjeljak predočiti dokumente na osnovu kojih su stekli štednju ili neće imati pravo na isplatu. Moraju se obratiti u poslovnicu Ljubljanske banke u Zagrebu u Savskoj cesti 41, a radno vrijeme je od 9 do 13 sati.
Prethodni zahtjev za njih je i svojevrsna zaštita izvornih štediša. Primjerice, u okupiranim područjima je netko mogao ukrasti knjižice, mnoge štediše ne mogu i do svoje knjižice jer su je dali Božidaru Vukasoviću da ih zastupa.
Kako netko ne bi zlorabio knjižice, mora dokazati da mu pripada štednja iako nije niti štediša niti nasljednik.
Šredišama i nasljednicima rok do kraja 2017. godine
Štediše i njihovi nasljednici ne trebaju se brinuti i oni nisu u ovoj grupi. Ne trebaju sutra podnositi nikakve zahtjeve. Štedišama i nasljednicima rok za podnošenje zahtjeva teče tek od utorka. I traje do kraja 2017. godine. Nema bojazni da će izgubiti pravo na svoj novac.
- Jedini način da ne ostvare pravo na povrat svog novca je da do kraja 2017. godine ne podnesu zahtjev za verifikacijom - odgovorili su nam iz slovenske agencije koja provodi postupak povrata.
Za povrat svog novca, štediše i nasljednici čak i ne moraju imati knjižicu koja dokazuje da su imali novac.
>>> Kakve su kamate, koliko novca će okvirno dobiti, gdje se podnose zahtjevi, što treba priložiti, koji su rokovi isplate, sve štediše i njihovi nasljednici mogu doznati u velikom vodiču koje će 24sata objaviti u tiskanom izdanju u srijedu.