Ugostitelji otpuštaju, obrti se gase, izvoznici su očajni: Ovo što Vlada predlaže da nam pomogne nije dovoljno, treba nam obustava davanja jer ćemo propasti
Vapaj obrtnika: Ove mjere nisu spas, otpalo je 90 posto posla
Čini se da za neke sektore, kao što je turizam, Vladine najavljene mjere stižu definitivno prekasno.
- Otpalo nam je i do 90 posto posla. Ljudi otkazuju iz straha za financije u budućnosti, a ni nama nije jednostavno ulaziti u kuće sad. S ovim mjerama ćemo samo imati manji minus nego što bi inače imali. Odgoda plaćanja nije rješenje, trebat će nam oslobađanje od svih davanja državi, inače nam nema spasa - kaže plinoinstalater Bruno Sedak iz Zagreba.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Pita se na koji će način platiti obrtnici, svi, platiti odgođene obaveze kad sve prođe.
- Prolongiranje plaćanja obaveza će nam pomoći, a onda će nam sve sjesti za vrat - kaže nam građevinski obrtnik iz Rijeke.
U njegovoj branši zasad, dodaje, neće biti otpuštanja, jer je većina radnika iz BiH, Srbije, Makedonije i s Kosova, i svi su jednostavno otišli kući.
- Istovremeno se, međutim, vraćaju radnici iz inozemstva, za koje posla ovdje nema. Oko 40 posto vozača cestovnog transporta je isto iz regije, pa otpuštanja neće biti - potvrđuje i Marijan Banelli, savjetnik i lobist za cestovni promet u Bruxellesu.
Vladine mjere će, ističe, kratko pomoći - obaveze će se samo nagomilati. Nakon tri mjeseca odgode trebat će otpis dugovanja, kad se vidi stanje državnog proračuna, kaže Banelli.
Gospodarstvo će kretati iz velikih minusa, neće imati otkud platiti odgođene obaveze, pa ni u ratama..
Obrtnici ne mogu izdržati
- Vlada mora imati rezerve za ovakve situacije, jer ne znam kako ćemo inače. Otkazi su najgora solucija, zato nam država treba pomoći na više načina - kaže frizerka Katarina Vukadin.
Marko Kozjak, vlasnik tvrtke u prehrambenom lancu, vjeruje da, dok god roba prolazi granice, u tom sektoru ne bi trebalo biti većih problema.
- U Hrvatskoj obrtničkoj komori kažu da je, prema informacijama s terena, dio obrta već zatvoren. Najviše su pogođeni prijevoznici, turistički sektor te uslužne djelatnosti. Anketa s oko 5500 obrtnika pokazala je da ih 70 posto već sad bilježi veliko smanjenje prometa.
- Može se očekivati da dio njih, čak niti uz kompenzacijske mjere, neće moći izdržati, i da će doći do zatvaranja, kaže HOK. Predlagali su set mjera koje se tiču Općeg poreznog zakona, PDV-a, poreza i doprinosa koji su problem zbog smanjenih prihoda, što je i uvaženo.
- Vidjet ćemo kakvi će biti razmjeri posljedica krize jer se treba razmišljati i o mogućem oprostu poreza i doprinosa... I lokalne uprave trebaju smanjiti koncesije, najamnine, ukinuti porez na potrošnju - ističu u Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Hrvatska udruga poslodavaca također smatra da mjere nisu dovoljne, pogotovo da bi zaštitila radna mjesta u mikro, malom i srednjem poduzetništvu. A ono čini okosnicu gospodarstva.
- Moramo zaustaviti otpuštanja koja su krenula i dati poslodavcima podršku i jasne smjernice moguće pomoći u narednim danima i mjesecima. Nastavljamo tražiti od Vlade da se dio davanja poslodavcima bezuvjetno otpiše na svim razinama države za vrijeme poslovne neaktivnosti jer svaka odgoda plaćanja u ovom trenutku može biti privremena pomoć, no to zasigurno nije trajno rješenje problema jer će ti dugovi doći na naplatu, a gubici koje gospodarstvo sada trpi mnogima su već nenadoknadivi u ovoj godini - izjavio je Davor Majetić, glavni direktor udruge poslodavaca.
Ne smijemo se urušiti
I za mjere o kojima se jučer raspravljalo u Saboru, poslodavci kažu da moraju što prije u provedbu, moraju biti jasne i ne imati kompliciranu proceduru da bi se primjerice dobilo 3250 kuna za radnika. Ta mjera najviše pomaže malima da barem malo dođu do daha.
Procjena je da će je tu minimalnu plaću dobivati čak 400.000 radnika, što jasno govori o obuhvatu krize. HUP će tražiti i da se cijelo gospodarstvo dodatno rastereti.
- Ovo je ključni trenutak u kojem moramo sve svoje napore uložiti da gospodarstvo funkcionira jer ako se dopusti urušavanje, socijalne i ekonomske posljedice će biti dramatične - poručio je Majetić.
Ekonomski analitičar Velimir Šonje je u svom tekstu ocijenio mjere vlade uvjetnom trojkom, ali i on kaže da one neće biti dovoljne i ovisit će o provedbi. I vjeruje da će Vlada morati ići i s drugim krugom mjera.
Objašnjava da je ogromni broj parafiskalnih nameta samo odgođen, ne i ukinut.
Trebalo bi ukinuti akontacije poreza na dobit, članarine turističkim zajednicima, i čitav niz drugih, parafiskalnih nameta.
Plenković: Solidarni smo
- Bile bi to mjere koje bi ukazivale na razum, štedljivost i na to da se službenici i partijski vodonoše više ne stavljaju ispred “običnih ljudi” i poduzetnika. Takve bi mjere zaslužile pljesak na otvorenoj sceni i homogenizirale društvo, pa bi i ocjena mogla biti i bezuvjetna i viša. Izostanak takvih mjera, poruka je jasna, srušio bi uvjetnu trojku na razinu čistog kolca - napisao je Šonje.
Oporba je jučer u Saboru također upozoravala da su potrebne jače mjere za pomoć u ovoj krizi. Iako je i ministar financija Zdravko Marić obećao da će razmatrati i novi set mjera ako bude potrebno, zasad će ići samo ovaj prvi val. Premijer Andrej Plenković je jučer branio mjere. Rekao je da mjerama prvo odgađaju plaćanje javnih davanja, a nakon toga će omogućiti i beskamatna obročna otplata. Daju, dakle, kredite i pomoć od 3250 kuna po radniku.
- Jedino zajedno možemo prebroditi ovu krizu i važno je da solidarno i podjednako podnesemo dio tereta - rekao je premijer.