Jedan zavod štiti radnike od ozljeda na radu, a drugi savjetuje poslodavce. Novi će zavod pružati stručnu pomoć poslodavcima, educirati radnike i savjetovati o zaštiti
Uz postojeći Zavod za zaštitu na radu dobit ćemo još jedan
Iako je rupa u proračunu sve veća, trošenje novca poreznih obveznika Vladi nije problem kad je riječ o osnivanju novih agencija i zavoda.
Zahvaljujući novom Zakonu o zaštiti na radu, dobit ćemo još jedan zavod za zaštitu na radu pod imenom Zavod za unapređenje zaštite na radu. Osniva ga Ministarstvo rada. U Hrvatskoj već postoji Zavod za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu. Pitali smo ministra Miranda Mrsića zbog čega se osniva još jedan.
- Postojeći Zavod za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu uglavnom se bavi medicinskim aspektima ozljeda na radu i profesionalnih bolesti. Osnivanje Zavoda za unapređivanje zaštite na radu je neophodno zbog sustavnog provođenja preventivnih mjera zaštite i sprečavanja ozljeda na radu i profesionalnih bolesti - tvrde u Mrsićevu ministarstvu.
Novi će zavod, kako kažu, pružati stručnu pomoć poslodavcima, educirati radnike i savjetovati poslodavce o zaštiti.
Djelatnosti oba zavoda se preklapaju
Jednostavnije rečeno, postojeći zavod brine se o zdravlju radnika, a novi će se brinuti o uvjetima u kojima radnici rade educirajući poslodavce i bodujući sigurnost strojeva i slično. Kad se usporede djelatnosti obaju zavoda, one se preklapaju.
- Preklapaju se jedino u provođenju akcije zaštite zdravlja i sigurnosti na radu i priprema promidžbenog materijala - rekla nam je Marija Zavalić, ravnateljica Zavoda za zaštitu zdravlja. Dodaje kako će novi zavod preuzeti dio poslova koji je do sada obavljao Odjel za zaštitu na radu pri Ministarstvu rada. Dvostruka briga o radnicima, kojih je u Hrvatskoj sve manje, porezne obveznike neće dodatno koštati, tvrde u Ministarstvu rada. Prema njihovim navodima, novac koji se izdvaja za zaštitu na radu dovoljan je za rad oba zavoda. Godišnje se za ovu namjenu uprihodi oko 600 milijuna kuna. Konačno će zaživjeti i sustav bonus-malus, tj. tvrtke bez ozljeda na radu plaćat će manje doprinose, a tvrtke s učestalim ozljedama na radu plaćat će više.
Međutim, ravnateljica Zavalić tvrdi kako se zasad ne zna kako će se u budućnosti financirati dva zavoda. Bez obzira na to, jedno je sigurno, umjesto da štedi i smanjuje broj činovnika, Vlada novac baca na birokraciju.