EQT bi možda i mogao povećati proizvodnju, ali plin neće moći poslati tamo gdje je najpotrebniji ako nema plinovoda, a dodatna su prepreka američkim ambicijama nedostatni kapaciteti za izvoz ukapljenog plina
'Uz podršku Washingtona SAD će 'lako' zamijeniti ruski plin'
Ruska invazija na Ukrajinu izazvala je potres na globalnim tržištima energije, a čelnik najvećeg američkog proizvođača plina EQT Toby Rice tvrdi da američki proizvođači mogu "lako" zamijeniti ruski plin, uz podršku Washingtona.
„Možemo i želimo pojačati svoj angažman”, rekao je Rice za BBC.
SAD po njegovim riječima ima potencijala učetverostručiti proizvodnju plina do 2030. godine.
Krajem prošlog tjedna američka ministrica energetike Jennifer Granholm pozvala je domaći sektor da proizvodi više nafte.
"U ovom trenutku krize trebamo više barela. Treba nam veća proizvodnja nafte i plina kako bismo podmirili sadašnju potražnju", rekla je Granholm na marginama CERAWeek energy konferencije u Houstonu.
"Moramo odgovorno povećati kratkoročnu ponudu tamo gdje možemo kako bismo stabilizirali tržište", dodala je Granholm.
Ograničeni kapaciteti
Potaknuti višim cijenama, proizvođači nafte i plina iz škriljevca pojačali su proizvodnju u dva navrata u proteklih 10 godina, a rezultat je bio nagli pad cijena koji je mnoge otjerao u stečaj.
Danas su oprezniji, ističe Rice.
"Nećemo odmah skakati na prvi znak kratkoročnih cijena, moramo prvo vidjeti potražnju", objašnjava šef američke tvrtke.
EQT bi možda i mogao povećati proizvodnju, ali plin neće moći poslati tamo gdje je najpotrebniji ako nema plinovoda, a dodatna su prepreka američkim ambicijama nedostatni kapaciteti za izvoz ukapljenog plina.
Američki terminali trenutno rade punim kapacitetom, trenutno ih je osam, a građevinsku dozvolu dobilo je još 14 projekata, navodi BBC.
Američka "strateška sila"
Glavna je prepreka isporuci više američkog plina u Europu i smanjivanju europske ovisnosti o ruskom plinu politički otpor gradnji cjevovoda i izvoznih kapaciteta, dijelom motiviran zabrinutošću za okoliš, tvrdi Rice.
Poziva zato administraciju američkog predsjednika Joea Bidena da pojednostavi postupak izdavanja dozvola za projekte plinovoda.
Čekamo znak kojim će "administracija priznati da je američka naftna i plinska industrija strateška sila”, dodaje.