Trenutno je od 3500 do 4000 komada svinja koje čekaju odlazak na tržište rekao je Igor Jeđut iz Veterinarske ambulante u Gundincima te naveo da na njegovu području nije zabilježena pojava zaraze.
Uzgajivači na izmaku snaga: 'Zdrave svinje zbog mjera ne mogu se poslati u klaonice'
Gundinci, mjesto na istoku Brodsko-posavske županije, najveći su svinjogojski kraj u županiji. Ondje su do sada uzgajali između 12.000 i 18.000 svinja. Od 13. srpnja to je mjesto u karanteni. Niti jedna svinja ne može ući niti izaći s farmi, a na prilazima selu je policija, koja kontrolira teretna vozila.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
- Imamo jednu farmu kapaciteta 2000 komada svinja, koja je trenutno prazna, i drugu, koja je trebala primiti oko 600 komada svinja za tov, no samo nekoliko dana prije toga došla je zabrana prometa svinjama. Trenutno je od 3500 do 4000 komada svinja koje čekaju na odlazak na tržište - rekao je Igor Jeđut iz Veterinarske ambulante u Gundincima te naveo da na njegovu području nije zabilježena pojava zaraze afričkom kugom kod svinja.
- Za sada naši uzgajivači ne razmišljaju o zatvaranju farmi iako su neki na izmaku snaga i ne vjerujem da će dugo moći izdržati - kaže Marijan Lučić, predsjednik Udruge svinjogojaca Brodsko-posavske županije.
Iako seljaci, uzgajivači, ne žele govoriti o problemima koji su ih snašli, njihov je stav da je trebalo zatvoriti i zabraniti kretanje, ali ako se nakon dva tjedna ne pojavi bolest, trebalo je dopustiti prodaju svinja. Nelogično im je da zdrave svinje ne mogu poslati u klaonice. Većina ih je prerasla težinu za tržište, pa je sad problem što su prenapučile tovilišta te zbog sve manje prostora postaju razdražljive.
- Ako se uskoro nešto ne riješi, moglo bi biti vrlo velikih problema. Sigurno je da će se snažno osjetiti nestašica domaćeg svinjskog mesa, a u problemu će biti i proizvođači suhomesnatih proizvoda, koji prema deklaraciji moraju koristiti svinjsko meso iz Hrvatske, što je vezano za izvorno podrijetlo proizvoda - rekao je veterinar Jeđut.