Ministar zdravstva se nakon sjednice Vlade obratio medijima oko slučaja trudnice Mirele. Poručio je kako savjet ženama da "odu u Sloveniju" smatra porazom hrvatskog zdravstvenog sustava
Beroš: Stručnjaci s kojima sam razgovarao smatraju da bi se to dijete trebalo pokušati liječiti
Ministar zdravstva Vili Beroš dao je nakon sjednice Vlade izjavu o slučaju trudnice Mirele.
POGLEDAJTE VIDEO:
- S obzirom da je riječ o četiri zdravstvene ustanove, ne mogu reći je li bilo kakvog krivog postupanja. Zahtijevam od svih zdravstvenih djelatnika, a korona nas je tu malo pomaknula, da molim da se liječnici adekvatno odnose sa svojim bolesnicima. Mi smo tu da im pomognemo u njihovim najtežim trenucima. Sagledat ćemo postoje li elementi po kojima bi postupala zdravstvena inspekcija - komentirao je Beroš.
'Ne znamo točno o čemu se radi'
Što se tiče zakona o pobačaju, ministar je rekao da je moguć prekid trudnoće i nakon 10. tjedna trudnoće kada postoje adekvatni medicinski uvjeti.
- Kada postoji takva patologija koja je nespojiva sa životom, u Hrvatskoj se može i mora provesti takav zakon. Teško mi je sada komentirati ovaj poseban slučaj jer nije etički govoriti o detaljima bolesti. Međutim, objektivnosti radi, moram vam reći, ovih dana sam bio u kontaktu s 30-40 ginekologa, u ovom trenutku, osim što znamo da postoji tvorba glavi, ne znamo o čemu se radi - radi li se o zloćudnom ili benignom tumoru, mi ne znamo o čemu se radi. Stoga su i moje oči bile uprte prema drugostupanjskoj komisiji - rekao je.
'Stručnjaci smatraju da bi se to dijete trebalo liječiti, ako porod prođe dobro'
- Očekivao sam da će stići upit drugostupanjskoj komisiji ili od strane odvjetnice ili gospođe. No on do sada nije došao, hoće li doći ne znam, jer rok za podnošenje žalbe na prvostupanjsku odluku je tri dana. Želio sam otkriti ono što je najrelevantnije u čitavoj stvari, je li riječ o takvom problemu koji je nespojiv sa životom ili postoje opcije za liječenja. Takva komisija, sastavljena od sedam članova u kojima su ginekolozi, internisti, neonatolozi, neuroradiolozi i neurokirurzi, utvrdili su sljedeće: U takvom slučaju, kakav je predmetni, moguće je neurokirurško liječenje, naravno ako porod prođe dobro - rekao je.
- Njihov stručni stav je da bi trebalo pokušati liječiti dijete - poručio je Beroš te dodao kako nitko ne garantira uspješnost liječenja.
Beroš je rekao kako su zatražili jučer očitovanja od bolnica.
- Ja ne znam da netko u Svetom Duhu nije informirao trudnicu, to je krimen, to će riješiti inspekcija - rekao je te dodao kako su sve zdravstvene ustanove obaviještene o drugostupanjskim komisijama.
'Zašto ih šalju u Sloveniju? To je poraz hrvatskog zdravstvenog sustava'
Na pitanje kako je moguće da liječnici prvo trudnicama kažu da odlaze u Sloveniju, Beroš je rekao da je to užasno.
- Ni meni to nije jasno. Jučer sam rekao da to doživljavam kao svoj poraz ako će žene koje po zakonu imaju to pravo, moraju ići u drugu državu ostvariti to isto pravo - rekao je.
- Zakon je jasan. U svim onim slučajevima kada je ugrožen bilo život majke, bilo stanje čeda nespojivo sa životom, imaju pravo na prekid trudnoće. Postoje upravo zato prvostupanjska i drugostupanjska komisija, to se odobravalo. Zašto se šalju u Sloveniju, ne znam, to smatram porazom hrvatskog zdravstvenog sustava - rekao je.
Poručio je kako treba mijenjati zakon glede tih elemenata.
- U dokumentaciji iz Vinogradske vrlo brzo nakon pregleda piše odluka prvostupanjske presude. To je redovna odluka. Žena je došla na pregled, po mišljenje, komisija je donijela odluku da nisu jasno determinirani elementi te su je uputili na drugostupanjsku komisiju - rekao je i dodao kako žena može odmah, u roku tri dana, zatražiti mišljenje drugostupanjske komisije.
- To ne ide automatizmom, iako sam ja tražio da se i to ubrza, žene su u specifičnoj situaciji - rekao je.
- Ja vam garantiram da liječnici znaju koja je procedura - rekao je Beroš.
- Ono što je najrelevantnije je ima li neko dijete stanje koje je spojivo sa životom. Ako ovo dijete ima šanse za liječenje, ja vas pitam što bi bilo da je otišlo u Sloveniju? - rekao je.
Na pitanje što bi bilo da se to dogodilo njegovoj kćeri, Beroš je rekao: "Užasno bi bilo, i pokušao bih u okviru institucija postupati".
'Ako na Svetom Duhu nema liječnika bez priziva savjesti, to je loše'
Što se tiče liječnika na Svetom Duhu, ministar zdravstva je rekao da, ukoliko tamo nema liječnika koji nema priziv savjesti - to je loše.
- To je odgovornost ravnatelja. Mi smo kao zakonodavac predvidjeli takvu mogućnost i balansiramo. Ravnatelji bolnica imaju jasan naputak da, ako su svi u prizivu savjesti, organiziraju sklapanje ugovora s ginekologom druge ustanove - rekao je.
Beroš je poručio i kako se u Hrvatskoj "ne razmišlja o daljnjoj restrikciji prekida trudnoće", kao i da neće biti krajnjih liberalizacija niti dodatnih restrikcija.